Najnowsze

Najnowsze

Do końca czerwca bez strajku. Jest porozumienie w PKP

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

"Lech zawsze walczy o mistrzostwo"

W poznańskiej Galerii Malta Lech Poznań zaprezentował się swoim kibicom przed startem rundy wiosennej. - Lech zawsze walczy o mistrzostwo - zapewniał Mariusz Rumak, trener drużyny.

Rzucali lodem z wiaduktu. Zginął kierowca tira

Dwóch nastolatków podejrzewanych o rzucanie brył lodu na samochody jadące autostradą A4 zatrzymała małopolska policja. Jedna z brył uszkodziła szybę tira, co spowodowało wypadek, w którym zginął 47-letni kierowca - poinformowała w piątek małopolska policja.

Sekretarz SLD ostro o Kwaśniewskim. A Napieralskiemu "jest przykro"

Piątkowe deklaracje Aleksandra Kwaśniewskiego świadczą o tym, że nie zrozumiał on intencji SLD i tego, co zostało zawarte w czwartkowej uchwale Zarządu Krajowego partii ws. list do eurowyborów - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Były szef SLD Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że sam "nie rozumie tego, co zrobił Kwaśniewski".

Kwaśniewski poparł Siwca i Palikota. "Nie wyklucza" kandydowania do PE

Aleksander Kwaśniewski będzie wspierał pomysł stworzenia wspólnej listy środowisk centrolewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - listy, na której znajdzie się miejsce dla członków Ruchu Palikota. Taką deklarację były prezydent złożył po spotkaniu z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem ws. Ruchu Europa Plus. - Jestem gotów podjąć ten trud - podkreślał Kwaśniewski. Sam nie wie jeszcze, czy będzie kandydował do PE. - Ale tego nie wykluczam - zaznaczył.

"Likwidacja Funduszu to nie atak na Kościół"

- Likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym nie jest atakiem na Kościół - zapewnił w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk. Rozwiązaniem takim nie jest zainteresowany Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Zdaniem przedstawicieli Kościoła ewangelickiego wymaga ono "przemyślenia".

Koniec blokady parlamentu na Ukrainie. Posłowie wracają do pracy

Na Ukrainie zakończyła się w piątek trwająca od 18 dni blokada parlamentu przez opozycję. Posłowie wrócili do pracy, gdy rządząca Partia Regionów zgodziła się na zmiany w regulaminie, które uniemożliwią głosowanie kartami deputowanych nieobecnych na obradach.

Pistorius na wolności. Musi oddać paszport, nie może pić alkoholu

Oscar Pistorius został zwolniony za kaucją - taką decyzję podjął w piątek sąd w Pretorii. Lekkoatleta musi wpłacić milion randów (113 tysięcy dolarów) gotówką, dwa razy w tygodniu musi stawiać się na policji i ma zakaz opuszczania kraju. Następna rozprawa odbędzie się 4 czerwca.

Ile dostaną Kościoły z odpisu 0,5 proc.?

Po wejściu w życie ustawy o dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe, instytucje te będą mogły liczyć - według wstępnych szacunków - na ok. 50 mln złotych. Zapowiadane 0,5 procenta odpisu ma obowiązywać od 2014 roku, z dodatkowym trzyletnim okresem przejściowym.

Dwie godziny na nic. Gliński Millera nie wzruszył

Nie będzie poparcia SLD dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. Szef Sojuszu Leszek Miller przyznał po dwugodzinnym spotkaniu, że kandydat PiS nie powinien mieć w tej sprawie "żadnych złudzeń". - Każda zmiana polityczna, która grozi recydywą IV Rzeczypospolitej jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Miller.

Finlandia chce przekazać ubogim dania z koniną

Fińska firma z branży spożywczej chce przekazać organizacjom charytatywnym potrawy, które zostały wycofane ze sklepów, gdyż zawierały koninę. W piątek firma Pouttu poinformowała, że zwróciła się do władz sanitarnych z prośbą o wydanie pozwolenia w tej sprawie.

Ślisko na drogach. Kolizje i wypadki

Trzy osoby w szpitalu i zablokowane dolnośląskie trasy - to bilans popołudniowych opadów śniegu na Dolnym Śląsku. - Kierowcy powinni uważać, jadąc przez krajową "8", "3" i autostradę A4 - ostrzegają służby drogowe.

"Niemcy nie dążą do hegemonii w UE"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił w piątek w Berlinie, że jego kraj nie dąży do hegemonii w UE. Opowiedział się za pogłębianiem integracji europejskiej; wezwał obywateli do większego zaangażowania na rzecz Europy, a Brytyjczyków do pozostania w UE.

Na Politechnice otwarto Centrum Nanotechnologii

Centrum Nanotechnologii, wyposażone w 25 specjalistycznych laboratoriów i unikatową aparaturę badawczą, otwarto na Politechnice Gdańskiej. Budowa czterokondygnacyjnego budynku trwała trzy lata. To największa inwestycja w ostatnich latach na Politechnice Gdańskiej.

Wybierają najlepsze wielkanocne wędliny

Ponad 20 producentów mięsa uczestniczyło w ósmej edycji Certyfikacji Tradycyjnych Wielkopolskich Wyrobów Wędliniarskich. Jej celem jest wskazanie klientom tych wędlin, które bez obaw mogą położyć na wielkanocnym stole.

Premier o bezrobociu w 2013: To będzie wyścig na śmierć i życie

Walka z bezrobociem w Polsce, zwłaszcza w pierwszym półroczu, będzie "wyścigiem na śmierć i życie" - tak sytuację na rodzimym rynku pracy opisał w piątek Donald Tusk. Według premiera, końcówka roku będzie dużo lepsza niż jego początek. - Ale ciągle nie będzie to tempo, o które nam chodzi - przyznał.

Kaczyński broni złotówki. "Trzeba o tym rozmawiać bez emocji"

- Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. "W obronie polskiego złotego". Dodał, że trzeba o tym rozmawiać bez poczucia, że istnieje jedynie słuszne rozstrzygnięcie.

Unikatowy księgozbiór kamedułów w Bibliotece Jagiellońskiej

Specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej zakończyli naukowe opracowanie 11 tys. woluminów, w tym 8 tys. starodruków należących do zakonu kamedułów na krakowskich Bielanach. Kilkadziesiąt z tych ksiąg to unikaty, które nie figurują w żadnym katalogu ani bazie bibliotecznej na świecie.

Francuskie i malijskie siły zabiły 15 islamistów

Malijskie siły wspierane przez francuskich żołnierzy zaatakowały pozycje islamistów w Gao, zabijając 15 z nich - podał w piątek francuski resort obrony. Atak miał na celu odbicie okupowanej przez rebeliantów siedziby władz w tym największym mieście na północy.

Tusk ws. związków partnerskich: Osiągnąłem cel. Gowin będzie musiał to przyjąć

- Osiągnąłem pożądany cel. PO poprze jeden projekt ws. związków partnerskich wychodzący z komisji - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że "ci, którzy tego sposobu postępowania nie zaakceptują, sami postawią się poza Platformą". - Pan minister Gowin na pewno to zaakceptuje. Okazałby się politykiem niedojrzałym, gdyby tego nie zrobił - mówił dalej lider PO.