Najnowsze

Najnowsze

Kanonada w Donbasie, będzie zimowa ofensywa? Trzy opcje rebeliantów

W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie aż 50 razy - informuje centrum prasowe ATO (operacji antyterrorystycznej). Kijów alarmuje, że ostatniej nocy "sytuacja w Donbasie znacząco się skomplikowała". Niewykluczone, że to przygotowanie do natarcia rebeliantów na jeden z trzech strategicznych punktów.

Żuławy lepiej zabezpieczone przed powodzią

22 mln zł kosztowały cztery inwestycje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe Żuław. Do końca roku ma się zakończyć przebudowa ujścia Wisły i budowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego.

Grabarczyk broni Sikorskiego. "Cimoszewicz nie ma podstaw do oskarżeń"

- Włodzimierz Cimoszewicz nie miał podstaw, aby formułować tego typu oskarżenia - stwierdził minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk w "Jeden na jeden" w TVN24. Skomentował tak słowa byłego premiera, że wystąpienia Radosława Sikorskiego wywiad brytyjski znał wcześniej niż polski prezydent, bo przemówienia ówczesnego szefa MSZ konsultował były brytyjski dyplomata Charles Crawford.

Nie żyje Rod Taylor, gwiazdor "Ptaków" Hitchcocka

Urodzony w Australii aktor Rod Taylor, partner Tippi Hedren ze sławnego dreszczowca "Ptaki" (1963 r.) Alberta Hitchcocka, zmarł w czwartek w Los Angeles. Zagrał w ponad 50 filmach, głównie amerykańskich. Miał 84 lata.

Czy to czarne skrzynki airbusa? Namierzono sygnał z dna Morza Jawajskiego

Międzynarodowemu zespołowi przeczesującemu dno Morza Jawajskiego udało się zlokalizować sygnały najprawdopodobniej wysyłane przez czarne skrzynki zaginionego samolotu AirAsia. Jak podały indonezyjskie władze, rejestratory najwyraźniej wypadły ze zlokalizowanego wcześniej ogona i leżą gdzieś na dnie. W kierunku sygnału wysłano nurków.

Górnicy ruszają na wojnę. Najpierw masówki, potem protesty

Na piątek górnicze związki zawodowe zapowiedziały "masówki informacyjne" w kopalniach Kompanii Węglowej. Ich tematem będzie sytuacja w firmie, ogłoszony przez rząd program restrukturyzacji i plany strajków. Mają się one rozpocząć formalnie w poniedziałek, choć część górników już samorzutnie rozpoczęło protest.

Około 1,3 tys. górników protestuje pod ziemią

Ok. 1,3 tys. osób protestuje w piątek rano pod ziemią w związku m.in. z rządowym planem dla Kompanii Węglowej – poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Do górników dołączają pracownicy powierzchni z kopalń przewidzianych do likwidacji. Chodzi o zakłady Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy oraz Pokój.

Polskie wojsko znów ruszy za granicę? Co kryje się za deklaracją Schetyny

Atak na paryską redakcję tygodnika "Charlie Ebdo" i wywołany tym szok na Zachodzie może mieć wpływ na polskie siły zbrojne. Grzegorz Schetyna zadeklarował w Waszyngtonie, że Polska jest gotowa do "zaangażowania" się w działania międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Na ile realne jest ponowne wysłanie polskich żołnierzy na Bliski Wschód? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walka na szczycie. Kto szasta publicznymi pieniędzmi?

Rostowski przeciw Sikorskiemu - nawet jeśli tak wyjść nie miało, to wyszło. Chodzi o pieniądze MSZ wydawane na konsultacje przemówień. Były minister finansów ostro mówi o dyplomatycznej rozrzutności. Zarzuty dotyczą już nie tylko pieniędzy. W sprawie pojawia się także wątek szpiegowski.

Rządowa zachęta dla rodzicielstwa

Pieniądze jako zachęta, by było nas więcej. Była zapowiedź i jest szansa, że zostanie zrealizowana. Zasiłek dla młodej mamy lub dla taty, tylko dlatego, że mamą lub tatą zdecydowali się być. Jak to ma działać, o ile zadziała i kiedy?

Polska odpowiedź na zamach?

Pokłosie francuskiego ataku w Polsce. Jest deklaracja MSZ, że możemy zwiększyć zaangażowanie w walce z islamskimi fundamentalistami. MON jednak reaguje ostrożnie, by nie powiedzieć sceptycznie. Czy czeka nas kolejna misja?

Egzekucja minuta po minucie

Zamach w Paryżu wyglądał i w istocie był starannie zaplanowaną egzekucją. Ci, którzy stanęli na drodze zamachowców zmierzających do redakcji Charlie Hebdo, zostali albo sterroryzowani albo zabici. Jak wyglądał atak minuta po minucie?

