Najnowsze

Najnowsze

Projekt dożywotniej renty. Zajmie się nim rząd

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu m.in. propozycją resortu gospodarki dotyczącą uregulowania renty dożywotniej. Osoby starsze przenosiłyby własność swojego mieszkania na fundusze. W zamian dostawałyby rentę i mogły mieszkać w lokalu do końca życia.

USA blisko końca paraliżu? Na horyzoncie znacznie poważniejsze zagrożenie

Liderzy Senatu USA, którzy od soboty prowadzą międzypartyjne negocjacje o budżecie, zapewniali w poniedziałek, że są blisko rozwiązania umożliwiającego zakończenie trwającego od 1 października paraliżu rządu i tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia kraju. Przed nimi jednak znacznie poważniejsze wyzwanie.

Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku

Sztuka, która niejedno imię nosi. Pewien trójmiejski artysta postanowił rzeźbą zawalczyć o sprawiedliwość dziejową. Obok znanego gdańskiego pomnika - czołgu radzieckiej armii - postawił nielegalnie inny: radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę. I tłumaczy, że nasi wyzwoliciele nie tylko wyzwalaniem się zajmowali.

Najmłodszy dawca w historii Wysp

Historia smutna i radosna zarazem, ale tak zwykle jest, gdy mówimy o dawcy organów i biorcy. Młoda kobieta żyje dzięki pięciotygodniowemu maluszkowi. Dziecko urodziło się z wrodzoną wadą serca. Gdy lekarze stwierdzili jego zgon, pobrali obie zaledwie kilkucentymetrowe nerki. Przeszczep się udał, nerki się przyjęły i rosną w nowym ciele. Czy to cud? Lekarze mówią, że nie. Choć mówimy tu o przekroczeniu pewnego medycznego rekordu. Młodszego dawcy organów na Wyspach jeszcze nie było.

Czy cisza wyborcza jest potrzebna?

Pytania o ciszę referendalną, która w mijający weekend aż biła po uszach. Według PKW bowiem nie wolno było podawać informacji o frekwencji, pokazywać głosujących ludzi, pokazywać lokali referendalnych i urn do głosowania. To wszystko i wiele więcej znalazło się w specjalnym stanowisku PKW zawierającym zalecenia dla mediów. Tym samym warszawskie referendum stało się tematem tabu – a wielu polityków pyta czy przypadkiem tak restrykcyjne przepisy o ciszy nie wypaczają samej idei demokratycznego głosowania.

Po referendum w stolicy

Ona sama przyznaje, że to jej największy problem – warszawiacy od niej zaczęli narzekania na panią prezydent. Chodzi o komunikację – tyle że Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o tej werbalnej, a mieszkańcy miasta - o tej miejskiej. Trzy miesiące kampanii referendalnej były okazją do wielu obietnic, planów i decyzji – a nieodwołana pani prezydent obiecuje, że tak już będzie do wyborów.

Referendum niewiążące - frekwencja za niska

Po warszawskim referendum - sami wygrani. Hanna Gronkiewicz-Waltz - bo zostaje w urzędzie. Piotr Guział, bo zdecydowana większość głosujących była jednak za jej odwołaniem. Samorządowcy przyjęli wynik i podziękowali warszawiakom. Jedyny PiS chce wyjaśnień i rozliczeń. Według Jarosława Kaczyńskiego referendum odbyło się w niekonstytucyjnych warunkach, o czym powstaje już raport.

Legioniści trenowali z rugbystkami. "Jajowata piłka też się ich słuchała"

Na niecodzienny pomysł przeprowadzenia zajęć wpadł sztab szkoleniowy Legii. Mistrzowie Polski odbyli trening z drużyną kobiecej sekcji 7-osobowego rugby warszawskiego klubu. - Udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, bo oprócz solidnej rozgrzewki widać po dziewczynach i naszych chłopakach, że bawili się wyśmienicie - przyznał trener legii Jan Urban. Zajęcia miały być formą promocji zaplanowanych na 20 października mistrzostw Polski w rugby 7. - Nie sądziłyśmy, że piłkarze będą tak dobrze radzić sobie z jajowata piłką, ale zdradzili nam, że w dzieciństwie nie raz zdarzało im się zagrać w naszą dyscyplinę - dodała zawodniczka Legii Zofia Szuster-Górska.

Po 125 latach nie będzie już "International Herald Tribune"

125 lat po jego założeniu w Paryżu, dziennik "International Herald Tribune" zmieni się we wtorek w "New York Times International", międzynarodowe wydanie nowojorskiego dziennika - poinformował w poniedziałek redaktor naczelny "NYTI" Richard Stevenson.

Wjechał samochodem pod pociąg. "Zapory były podniesione"

O sporym szczęściu może mówić jeden z kierowców przejeżdżających przez przejazd kolejowy we Wrześni (woj. wielkopolskie). Wjechał samochodem na przejazd kolejowy, na którym były podniesione rogatki i uderzył w niego pociąg. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

14.10 | Sportowy weekend

Złota, polska jesień może nie jest tym razem doskonała, ale miniony weekend był bardzo przyjemny, co wielu wykorzystało do relaksu bądź sportu na świeżym powietrzu.

Koniec "cyrku" z siedzibą PE? "Jest postęp"

Komisja spraw konstytucyjnych w PE poparła w poniedziałek projekt rezolucji, wzywającej do takiej zmiany traktatu UE, która dałaby eurodeputowanym prawo do określenia siedziby europarlamentu w jednym miejscu, a nie w trzech, jak jest obecnie.

