Najnowsze

Najnowsze

Sprzęt brygady pancernej USA może trafić do Polski. "Trwają dyskusje nad lokalizacją"

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie ujawnił, że są plany umieszczenia na wschodniej flance NATO sprzętu dla całej amerykańskiej brygady pancernej. Obecnie siły zachodnich państw Sojuszu są tu przysyłane rotacyjnie i w małych grupach, aby nie drażnić Rosji. Generał Ben Hodges oznajmił, że trwają prace nad przysłaniem tu na stałe wyposażenia dla całej jednostki. W ten sposób na wypadek kryzysu wystarczy dosłać na miejsce samych żołnierzy.

Mężczyzna mopem zmywa krew. Kontrowersyjna kampania Amnesty International

"To nieprawda, że mężczyźni nie robią nic w domu" - brzmi napis na plakacie Amnesty International, na którym mężczyzna zmywa krew z podłogi. W ten sposób organizacja chce przypomnieć o problemie przemocy domowej i zaapelować o ratyfikację konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy kobiet i przemocy domowej.

"Widziałem ludzi, którzy odchodzą jak anioły". Umierający ksiądz prowadzi hospicjum

Ma glejaka mózgu - nowotwór w czwartym stadium i szykuje się na śmierć. Robi to, prowadząc jednocześnie hospicjum dla chorych na raka, jakie założył. Ksiądz Jan Kaczkowski mówi, że był przy śmierci trzech tysięcy osób. - Widziałem ludzi, którzy odchodzą jak anioły - opowiada. Sam wie, że pewnego dnia nie będzie już chciał walczyć z chorobą. - Mam do tego święte prawo i nikt nie będzie mógł mnie oskarżyć o samobójstwo - tłumaczy. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Mafioso w Czerwonym Krzyżu. Jeździł w pogotowiu, ratował życie

Boss gangu kalabryjskiej mafii, który mieszkał na północy Włoch, w weekendy pracował z oddaniem jako wolontariusz Czerwonego Krzyża. O jego dwóch twarzach napisała prasa podkreślając, że gangster, jeżdżąc w karetce, ratował życie ludziom i był bardzo szanowany.

Sejmiki dzielą i rządzą. Czym są? Wie tylko kilka procent Polaków

‪W obecnej postaci istnieją od 16 lat, a jednak dla większości wyborców pozostają wielką niewiadomą. Sejmiki wojewódzkie - to w wyborach do tych ciał pojawiło się najwięcej nieważnych głosów. Wyborcy z reguły nie mają pojęcia, czym sejmik się zajmuje‬. A to w sejmikach decyduje się, jak są wykorzystywane fundusze europejskie na rozwój regionów. W najbliższych latach będzie to ponad 30 mld euro. Materiał magazynu "Polska i Świat"]

"Księstwo PSL". Platforma Obywatelska jako "przystawka" ludowców

‪Aż 46 proc. wszystkich głosów w wyborach do sejmików i 17 z 30 mandatów, które dają możliwość samodzielnego pełnienia władzy. To wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie świętokrzyskim. Ludowcy mogliby tam rządzić, nie oglądając się na nikogo. Ale - jak mówią - tak się nie stanie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rosyjski minister w Niemczech. "Róbmy dobre interesy"

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew podczas wizyty w stolicy Badenii-Wirtembergii, Stuttgarcie, we wtorek wzywał niemieckich przedsiębiorców - pomimo sankcji - do inwestowania na rynku rosyjskim, obiecując korzystne warunki dla biznesu.

Klejnoty Cartiera, strzały i finał u fryzjera. Pościg w Paryżu

Do regularnej strzelaniny doszło na Polach Elizejskich w Paryżu, gdy policja została wezwana, by powstrzymać napad na słynny salon jubilerski Cartiera. Złodzieje, widząc funkcjonariuszy, zaczęli uciekać i oddali serię strzałów do policjantów. Ci odpowiedzieli ogniem.

Szczątki boeinga pojadą do Holandii w samochodach

Szczątki samolotu Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych, który rozbił się w lipcu w obwodzie donieckim, zostaną przewiezione z Charkowa do Holandii kołowymi środkami transportu - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ihor Bałuta.

Europejscy konserwatyści chcą ponownego przeliczenia głosów w Polsce

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, do której należą europosłowie PiS, przyjęła we wtorek w Strasburgu rezolucję mówiącą o nieprawidłowościach w czasie wyborów samorządowych w Polsce. Wzywa ona polskie władze do ponownego przeliczenia głosów, przy udziale międzynarodowych obserwatorów.

