Najnowsze

Najnowsze

Tym Amerykanie uniezależnią się od Rosjan? Nowy statek kosmiczny

Prywatna firma SpaceX należąca do miliardera Elona Muska zaprezentowała swój nowy pojazd kosmiczny. Dragon V2 ma transportować do siedmiu astronautów na międzynarodową stację orbitalną (ISS). Obecnie Amerykanie są zdani na rosyjską łaskę i nie mają własnych załogowych statków kosmicznych.

Dziś pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego. Trzech prezydentów na uroczystościach

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zmarłego w niedzielę autora stanu wojennego, ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni ma wygłosić mowę pożegnalną nad jego grobem.

Igrzyska: nowa nadzieja

Kraków nie chce, ale chętni są inni. Do gry o zimowe igrzyska w Polsce powraca Zakopane, bo stolica Podhala jest zawiedziona wynikiem referendum w swej wojewódzkiej metropolii. Pomysł zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich na Podtatrzu nie jest nowy. Co więcej napotyka takie same problemy, co wcześniejsza inicjatywa Krakowa. Czy rezultat może być inny? O tym Łukasz Frątczak.

Co Wałęsa powie Obamie?

Wiemy już, co Lech Wałęsa powie Barackowi Obamie, który za niespełna tydzień przyjedzie do Polski na uczczenie 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Wiemy też gdzie będzie nocował prezydent Stanów Zjednoczonych oraz jaki będzie plan jego drugiej wizyty w Polsce.

Polska dyplomacja?

Teraz najmocniejsza polska karta w nowym europejskim rozdaniu, czyli zgłoszona przez premiera Tuska na nieformalnym szczycie propozycja, by nowym szefem unijnej dyplomacji został Radosław Sikorski. Ze stanowiska razem z całą obecną komisją europejską odchodzi Catherine Ashton, a wynik eurowyborów, w których największą frakcją nadal jest chadecja, teoretycznie otwiera drzwi Radosławowi Sikorskiemu. Ale tylko teoretycznie.

Lekcja demokracji

Powyborcze rozliczenia też w komisjach wyborczych. Po upublicznieniu przez Prawo i Sprawiedliwość filmu, na którym widać  jak członkowie  jednej z warszawskich obwodowych komisji niezgodnie z prawem wynoszą z lokalu worki z głosami, pytamy o przeszkolenie ludzi, którym powierzamy nasze podstawowe demokratyczne prawa. Okazuje się, że państwo nie przykłada zbyt wielkiej wagi do ich szkolenia i przygotowania.

Na ratunek: premier

Premier zakłada znaną z powodziowych wypraw kurtkę i jedzie do Głuchołazów na Opolszczyźnie. A tam zalane domy, garaże i posesje. Fala podmyła też mosty i drogi, i zrobiła w nich wyrwy, a w jednej z nich utknął wóz strażacki. Mieszkańcy z przerażeniem patrzą na rzekę. Donald Tuska uspokaja, a starty są ogromne. 

Nauczycielka zgłosiła molestowanie i została zwolniona. Sąd wytyka rażące naruszenie prawa

Dyrektor szkoły w Jeleńcu (lubelskie) miał prowadzić lekcję, ale z niej wyszedł. Pod jego nieobecność zaś, jeden z uczniów molestował koleżankę. Sprawę zgłosiła - do dyrektora właśnie - wychowawczyni dzieci. Ten sam dyrektor wystąpił o karę dla siebie za pozostawienie uczniów bez opieki i dostał upomnienie. A potem zwolnił nauczycielkę, która sprawę zgłosiła. Sąd przywrócił kobietę do pracy, a w uzasadnieniu wyroku "zmiażdżył" dyrektora szkoły, wytykając rażące naruszenie prawa. Co na to mężczyzna i jego przełożony - wójt gminy Stanin? Czekają na pisemne uzasadnienie decyzji sądu. Materiał "Blisko ludzi" TTV.

Branson ma zgodę na loty orbitalne

Firma Virgin Galactic, założona przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, poinformowała o podpisaniu porozumienia z władzami federalnymi USA, które umożliwi rozpoczęcie komercyjnych lotów z pasażerami na orbitę okołoziemską.