14.10 | Patrząc w niebo

Miłośnicy astronomii mają teraz powody do zadowolenia. Do końca grudnia na niebie jest najwięcej astronomicznych zjawisk, na przykład rojów meteorów.

14.10 | Mgliste kłopoty

Dziś o poranku mgła utrudniała ruch lotniczy w Poznaniu, Wrocławiu i Modlinie. Podobnie może być jutro rano, bo prognozy mówią o gęstych mgłach prawie w całej Polsce.

NFZ proponuje zmiany w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej

Obowiązek rejestrowania i archiwizowania rozmów telefonicznych z pacjentami, premiowanie placówek z pediatrą na dużurach i przychodni z dostępem do badań diagnostycznych i badań RTG w godz. 18-22 - to tylko niektóre z założeń opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia projektu zarządzenia ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Proponowane zmiany zostały poprzedzone pilotażem w łódzkim oddziale NFZ.

Dzień próby

Hannę Gronkiewicz-Waltz uratowała niska frekwencja - choć blisko 95 proc. tych, którzy poszli głosować - głosowało za jej odwołaniem. Jak sprawdziliśmy w dwóch dzielnicach - wyniki referendum w dużej mierze pokryły się z wynikami ostatnich wyborów samorządowych. W Wilanowie, gdzie Gronkiewicz-Waltz trzy lata temu zdobyła najwięcej głosów - frekwencja była najniższa. A w Ursusie, gdzie prezydent w ostatnich wyborach dostała najmniej głosów - frekwencja była wysoka. Co ciekawe, najwyższa była w Wawrze - dzielnicy, w której mieszka gospodarz stolicy.

Obiecanki

Nawet przeciwnicy referendum przyznają, że dzięki niemu wiele spraw w stolicy nabrało tempa. I to, co było niemożliwe - nagle stało się realne, bo nagle znalazły się pieniądze. Kampania referendalna skończyła się, ale teraz zacznie się kampania wyborcza, bo wybory samorządowe za rok. Można się więc spodziewać, że to będzie rok kolejnych przyspieszeń i kolejnych obietnic. My sięgamy do starych, które już dawno miały być spełnione i sprawdzamy - dlaczego tak się nie stało?

Wyborcza przygrywka

Warszawskie referendum tak zaangażowało partie polityczne, że - chcą nie chcąc - otworzyło wyborczy kalendarz. Za niecałe pół roku wybory do europarlamentu, zaraz potem samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. W sondażach prowadzi PiS. Po serii lokalnych wyborczych porażek w Elblągu, Rybniku czy na Podkarpaciu - trudno dokładnie oszacować, co wynik warszawskiego referendum mówi o sile Platformy. Faktem jest, że zwycięstwo w stolicy PO okupiła dużym wysiłkiem. W dodatku wpadła we frekwencyjną pułapkę - zniechęcała do głosowania w Warszawie. Teraz musi o głosy zawalczyć, bo w wyborach wysoka frekwencja zazwyczaj sprzyja Platformie.

Gronkiewicz-Waltz: Referendum było polityczne. Trzeba podnieść próg frekwencji

Referendum było polityczne, bo zorganizował je były szef SLD na Ursynowie we współpracy z posłem Twojego Ruchu - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaprzeczyła, że niedzielnemu głosowaniu towarzyszyły "standardy białoruskie". Przyznała jednak: - Zgadzam się z prezydentem, że powinna być podwyższona granica, zarówno co do zbierania głosów, jak i frekwencji.

"Niech pan wraca do Iraku". Brytyjczycy chcą ograniczenia imigracji

- Nie ma pan prawa przebywać w Wielkiej Brytanii. Niech pan wraca do domu - powiedział Irakijczykowi Mark Harper, brytyjski minister ds. imigracji w programie stacji BBC. W Wielkiej Brytanii trwa ożywiona dyskusja o nowym projekcie ustawy imigracyjnej, która ma drastycznie ograniczyć prawa nielegalnych imigrantów. Przepisy mogą uderzyć również w Polaków. Za ograniczeniem imigracji opowiada się większość Brytyjczyków.

Internetowa wpadka Netanjahu. Polubił "perski seks" na Twitterze

Internetowa wpadka premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Na kilka godzin dołączył on do fanów konta Persian Hot Book, czyli "biblioteki książek na temat seksu" na Twitterze. Administrator profilu premiera zrezygnował ze śledzenia "perskiego seksu" po tym, jak gafę wyśmiali internauci.

Zawieszą sankcje, jeśli Iran zawiesi program nuklearny. "Nie jesteśmy naiwni"

Amerykańcy senatorowie są za zniesieniem sankcji dla Iranu, jeśli Teheran podejmie kroki w celu zawieszenia swojego programu nuklearnego. Nadzieję na porozumienie z Iranem mają też inne zachodnie mocarstwa, nie jesteśmy jednak naiwni, że takie przedsięwzięcie będzie łatwe - powiedział w poniedziałek jeden z członków amerykańskiej administracji.

Gronkiewicz-Waltz: Referendum było polityczne. Trzeba podnieść próg frekwencji

Referendum było polityczne, bo zorganizował je były szef SLD na Ursynowie we współpracy z posłem Twojego Ruchu - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaprzeczyła, że niedzielnemu głosowaniu towarzyszyły "standardy białoruskie". Przyznała jednak: - Zgadzam się z prezydentem, że powinna być podwyższona granica, zarówno co do zbierania głosów, jak i frekwencji.