Najnowsze

Najnowsze

Papież po polsku o Smoleńsku

- Dzisiaj, gdy obchodzicie rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent waszego kraju i inne osoby udające się na uroczystości w Katyniu, łączę się z Wami w tej szczególnej narodowej modlitwie - takimi słowami wypowiedzianymi po polsku papież Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański zwrócił się do Polaków zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Pierwsza dama Rosji oddała hołd ofiarom

Małżonka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa - Swietłana odwiedziła dziś ambasadę RP w Moskwie. Około 15 czasu moskiewskiego złożyła kwiaty przed gmachem placówki, a następnie przeszła do budynku z ambasadorem Wojciechem Zajączkowskim i położyła drugi bukiet przed portretem Lecha i Marii Kaczyńskich. Wpisała się także do księgi żałobnej.

"Wojna polsko-polska trwa na całego"

- Rocznica pod znakiem polemik w Polsce - tak włoski dziennik "Avvenire" pisze o sporach wokół obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Wojna polsko-polska trwa na całego - stwierdza gazeta. Natomiast w niemieckim dzienniku "Sueddeutsche Zeitung" czytamy, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew "chciałby przezwyciężyć napięcia, wywołane złą współpracą przy wyjaśnianiu katastrofy", natomiast "premier Władimir Putin jest nadal dla większości Polaków negatywną postacią, której poglądów i polityki naród powinien się obawiać".

"Takie rzeczy, po cichu, w nocy?"

- Tablica nie powinna być podmieniona. Poza tym takie rzeczy powinno się głośno i oficjalnie mówić, a nie zamieniać po cichu w nocy - uważa Halina Wassermann, żona Zbigniewa Wassermanna. - To bardzo smutne, że Rosja i Putin nie byli w stanie uszanować majestatu i powagi tej rocznicy - powiedział Zbigniew Ziobro.

"Bo Smoleńsk i Katyń to dwie różne sprawy"

– Dwie tragedie – rozstrzelanie polskich oficerów i upadek prezydenckiego samolotu - nie mają ze sobą nic wspólnego – tak gubernator smoleński uzasadnia zdjęcie pierwszej tablicy z pamiątkowego kamienia w miejscu katastrofy. Rosja zaskakującej dla Polaków decyzji o zmianie tablic broni też argumentem formalnym, czyli nieuzgodnieniem treści tablicy z władzami Smoleńska. Ale lokalne media nie mają wątpliwości, że poszło o Katyń.

"Szczerze tęsknię za Marią"

"Rok bez Marii" - pod takim tytułem była prezydentowa Ukrainy Kateryna Juszczenko publikuje wspomnienie o Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. - Szczerze tęsknię za Marią - pisze w artykule Juszczenko i przyznaje, że "przez cały ten rok często ją wspominała". - Przeglądałam wspólne zdjęcia, rozpamiętywałam nasze wizyty, a kiedy widziałam polski obraz na rynku, czy ładny szal w sklepie, przyłapywałam się na myśli, że trzeba to kupić dla Marii - czytamy we wspomnieniach byłej pierwszej damy Ukrainy.

Prezydenci podejmą temat tablicy? Pałac nie zaprzecza

Obchody rocznicy pomordowania polskich oficerów w cieniu dyplomatycznej afery. Bronisław Komorowski leci w poniedziałek do Katynia, gdzie spotka się z Dmitrijem Miedwiediewem. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o podmianie tablicy upamiętniającej smoleńską katastrofę.

Hamas i Izrael chcą zawieszenia broni

Ghazi Hamad, wiceminister spraw zagranicznych rządu Hamasu zapowiedział, że ugrupowanie zaprzestanie ataków na południowy Izrael, jeśli strona izraelska wstrzyma operacje wojskowe przeciwko bojownikom w Strefie Gazy. Wcześniej minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że strona izraelska jest gotowa przystać na rozejm, jeśli będą go przestrzegać także bojownicy.

"Pull up" - ludzki tupolew chce spokoju

Kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi kartkami w rękach stworzyło w Gdańsku żywy obraz Tu-154M. W ten sposób chciały zaapelować do polityków o spokój i zakończyć żałobę po katastrofie smoleńskiej.

Tłumy znów okupują plac Tahrir

Ponad tysiąc osób zignorowało nakaz wojska, aby opuścić plac Tahrir w centrum Kairu. Demonstranci ponownie okupują miejsce, które stało się symbolem egipskiej rewolucji przeciw Hosniemu Mubarakowi. Tym razem domagają się szybszego oddania władzy przez wojsko i pozbawienia stanowisk skorumpowanych urzędników poprzedniego reżimu.

Irackie wojsko morduje wrogów Iranu?

Irackie wojsko zastrzeliło 31 osób i raniło setki innych, w obozie organizacji irańskiej opozycji, Ludowych Mudżahedinów Iranu - twierdzą członkowie ugrupowania, które od czasu rewolucji irańskiej sprzeciwia się władzy Ajatollahów w Teheranie. Wojsko twierdzi, że działało w samoobronie, ale dziennikarzom nie pozwolono rozmawiać z Irańczykami.

USA zamawiają superbomby

Pentagon zamówił pierwsze seryjne wielkie "superbomby" Massive Ordnance Penetrator, GBU-57. Każda z nich waży 13,6 ton i są największymi bombami w historii. Ich zadaniem jest niszczenie zbudowanych głęboko pod ziemią bunkrów i jaskiń ukrytych pod wieloma metrami skał.

Kremlowskie młodzieżówki z kwiatami dla Polaków

Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie.

