Kolejne szwajcarskie banki idą na współpracę z USA. Ujawniają, komu pomagały unikać podatków

Ze świata

ShurstockBanki zgodziły się współpracować z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości

Dwa kolejne szwedzkie banki - Rothschild Bank AG i Banca Credinvest SA - porozumiały się z władzami USA ws. kar za pomoc amerykańskim obywatelom w unikaniu podatków - poinformował w środę amerykański Departament Sprawiedliwości. Umożliwia to funkcjonujący od 2013 roku rok dobrowolny program unikania kar.

Na mocy porozumienia Rothschild Bank będzie musiał zapłacić 11,5 mln dolarów a Banca Credinvest 3 mln dolarów.

Reuters przypomina, że do tej pory z programu skorzystało siedem banków. Spodziewane są kolejne zgłoszenia.

Bez kary, ale...

Program amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który rozpoczął się w 2013 roku pozwala szwajcarskim bankom uniknąć oskarżenia. Muszą jednak ujawnić proceder, który pomógł posiadaczom kont ukrywać swoje aktywa przed amerykańskim organem podatkowym. Z możliwości skorzystania z tego typu ugody wyłączone są banki wobec których już toczą się postępowania karne - jak Julius Bear i HSBC.

- Takie porozumienia to kontynuacja zmian w świecie bankowym. Z każdym kolejnym przestępcy trudniej ukrywają swoje pieniądze - powiedział Richard Weber z amerykańskiej skarbówki. Rothschild Bank ujawnił, że posiadał w swoich aktywach 332 rachunki Amerykanów, na ogólną sumę 1,5 mld dolarów. Z kolei Banca Credinvest ujawnił 31 takich rachunków.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shurstock