Nowa młoda Polska

‪Czarnoskóra dziewczyna z Polski i szykująca się wielka kariera po zwycięstwie w kolejnej edycji Top Model. Osi Ugonoh - z pochodzenia Nigeryjka - zwyciężyła w głosowaniu widzów, co już jest szeroko komentowane jako przełom kulturowy. Czy czarnoskóra piękność stanie się twarzą Polski?

Szybciej czy bezpieczniej?

‪Teraz spór o pierwszeństwo na drogach. Posłowie pracują nad zmianą przepisów, by to kierowcy musieli zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, gdy tylko ktoś się do nich zbliży. Jest o czym myśleć, bo co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Jak zagwarantować im bezpieczeństwo, gdy nie ma świateł, a kierowcy na wielopasmowych jezdniach nie zatrzymują się przed przejściami?

Urzędnik nie człowiek

‪Cierpiące zwierzę, ludzkie współczucie i urzędnicza obojętność. Ranny łoś, który prawdopodobnie zderzył się z samochodem, od czterech dni leży przy drodze w Podlaskiem. Z pomocą niemal od razu  przyszli mu mieszkańcy. Na pomoc lokalnych władz trzeba było poczekać. Los zwierzęcia zainteresował ich dopiero po nagłośnieniu sprawy. 

Sejmiki dzielą i rządzą

‪W obecnej postaci istnieją od 16 lat, a jednak dla większości wyborców pozostają wielką niewiadomą. Sejmiki wojewódzkie - to na nie padło najwięcej nieważnych głosów w wyborach samorządowych i to tam było najwięcej wyborczych niespodzianek. Wyborcy z reguły nie mają pojęcia, czym sejmik się zajmuje i po co w ogóle istnieje. Są nawet głosy, by je zlikwidować.

Księstwo PSL-u

‪Największy wyborczy sukces samorządowych zwycięzców. PSL zaskoczyło wszystkich, zdobywając ponad 23 procent głosów w skali kraju, a w woj. świętokrzyskim może rządzić samodzielnie. Ludowcy w Kieleckiem otrzymali 46 procent głosów i 17 mandatów w trzydziestoosobowym sejmiku. Zielony region odwiedził nasz reporter Michał Tracz.‬

Ręczna druga tura?

‪Zbliża się druga tura wyborów samorządowych. W blisko dziewięciuset gminach konieczna będzie dogrywka w walce o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Wyborcze pojedynki trwają, są debaty, spotkania z wyborcami, a  w niedzielę będzie test - nie tylko politycznego poparcia, ale i wyborczego systemu, który w pierwszej turze całkowicie zawiódł.

Wybór śmierci

"Śmierć na życzenie". Gdy chodzi o dorosłych budzi kontrowersje; gdy chodzi o dzieci jest właściwie tematem tabu, choć są już precedensy. Ostatni głośny przypadek to ten 12-letniej nieuleczalnie chorej Brytyjki, którą rodzice za zgodą sądu przestali karmić. I Belgia - pierwsze państwo na świecie, które zalegalizowało eutanazję dzieci, bo - jak uznano - "dzieci też cierpią i też nie można im pomóc". Na razie takiego przypadku jeszcze nie było, ale Belgowie w ogóle do eutanazji mają szczególne podejście.

Na granicy światów

Ona zamiast życia w chorobie wybrała śmierć. On nie rozumie tej decyzji, chociaż też jest młody, też ma glejaka mózgu i też beznadziejną diagnozę. Ksiądz Jan Kaczkowski w jakiś sposób ze śmiercią jest oswojony, bo kilka lat temu założył i wciąż prowadzi hospicjum dla chorych na raka. Hospicjum, którego sam stał się pacjentem. Żyje na granicy światów - jak sam mówi - ale widzi zasadniczą różnicę między przerwaniem leczenia śmiertelnie chorego, a eutanazją.

3,5 miliona tweetów w ciągu nocy. Ferguson oczami internautów

Po decyzji ławy przysięgłych, by nie stawiać białego policjanta w stan oskarżenia za zastrzelenie czarnoskórego nastolatka, doszło do walk. Wydarzenia te na bieżąco relacjonowali internauci, którzy w jedną noc na Twitterze zamieścili ponad 3,5 miliona wpisów na temat zamieszek. Podpisywali je hashtagiem #Ferguson.

Wybieranie przez losowanie

Metoda łatwa, czytelna, trudna do sfałszowania - zamiast liczenia głosów - losowanie. Tak wybory rozstrzygnięto w Neptune Beach w Stanach Zjednoczonych.

Co boli Gdańszczan?

Paweł Abramowicz prowadzi bezpośrednią kampanię wyborczą na ulicach Gdańska. Od obywateli dowiaduje się co ich naprawdę boli i jakie mają problemy. Np. "panie, ktore podnoszą nóżkę i ...".