Najnowsze

Najnowsze

Zakładali miny, wozili piasek i plotkowali o "złotym pociągu"

- Nie wierzę, że tam jest "złoty pociąg", ale ludzie plotkowali o tym już pod koniec wojny - mówi pan Edward Zbierański, który w tym czasie mieszkał w pobliżu miejsca, gdzie ma być ukryty przez Niemców skład. Mimo swojego sceptycyzmu, mieszkaniec Dolnego Śląska przyznaje, że u schyłku II wojny światowej Niemcy zakładali w pobliżu miny, a w kierunku 65. kilometra jeździły ciężarówki wypełnione piaskiem.

Bluesowy tramwaj krąży po Śląsku

Najbardziej muzykalny tramwaj na Śląsku wyruszył w trasę w rytmie bluesa. W ramach trzeciej edycji Blues Bany jeździ po ulicach Bytomia, Katowic i Chorzowa. Z zewnątrz pojazd wygląda normalnie, ale w środku na pasażerów czekają muzycy z instrumentami i wzmacniaczami, których nie oszczędzają. - Podoba mi się. Aż sobie podrygiwałam - śmieje się jedna z pasażerek, pani Jadwiga.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Czy należy się znaleźne za "złoty pociąg"?

Chęć zobaczenia "złotego pociągu" jest większa od strachu przed mandatem - w sobotę niedaleko 65. kilometra, gdzie rzekomo ma być ukryty tajemniczy skład, pojawiły się tłumy ciekawskich. Dla jednych oczywistym jest, że Polak i Niemiec, którzy zgłosili odnalezienie "pociągu pancernego z czasów II wojny światowej" powinni dostać znaleźne. Inni uważają, że nagroda im się nie należy, bo korzystali z dorobku innych poszukiwaczy.

"Budowa murów na granicach nie zmieni wiele. Ci ludzie i tak będą przyjeżdżać"

Uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, których do Europy przybyło w tym roku ponad 300 tys., w większości nie rozpoczęliby takiej podróży, gdyby w obozach w państwach sąsiadujących z Syrią mieli odpowiednią opiekę i warunki do życia. ONZ ostrzegała Unię Europejską już kilka lat temu, że przyjmujące uchodźców Liban, Jordania i Turcja wkrótce "pękną" - tłumaczy rzecznik Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Uchodźców w Polsce, Rafał Kostrzyński.

Ryk silników, pył i ewolucje. Motocrossowe Mistrzostwa Polski w Gdańsku

Około 100 zawodników i zawodniczek stanęło do rywalizacji podczas finałowej rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie. Na specjalnym torze o długości 1600 metrów ścigają się motocykle crossowe i quady. Nie zabraknie emocji, ryku silników i ewolucji wykonywanych przez zawodników. W sobotę od rana prowadzone są treningi, start pierwszego wyścigu nastąpi o godzinie 15.00. W niedzielę zaś po porannych treningach o 10.30 wystartuje wyścig kwalifikacyjny, a wyścigi finałowe rozpoczną się o godzinie 13.00.

Pędzlem na wędce zamalował kamerę sąsiada. "Irytowała go"

Kamera monitoringu zamontowana na klatce schodowej jednego z budynków wielorodzinnych w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) tak bardzo irytowała sąsiada, że postanowił ją zniszczyć. Na wędce zamontował pędzel i farbą zamalował obiektyw. Całe zdarzenie zarejestrował monitoring, sprawca został rozpoznany i poniesie konsekwencje.

Cały świat w jednej klatce. Zdjęcia, które zapadły w pamięć pokoleń

W ostatnich dniach światowe media obiegły zdjęcia ciała 3-letniego syryjskiego chłopca, znalezionego na plaży w tureckim Bodrum. Wielu komentatorów stwierdziło, że pokazuje ono więcej, niż dziesiątki, setki relacji spisywanych przez reporterów i dziennikarzy. W historii fotografii pojawiają się co pewien czas zdjęcia, które zapadają w pamięć nie tylko współczesnych, ale i kolejnych pokoleń. Do dziś budzą one wielkie emocje.

Średniowieczny brewiarz wrócił do Wrocławia

424 karty oprawione w skórę z początku XVI wieku po latach trafiły do stolicy Dolnego Śląska. To średniowieczny brewiarz, który przed wojną znajdował się w zbiorach jednej z wrocławskich bibliotek. Dzieło przez niemal 65 lat uważane było za zaginione.

Premier Finlandii odda uchodźcom własny dom

Szef fińskiego rządu Juha Sipila zapowiedział w sobotę, że jego "rzadko obecnie używany dom w Kempele" zaoferuje uchodźcom z Bliskiego Wschodu jako schronienie na czas rozpatrywania ich wniosków o przyznanie azylu, gdy ci dotrą już do Finlandii.

Tysiące składają wnioski, tylko nieliczni dostają status uchodźcy w Polsce

Spośród 1,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy złożyli w tym roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, tylko dwóch otrzymały status uchodźcy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Łącznie przedstawiciele wszystkich narodowości złożyli w tym roku blisko 7 tys. wniosków, status uchodźcy otrzymało niespełna 250 osób.

Kopacz: Polska jest bezpieczna, jesteśmy gotowi na każdy wariant

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.