Przyszłość USA nie należy do białych

Białe dzieci, które teraz stanowią w USA większość, jeszcze w tej dekadzie staną się mniejszością. Ma to nastąpić już w roku 2019 i będzie miało daleko idące skutki - wynika z raportu prestiżowego amerykańskiego ośrodka analitycznego Brookings Institution.

Bez kwiatów pod nową tablicą

Polscy dyplomaci nie złożyli kwiatów przed kamieniem, na którym Rosjanie zmienili pamiątkową tablicę, usuwając z niej słowa o rosyjskim ludobójstwie. Położyli je przed brzozą w Smoleńsku, w którą uderzył prezydencki Tupolew - informuje TVN24.

Brytyjska gazeta o biedzie w Polsce

- Solidarność nie jest jedną z oczywistych charakterystycznych cech polskiego społeczeństwa - pisze "Guardian". Brytyjska gazeta twierdzi, iż pomimo znacznego rozwoju ekonomicznego po upadku komunizmu, w Polsce pogłębia się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.

Oni zginęli w katastrofie

Dla 96 osób był to ostatni lot. 10 kwietnia w katastrofie na podsmoleńskim lotnisku zginęła prezydencka para, były prezydent RP na uchodźctwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowództwo sił zbrojnych, przedstawiciele duchowieństwa, rodzin katyńskich, oficerowie BOR i członkowie załogi. Samolot uderzył w ziemię o 8:41:06.

Fukushima I nie mogła obronić się przed tsunami

Elektrownia atomowa Fukushima I nie miała prawa oprzeć się potężnemu tsunami, które powstało po trzęsieniu ziemi 11 marca. - Fala miała 15 metrów wysokości - ogłosiła korporacja TEPCO po zbadaniu śladów na terenie elektrowni.

Z manifestacji do komisariatu. "To całkowicie nielegalne"

Zakłócanie porządku i rzucanie petard było przyczyną zatrzymania dziennikarza, uczestnika manifestacji pod Ambasadą Rosyjską. Po informacji o akcji policji, zebrani przeszli pod siedzibę komendy w warszawskim Śródmieściu. Demonstrantom udało się wejść do środka.

NATO zmusiło do lądowania samolot rebeliantów

Samoloty NATO zmusiły do lądowania samolot myśliwski MiG-23 pilotowany przez lotnika sił powstańczych - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Maszyna wystartowała z lotniska pod Bengazi, łamiąc strefę zakazu lotów nad Libią. W ciągu dnia nad polem walk pod Ażdabiją przeleciał rebeliancki śmigłowiec Mi-24. Obecnie miasto jest już w części opanowane przez wojsko.

"Ponieść ich marzenia i ponieść ich nadzieje"

Sobota, 17 kwietnia 2010 roku. Warszawa, plac Piłsudskiego. Polska pożegnała symbolicznie ofiary katastrofy smoleńskiej. Symbolicznie, bo jeszcze nie wszystkie ciała wróciły do Polski. W uroczystościach uczestniczyło ponad 100 tys. osób. Odczytane zostały nazwiska i zaprezentowane krótkie biogramy 96 ofiar katastrofy. Przemówienia wygłosili marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, córka Andrzeja Sariusza-Skąpskiego - Izabela i premier Donald Tusk. Potem odprawiona została msza święta, koncelebrowana przez Episkopat Polski.

Pierwsza Para. Do końca razem

Był w życiu publicznym Rzeczypospolitej od zawsze. I wywarł ogromny wpływ na to, jak dziś Polska wygląda. Służył jej, i na służbie odszedł. Do końca towarzyszyła mu żona Maria.

"Bardziej kierował się sercem, niż polityką"

- Temu człowiekowi zależało, nie udawał, tylko naprawdę się troszczył. Mogłeś lubić Lecha Kaczyńskiego, albo nie, ale on był wyjątkowy. Nie było w nim sztuczności i był bardzo dobrym człowiekiem - mówił Micheil Saakaszwili, wspominając polskiego prezydenta. Prezydent Gruzji przypomniał postawę Kaczyńskiego podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej. Tamte dni w sierpniu 2008 zaskarbiły polskiemu prezydentowi ogromną wdzięczność Gruzinów.

"To ja go wybrałam"

Polityka była w naszym życiu ważna. Ale to jednak rodzina była zawsze najważniejsza - tak o latach spędzonych z Jerzym Szmajdzińskim mówiła wdowa po nim, Małgorzata Szmajdzińska. Jeden z czołowych liderów polskiej lewicy, wicemarszałek Sejmu, zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku

Cała Polska uczciła pamięć ofiar

Główne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zaplanowane są na niedzielę, ale już w sobotę w całym kraju odbywały się uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy zginęli 10 kwietnia.

Oficerowie BOR. Do końca przy osobach, które chronili

"Janosik", "Ulek", "Florek" i inni. To oni chronili prezydenta podczas lotu do Smoleńska. Wraz z nim zginęli. Dziewięcioro oficerów Biura Ochrony Rządu: Jarosław Florczak, Artur Francuz, Paweł Krajewski, Dariusz Michałowski, Piotr Nosek, Agnieszka Podgródka-Węcławek, Jacek Surówka, Marek Uleryk oraz dowódca ochrony, Paweł Janeczek.

Ostatni prezydent na emigracji

Wybitny działacz harcerski, weteran bitwy o Monte Cassino, a przede wszystkim ostatni Prezydent RP na uchodźstwie. Ryszard Kaczorowski miał 90 lat. Zginął 10 kwietnia z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 94 innymi osobami.

Z lotu nr 101 nie wrócili

W Smoleńsku zginęło 89 pasażerów i cała załoga Tu-154. Siedem osób. Piloci, nawigator, stewardesy. Najmłodsza z nich miała 23 lata.