Jak się szkoli 200 tys. obywateli z komisji wyborczych? Nieobowiązkowo

Jak szkoli się członków komisji wyborczych, którzy odpowiadają za to, by wybory przeprowadzone były bez zakłóceń i z przestrzeganiem standardów demokracji? Na dwugodzinnych, nieobowiązkowych szkoleniach. Nagranie sprzed jednej z warszawskich komisji, której członkowie wychodzą wieczorem bez wywieszenia protokołu nie było jedynym przykładem braku wiedzy nt. tego, jak przygotować i przeprowadzić wybory.

Ludzie Wolności: wszystko dla innych

Jeszcze tylko dwa dni głosujemy na Ludzi Wolności, czyli te postacie ze świata biznesu, kultury, sportu, działalności społecznej i nauki, które zdaniem Państwa symbolizują polskie przemiany ostatnich 25 lat. Uroczysta gala plebiscytu Gazety Wyborczej i TVN w niedzielę, 1 czerwca. Prezentujemy kategorię: społeczeństwo.

Podpalenie domu z rodziną w środku? Dariusz P. ma trafić na obserwację psychiatryczną

Prokuratura wnioskuje o czterotygodniową obserwację psychiatryczną dla Dariusza P., podejrzanego o podpalenie czwórki dzieci i żony. Śledczy zdecydowali się na taki krok po otrzymaniu pierwszej zleconej opinii. Biegły podczas badania laboratoryjnego nie był w stanie stwierdzić, czy Dariusz P. jest osobą poczytalną, i czy był poczytalny w chwili dokonywania zarzucanego mu przestępstwa.

Polak leczy się na błędach. Po poradę idzie do Wikipedii

Wikipedia, szósta najpopularniejsza witryna w sieci www jest nagminnie używana przez chorych do samodzielnego diagnozowania się i szukania porad dotyczących atakujących ich schorzeń. Tymczasem aż 90 proc. udostępnionych w niej artykułów o tematyce medycznej zawiera poważne błędy - alarmują lekarze.

Jak dwie krople wody

W polityce na dobre będzie dwóch Czarneckich. Przemysław syn Ryszarda zostanie posłem. Mamy nadzieję, że pan Przemysław również posiada wiele talentów zapisanych w genach.

Afera

Krystyna Pawłowicz nie ma żadnych wątpliwości o błedach przy liczeniu głosów.

Władze Krymu ukarały Tatarów

Władze Krymu ukarały grzywnami kilkudziesięciu Tatarów za udział w demonstracji 3 maja na granicy pomiędzy zaanektowanym przez Rosję półwyspem a lądową częścią Ukrainy. Jak powiedział lider tatarskiej społeczności Mustafa Dżemilew, łączna wysokość kar to 200 tys. dolarów.

Rekordowa popularność Władimira Putina

Władimir Putin osiągnął szczyt popularności w ciągu ostatnich czterech lat - podało rosyjski ośrodek badawczy Centrum Lewady. 83 proc. Rosjan popiera politykę swojego prezydenta, gdy jeszcze w marcu, przed aneksją Krymu, poparcie sięgało 72 proc.

Lekarze jak "kolesie Boga"? "Powinni złożyć rezygnację i odejść"

Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary powinni "złożyć rezygnację i odejść" - stwierdziła w "Kropce nad i" prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Bo powiedzieli bardzo wyraźnie, że nie będą nic robili - przekonywała karnistka na antenie TVN24. - Nie ma słowa o tym, że lekarze, którzy podpisali deklarację, nie będą leczyć zgodnie ze swoją wiedzą. Tylko sumienie nie pozwala, im na pewne elementy, jak zabijanie ludzi - ocenił z kolei poseł Andrzej Jaworski (PiS).

Trauma po przegranej

Rozgoryczenie, rozczarowanie, smutek, żal - ukazała się właśnie ludzka twarz polityków. Po przegranej, której najwyraźniej się nie spodziewali, nawet tym największym politycznym wyjadaczom trudno dziś robić dobrą minę do złej gry. Poza gorzkim smakiem osobistej porażki jest jeszcze prozaiczne pytanie: co dalej? Dla tych, co stracili ciepłe posady w europarlamencie, to może wyzwanie, bo Wojciech Olejniczak na przykład, mimo ukończonych 40 lat, pierwszy raz w życiu będzie musiał znaleźć pracę. Dotąd zawsze był politykiem.