Najnowsze

Najnowsze

Tusk o sankcjach dla Ukrainy: Decyzja zapadła, mówimy dość. Ale krew i tak się najprawdopodobniej poleje

Sankcje, jakie UE nałoży na Ukrainę są twardą manifestacją. Mówiąc "sankcje", mówimy dosyć. Nie ma definitywnie zgody na to, co się dzieje na Ukrainie - mówił w "Kropce nad i" premier Donlad Tusk. Podkreślił jednocześnie, że trzeba szukać rozwiązania, które sprawi, że Ukraina "nie utonie w odmętach konfliku bez szczęśliwego finału". Nie wykluczył jednak, że krew prawdopodobnie i tak się jeszcze na Ukrainie poleje.

Wybieramy najlepszego gracza 22. kolejki

Choć David Abwo i Patryk Tuszyński w 22. kolejce zdobyli po dwie bramki, to w wyścigu po tytuł piłkarza kolejki wyprzedził ich naszym zdaniem Takafumi Akahoshi. Japończyk w spotkaniu z Lechią zaliczył asysty przy wszystkich trzech bramkach dla Pogoni. Zgadzacie się z naszym wyborem?

Przeszczepili jej twarz. Właśnie wyszła ze szpitala

Pacjentka, której 4 grudnia ubiegłego roku lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz czuje się coraz lepiej i opuszcza szpital. Szczegóły zakończonej hospitalizacji członkowie zespołu rekonstrukcyjnego przedstawili podczas konferencji prasowej. Pacjentka osobiście podziękowała zespołowi medycznemu, bliskim i rodzinie dawcy.

Rozejm w polsko - polskiej wojnie przy okazji Ukrainy?

Polski minister z unijną misją na Ukrainie, a polski premier z inicjatywą europejskich sankcji wobec winnych rozlewu krwi w Kijowie. Kryzys na Ukrainie jednoczy Europę, zjednoczył też polską scenę polityczną - cała opozycja poparła w tej sprawie rząd.

Darmowe podręczniki od rządu

Rząd składa kolejną edukacyjną obietnicę: darmowe podręczniki mają dostać nie tylko pierwszoklasiści, ale stopniowo w kolejnych latach wszyscy uczniowie. Dodatkowo, szkoły ze specjalnych dotacji mają kupować zeszyty ćwiczeń, podręczniki do języków obcych i inne pomoce naukowe dla uczniów, by te pozycje nie obciążały już domowych budżetów.

Nowy bat na piratów drogowych?

Nowy rodzaj kontroli drogowych, czyli ustawiane przy ważnych trasach bramki zmierzą, z jaką średnią prędkością przejechaliśmy dany odcinek. Jeśli wyjdzie ona za wysoka, nie unikniemy kary. Wiemy już, które drogi jako pierwsze zostaną wyposażone w tych elektronicznych policjantów.

Huraganowy wiatr pilotom nie straszny

Niesamowite zdjęcia z lądowania samolotu pasażerskiego w czasie silnych turbulencji rodzą pytanie do doświadczonych pilotów: jak trudne jest utrzymanie stutonowej maszyny nad pasem przy huraganowym wietrze? Odpowiedź jest dla laików zaskakująca: wiatr - nawet tak silny - zasadniczo im nie przeszkadza.

Poznaniacy w kolejkach po nowe karty

Nie do końca lutego, a do końca kwietnia prowadzona będzie sprzedaż 30-dniowych biletów okresowych na KOMkartę. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu podjął taką decyzję, żeby rozładować kolejki, które tworzą się w punktach wymiany starej karty na nową PEKĘ. Od 1 maja bilety okresowe będą sprzedawane wyłącznie na nią.

Członkinie Pussy Riot w Soczi - bite nahajką i kopane

Członkinie feministycznej grupy Pussy Riot bite, szarpane i popychane w czasie happeningu w Soczi, przez ludzi pilnujących tam porządku na igrzyskach. Jak twierdzą aktywistki, użyto wobec nich gazu pieprzowego, miały zostać również pobite nahajkami. W sieci pojawił się film, na którym widać zajście.

