- Istnieje kolosalne zagrożenie wznowienia operacji wojskowej separatystów przeciwko Ukrainie - powiedział prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Jego zdaniem, na terytorium Ukrainy znajduje się w tym momencie ponad 9 tys. żołnierzy rosyjskich.
Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO ma nadzieję na poprawę wzajemnych stosunków z Rosją. - Wierzę, że Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla krajów Sojuszu - powiedział w czwartek w Oslo.
Dowództwo Sił Obrony Izraela (IDF) jest zdania, że porozumienie Iranu i światowych mocarstw w sprawie programu atomowego islamskiej republiki zmniejszy zagrożenie dla żydowskiego państwa - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w IDF.
- Jest różnica pomiędzy tym, co widzimy na prędkościomierzu, a tym, co pokazuje GPS - powiedział na antenie TVN24 Emil Rau z TVN Turbo, który od kilku lat toczy walkę ze strażą miejską i montowanymi wbrew przepisom fotoradarom. W ten sposób skomentował rządowe plany zniesienia marginesu prędkości 10 km/h przy pomiarach prędkości. - Zniesienie tego progu doprowadziłoby do niepotrzebnych pyskówek - ocenił natomiast mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
W czwartek rano do Gdyni przypłynęły pierwsze okręty wojenne, które wkrótce wezmą udział w NATO-wskich manewrach Baltops 2015. Łącznie będzie w nich uczestniczyć 5 tysięcy żołnierzy i 49 jednostek, w tym 9 polskich. Po raz pierwszy w manewrach nie weźmie udziału Rosja.
Pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło w walkach w Marjince pod Donieckiem, gdzie separatyści przez kilkanaście godzin atakowali wojska ukraińskie - poinformował w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Jurij Biriukow.
W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.
Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".
Katolicy obchodzą dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną Bożym Ciałem. To jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele rzymskokatolickim. Uroczystości rozpoczęły się już w Krakowie na Wawelu. Obecny jest na nich prezydent elekt, Andrzej Duda wraz z rodziną. Obchodom przewodniczy tam metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada, czy skarga europosła PiS Ryszarda Legutki na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nadaje się do rozpatrzenia przez tę instytucję. Z kolei rzecznik szefa RE ocenia, że skarga "wydaje się umotywowana politycznie".
W opracowywaniu tekstu układu w sprawie irańskiego programu atomowego pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami doszło do "znacznego postępu" - oznajmił wiceszef irańskiego MSZ i jednocześnie negocjator Abbas Aragczi.
400 złotych dziennie na jedzenie z publicznych pieniędzy wydawał w ubiegłym roku były prezydent Tarnobrzega. W sumie przez rok dało to sumę 100 tys. złotych. Wydatki byłego prezydenta ujawniła kontrola zarządzona przez jego następcę. Wynika z niej, że były prezydent kupował wszystko, co tylko dało się włożyć do garnka. Od zielonego groszku, przez jajka, kiełbasę, smalec po mozarellę i pory. Materiał "Blisko ludzi" TTV.
Cameron Crowe, reżyser filmu "Witajcie na Hawajach", przeprosił widzów zbulwersowanych tym, że Emma Stone nijak nie wygląda jak mieszkanka wysp położonych na Oceanie Spokojnym. Wyjaśnił też, że postać Allison Ng ma swój pierwowzór w rzeczywistości. Przypadek Crowe'a nie jest pierwszym, gdy Hollywood nonszalancko podeszło do kwestii koloru skóry swoich bohaterów.
Portugalczycy w dalszym ciągu nie rozliczyli się ze swojej kolonialnej przeszłości. Zarówno społeczeństwo, jak i naukowcy unikają tematów dotyczących udziału ich przodków w procederze niewolnictwa.
