Najnowsze

Najnowsze

Koniec rozmów wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Na razie "żadnych szczegółów"

Około czterech godzin trwały w piątek w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa. Nie są znane szczegóły rozmowy, resorty mają wydać komunikaty po spotkaniu, które miało charakter roboczy. Spotkanie trwało znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano - zakończyło się po ok. czterech zamiast trzech godzin.

"Die Welt": Niemcy izolowane w UE przez politykę migracyjną

Polityka imigracyjna sprawiła, że Niemcy po raz pierwszy od powstania Unii Europejskiej znalazły się w izolacji - pisze w piątek "Die Welt". Kanclerz Angela Merkel ponosi odpowiedzialność za ten stan rzeczy - krytykuje ją w "Die Welt" Jacques Schuster.

Policyjny kod "291". Ukrywają przestępstwa imigrantów?

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami - twierdzi gazeta "Dagens Nyheter". Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

Kwaśniewski: z Polską jak z przemocą domową, nie można nie reagować, gdy źle się dzieje

- W Davos pytają, czy demokracja jest zagrożona, pytają dlaczego większość parlamentarna zdecydowała się na takie nadzwyczajne kroki, niemalże rewolucyjne. Nie za bardzo rozumieją ten zwrot w Polsce i przyczyny tego zwrotu. Szczególnie, kiedy patrzy się na wyniki ekonomiczne, które obiektywnie są dobre - powiedział w rozmowie z TVN 24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który przebywa na Forum Ekonomicznym w Davos.

"Pan Putin i jego trująca londyńska herbatka"

Brytyjskie śledztwo ws. śmierci Aleksandra Litwinienki potęguje napięcie w stosunkach z Rosją - pisze w piątek "New York Times". Jednak badanie rosyjskich zbrodni państwowych jest międzynarodowym obowiązkiem - ocenia komentator "Wall Street Journal".

"UE nie zawiesi Polski w prawach członka". Komentarze zachodnich mediów

Jest kilka powodów, dla których Polska nie musi się obawiać zawieszenia w prawach członka Unii Europejskiej po zmianach wprowadzanych w kraju przez Prawo i Sprawiedliwość i każdy z tych powodów jest dobry – pisze "The Washington Post". Dziennik przeanalizował ryzyko, jakie podjęłaby sama UE, decydując się na ten krok. Wniosek? Polska jest dziś zbyt ważnym graczem na kontynencie.

Szukali podrobionych ubrań, znaleźli fałszywe banknoty

Policjanci przeszukali jedno z krakowskich mieszkań, w którym spodziewali się znaleźć odzież z podrobionymi metkami znanych firm. Nielegalnych ubrań nie znaleźli, natknęli się za to na fałszywe banknoty euro – w sumie około 25 tysięcy.

"Der Spiegel" o liście dziennikarzy. Resort Ziobry wyjaśnia

"Oszołomiony urzędnik chciał to najpierw wyjaśnić z przełożonymi" - tak pisze o reakcji jednej z osób w biurze Parlamentu Europejskiego niemiecki "Der Spiegel", który dotarł do "zaskakującego listu" wysłanego z biura Zbigniewa Ziobry do PE. Urzędnicy polskiego ministerstwa sprawiedliwości bez podania przyczyn mieli poprosić o listę wszystkich dziennikarzy akredytowanych przy tej instytucji. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprzecza wersji przedstawionej przez niemieckie czasopismo i wyjaśnia, dlaczego prosiło o dane dziennikarzy z PE.

Wszczepili najmniejszy rozrusznik serca na świecie. "Kamień milowy w medycynie"

Operację wszczepienia rozrusznika przeprowadzili w czwartek lekarze z poznańskiego szpitala. - Urządzenie ma wielkość 24 mm, około 6 mm średnicy i waży 1 gram. Jest o 90 proc. mniejsze i lżejsze od zazwyczaj stosowanych rozruszników - wyjaśnia dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Złodziej z 3 promilami. Zostawił rower wiszący na płocie

Mieszkaniec Niska (woj. podkarpackie) zatrzymał w czwartek wieczorem mężczyznę, który usiłował wynieść z jego garażu rower i skrzynię z elektronarzędziami. Właściciel nakrył 22-latka, kiedy ten właśnie próbował przerzucić swój łup przez płot. Spłoszony mężczyzna zostawił rower wiszący na ogrodzeniu i zaczął uciekać.

Uciekał przed policjantami, ci musieli użyć broni. Uniknie kary, bo był niepoczytalny?

Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, przez kilkadziesiąt minut uciekał przed funkcjonariuszami, uszkodził znaki drogowe i trzy radiowozy. Okazało się też, że był pod wpływem narkotyków. Biegli stwierdzili, że w chwili ucieczki przed policjantami był niepoczytalny. Teraz prokuratorzy ze Świdnicy (woj. dolnośląskie) wnioskują o umieszczeniu 34-latka w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Rosja sformuje cztery nowe dywizje. Odpowiedź na ćwiczenia NATO

Rosja sformuje w tym roku cztery nowe dywizje na kierunkach zachodnim i środkowym w odpowiedzi na rozszerzanie przez NATO ćwiczeń wojskowych - powiedział w piątek dziennikarzom naczelny dowódca rosyjskich sił lądowych Oleg Salukow. Poinformował, że na kierunku zachodnim będą to trzy dywizje, a na środkowym jedna.

20 ofiar ataku islamistów na restaurację w Somalii

Ponad 20 osób zginęło w ataku islamistów na popularną restaurację w stolicy Somalii, Mogadiszu. Bojownicy z Al-Szabab zaatakowali lokal w czwartek wieczorem i zabarykadowali się w środku. Policja opanowała sytuację w piątek nad ranem po kilkugodzinnej akcji.

Dwie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Co je łączy? BOR miał podobne problemy

Sposób organizacji wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2007 i tragicznym 2010 r. był podobny, BOR miał podobne problemy - wynika z dokumentów, które przeanalizował reporter magazynu "Czarno na białym". W czasie pierwszej wizyty szefem BOR był płk Andrzej Pawlikowski. Teraz, po powrocie na stanowisko, powołał zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty sprzed 6 lat.

Rodzina 500 plus bez zmian. "1 kwietnia to aktualny termin"

- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rodzina 500 plus bez zmian. "1 kwietnia to aktualny termin"

- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.