Dziś pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego

W czwartek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostanie pochowany Zbigniew Romaszewski - działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i wieloletni senator, który zmarł w ubiegłym tygodniu w Warszawie w wieku 74 lat.

Trzeci rok procesu Biedronia. Policjant "na granicy fałszywych zeznań"

Dwukrotnie zmieniał w sądzie zeznania policjant - świadek na procesie Roberta Biedronia ws. ataku na innego funkcjonariusza, chroniącego marsz narodowców w 2010 r. Raz twierdził, że widział jak Biedroń uderza, potem zaprzeczył, w końcu stwierdził, że mógł widzieć inne zajście.

CBA prześwietli zakupy dla polskiej armii

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w tym tygodniu kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Biuro sprawdza zamówienia publiczne z lat 2011-2014 oraz rozporządzanie mieniem w tym okresie.

Zbrojne ramię Janukowycza

W starciach w Kijowie przewaga jest zdecydowanie po stronie prezydenta Janukowycza, bo to jemu podlega i wojsko i milicja. Najbardziej widoczni na ulicach są funkcjonariusze Berkutu, słynącego z brutalności, oddziału specjalnego milicji. Co ciekawe, berkutowcy w czasie pomarańczowej rewolucji stali po stronie opozycji. Dziś w pierwszej linii ataku prezydenta. Władza ma jednak nie tylko swoje formalne zbrojne ramię, ma też ludzi od nieformalnej, brudnej roboty - prowokacji i pacyfikacji demonstrantów. Chodzi o "tituszków". Brzmi niewinnie, ale to tylko pozory.

Śmierć na Majdanie

Po wielu tygodniach powracających napięć, w końcu stało się najgorsze. W ciągu niespełna doby w Kijowie zginęło co najmniej 26 osób, a kilkaset zostało rannych. Po szturmie sił rządowych na Majdan opozycja mocno ucierpiała. Straciła dwie kluczowe barykady i kontrolę nad sporą częścią głównego placu. Po nocy w ogniu - dzień był w miarę spokojny, ale Majdan szykuje się na kolejny szturm. Gdzie obecnie przebiega (mówiąc wojennym językiem) linia frontu?

Gra o wszystko

Majdan kontra Wiktor Janukowycz. Po tym, jak polała się krew, nie ma już złudzeń, w jakim kierunku prezydent prowadzi Ukrainę. I nie ma też wątpliwości, że co innego mówi, a co innego robi. Jedno jest pewne: Janukowicz walczy nie tylko o utrzymanie władzy, ale też gigantycznego majątku, jakiego on i jego ludzie nazywani "Familią" dorobili się w czasie jego prezydentury. Jeśli teraz przegra, czeka go albo proces za przelaną krew w kraju albo ucieczka do Rosji. Stawka - osobiście - jest dla niego wysoka.

Krzyż ze zniczy i minuta ciszy. Gdańsk uczcił ofiary na Ukrainie

Około 30 osób w środę wieczorem w Gdańsku uczciło minutą ciszy pamięć 26 ofiar zamieszek w Kijowie. Przed konsulatem Ukrainy ustawiono krzyż ze zniczy, niektórzy przynieśli też transparenty, protestując tym samym przeciwko dalszemu rozlewowi krwi. Apel o zaprzestanie konfliktu skierowali również pomorscy samorządowcy.

Jest formalny wniosek o referendum w sprawie igrzysk w Krakowie

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Igrzysk Olimpijskich w Krakowie, chcą przeprowadzenia lokalnego referendum w tej sprawie. W urzędzie miasta przedstawiciele partii Demokracja Bezpośrednia złożyli zawiadomienie, które otwiera drogę do głosowania. Teraz muszą zebrać ok. 60 tys. podpisów.