Niezwykła determinacja matki, która po śmierci dziecka na poboczu drogi doprowadziła do wybudowanie ścieżki rowerowej. 14-letni Jaś nie był jedyną ofiarą kierowców na tym niebezpiecznym odcinku drogi pod Brodnicą. W ciągu kilku miesięcy zginęło tam kilku innych rowerzystów. Materiał TTV "Blisko ludzi".
Platforma Obywatelska głośno bije się w pierś. W partii szczera, twarda i otwarta rozmowa, ale ścinania głów nie będzie. Ewa Kopacz w bojowym nastroju mobilizuje swoją partię. Chce zapomnieć o rutynie i pokazać swoją nową twarz. Dla młodych i tych, którzy mieszkają na wsi. Materiał "Polski i Świata".
Dziś mija 26. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce. 4 czerwca 1989 roku wyłoniono nowych posłów i senatorów. Wybory zakończyły się zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Sąd Okręgowy w Szczecinie będzie musiał zająć się sprawą skazanego w 1948 r. na dożywocie "żołnierza wyklętego" Wacława Piotrowicza - członka organizacji BOA. Wcześniej sądy odmawiały stwierdzenia nieważności tego wyroku.
Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.
Były senator i gubernator stanu Rhode Island Lincoln Chafee oficjalnie potwierdził w środę, że będzie walczył o nominację demokratów przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r. To czwarty kandydat demokratów w wyścigu, którego faworytką jest Hillary Clinton.
Chuck Blazer - jeden z najważniejszych ludzi w światowym futbolu - oraz inni członkowie Komitetu Wykonawczego FIFA przyjęli łapówki w związku z wyborem RPA na gospodarza Mistrzostw Świata w 2010 roku - wynika z opublikowanych ostatnio zeznań Blazera z 2013 roku.
Hillary Clinton wciąż dominuje w sondażach prezydenckich, choć większość Amerykanów jej nie ufa, a jej reputacji szkodzi "afera mejlowa". Tymczasem na poważnego konkurenta żony byłego prezydenta USA wyrasta Bernie Sanders - socjaldemokrata z Vermont o polskich korzeniach.
Amerykańskie wojsko przyznało, że afera z pomyłkowym rozesłaniem po USA i świecie śmiertelnie groźnego wąglika ma znacznie większą skalę niż dotychczas przypuszczano. Śledztwo wykazało, że broń biologiczna trafiła do 51 laboratoriów, a nie kilkunastu jak podawano wcześniej. Co więcej, liczba ta może wzrosnąć.
Odchodzący i przegrany Komorowski, trochę nieopatrznie i bez rozeznania konsekwencji podłożył bombę pod system partyjny Polski, która się teraz tli. Tą bombą jest projekt referendum, które wysadzi dotychczasowy system partyjny - powiedział w "Faktach po Faktach" Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat.
Dwa kolejne szwedzkie banki - Rothschild Bank AG i Banca Credinvest SA - porozumiały się z władzami USA ws. kar za pomoc amerykańskim obywatelom w unikaniu podatków - poinformował w środę amerykański Departament Sprawiedliwości. Umożliwia to funkcjonujący od 2013 roku rok dobrowolny program unikania kar.
- W poparciu Donalda Tuska dla Komorowskiego nie było niczego niestosownego. Myślę, że tak oceni to Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich. Tusk wzmacnia pozycję międzynarodową Polski. Atakowanie go, to działanie wbrew interesom Polski - powiedział w „Kropce nad i” Roman Giertych. B. wicepremier odniósł się do skargi złożonej na byłego premiera przez PiS. Giertych oceniał także szanse inicjatyw Pawła Kukiza i Ryszarda Petru.
Zamaskowani bojówkarze zdemolowali w stolicy Czeczeni biuro Komitetu Przeciwko Torturom. Rozbiwszy młotem drzwi, wtargnęli do środka i wynieśli przechowywane tam dokumenty. Nikt z aktywistów organizacji pozarządowej nie ucierpiał - wszyscy zdołali uciec przez okno.