Wielka obława

Trwa obława na podejrzanych o środowy zamach w Paryżu. Jest podejrzenie, że uciekli do lasu w pobliżu małej miejscowości około 80. kilometrów od stolicy Francji. To tam zarządzono pełną mobilizację służb. Wcześniej przeszukiwano dom po domu w poszukiwaniu dwóch braci - Francuzów algierskiego pochodzenia.

Opętani zbrodnią

Zabójcy małżeństwa w Rakowiskach - dwoje 18-latków - nie byli pod wpływem alkoholu i amfetaminy. Z badań ich krwi wynika jednak, że przed morderstwem mogli zażywać marihuanę. Oboje przyznali się do tej niezwykle brutalnej zbrodni. Co więcej, dokładnie ją opisali. Teraz kluczowe jest ustalenie motywu młodych sprawców. Możliwe, że chodziło nie tylko o rodziców chłopaka.

Ofiara katem

Zbrodnia, która wstrząsnęła Warszawą dokładnie 35 lat temu. W telewizji publicznej nadano komunikat o zaginionej pracownicy tejże stacji. Następnego dnia ciało kobiety znaleziono w kawałkach - w jeziorku Czerniakowskim i na Dworcu Centralnym. Zabójca był bliżej, niż się wszyscy spodziewali. 18-letnia córka przyznała się do winy. Jacek Smaruj dotarł do ludzi, którzy znali i córkę i matkę. Dotarł też do akt sądowych tej sprawy. To było wyjątkowo okrutne zabójstwo i zaskakująco łagodny wyrok. Sąd miał bowiem wątpliwości. Czy kat w tym przypadku nie był też ofiarą?

Jeden z zamachowców mógł być w Jemenie. "Miesiącami ćwiczył z Al-Kaidą"

Starszy z dwóch braci, którzy mieli przeprowadzić zamach na redakcję "Charle Hebdo" najprawdopodobniej odebrał staranne przeszkolenie od terrorystów z Al-Kaidy - twierdzą zachodnie media. Said Kouachi miał w 2011 roku spędzić "miesiące" w Jemenie, gdzie był szkolony przez Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego, wówczas najaktywniejszą komórkę tej globalnej organizacji.

Cimoszewicz: brytyjski wywiad znał wcześniej przemówienia MSZ. Crawford: komunistyczne insynuacje

- Teksty niewygłoszonych jeszcze przemówień szefa MSZ były wcześniej znane byłemu dyplomacie państwa brytyjskiego i ośmielam się twierdzić, że także wywiadowi brytyjskiemu, zanim poznał je prezydent Polski i czasami także premier - mówił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. Skomentował w ten sposób doniesienia o tym, że Charles Crawford miał konsultować przemówienia Radosława Sikorskiego. Sam Crawford określił słowa Cimoszewicza komunistycznymi insuacjami.

Sienkiewicz: terroryzm zawita także nad Wisłę

- Terroryzm, niezależnie jakiej maści, jest zjawiskiem społecznym, charakterystycznym dla naszej cywilizacji. Nie ma wątpliwości, że prędzej czy później, zawita także nad Wisłę – powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Bartłomiej Sienkiewicz. Były szef MSW dodał, że „na razie robimy wszystko, żeby jak najpóźniej, ale to jest proces, na końcu którego wiadomo, że prędzej czy później to się stanie”.

Były adwokat Kouachiego: Bał się jechać do Syrii

Były prawnik jednego z domniemanych sprawców ataku na "Charlie Hebdo" wezwał swojego byłego klienta do oddania się w ręce policji. Francuska telewizja BFMTV opublikowała w czwartek rozmowę, w której Vincent Ollivier opowiada o swojej znajomości z Cherifem Kouachim. To młodszy z braci poszukiwanych przez policję.

Przemówienia Sikorskiego brytyjski wywiad znał wcześniej niż prezydent RP?

- Teksty niewygłoszonych jeszcze przemówień szefa MSZ były wcześniej znane byłemu dyplomacie państwa brytyjskiego i ośmielam się twierdzić, że także wywiadowi brytyjskiemu, zanim poznał je prezydent Polski i czasami także premier - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier skomentował w ten sposób doniesienia o tym, że Charles Crawford miał dostać ponad ćwierć miliona złotych od polskiego MSZ za konsultacje przemówień ówczesnego szefa naszej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

08.01 | Andromeda okiem Hubble’a

Hubble podpatrzył Andromedę, galaktykę oddaloną od Ziemi o 2,5 miliona lat świetlnych. By pokazać jej piękno, kosmiczny teleskop wykonał 411 fotografii, które w połączeniu dały jej najbardziej dokładny obraz w historii.