Najnowsze

Najnowsze

Mniej pieniędzy na lekcje w domu, ale MEN może jeszcze zmienić zdanie

Z edukacji domowej w Polsce korzysta około 6 tys. dzieci. Liczba ta z roku na rok rośnie. Rodzice doceniają, że w ten sposób mogą spędzać więcej czasu z dziećmi, choć taki model nauczania nie jest pozbawiony wad. W nowym roku MEN obcięło subwencje na edukację w domu, jednak po poniedziałkowym spotkaniu z rodzicami zapowiada powołanie zespołu, który ma przeanalizować kwestie związane z nauczaniem domowym. ("Polska i świat")

Nadzieja zamiast strachu. Ostatnie orędzie o stanie państwa Obamy

- Komentarze dotyczące upadku amerykańskiej gospodarki to pustosłowie. To samo dotyczy stwierdzenia, że nasi wrogowie stają się coraz silniejsi, a USA słabsze. Stany Zjednoczone Ameryki to najpotężniejszy kraj na świecie. Kropka - mówił w swoim ostatnim orędziu o stanie państwie Barack Obama. Odnosząc się do polityki zagranicznej, prezydent podkreślał m.in., że priorytetem jest walka z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

Znamy laureatów "Paszportów Polityki"

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Zamach w Stambule. Zginęli turyści

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Coś nowego

Stał się cud. Politycy wszystkich partii i klubów przemówili jednym głosem.

Nieugięci

Mimo kłód rzucanych pod nogi, rząd przeprowadza reformy i idze cały czas do przodu.

Kłopotliwe e-zwolnienia

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

Mniej pieniędzy na naukę w domu

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.

Tak schwytano "El Chapo"

Huk granatów, strzały i gęsty dym - meksykańska piechota morska publikuje nagranie z akcji w kryjówce "El Chapo". Pościg za baronem narkotykowym, który uciekł ukrytym za lustrem tunelem nie od razu zakończył się sukcesem, bo najpierw trzeba bylo sforsować jego pilnie strzeżony bastion.

Co PiS chce zmienić w prokuraturze?

Projekt zmian o prokuraturze idzie pod obrady sejmu. Posłowie mają sie nim zająć w środę, choć już teraz wywołuje sporo emocji. Połączeniu stanowiska prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości mówi "nie" Krajowa Rada Prokuratury, ale nie są to jedyne zmiany, których chcą dokonać rządzący.

Przed debatą o Polsce

Dzień przed debatą o Polsce na arenie międzynarodowej - debata u nas. A dokładnie w KPRM z liderami opozycji. Dyskutować było o czym, bo pytań o kształt polskiej polityki jest wiele. Podobne zapewne padną i jutro. Pytanie, czy odpowiedzi będą zrozumiałe.

Sprawa rzekomych oszustw w klubach dla mężczyzn umorzona

Poznańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomych oszustw, do jakich miało dochodzić w klubach dla mężczyzn w stolicy Wielkopolski. Zgłoszenia o przestępstwie złożyło ponad 30 osób, które miały nieświadomie tracić w nich nawet setki tysięcy złotych.

Dwoje "grudniowych" sędziów będzie orzekać

- Włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów - mówi Andrzej Rzepliński i poszerza skład sędziów orzekających z dziesięciu do dwunastu. Prezes wyjaśniał także umorzenie postępowania dotyczącego sejmowych uchwał. Pytania jednak nie ucichły. Jest ich więcej, a jedno z nich brzmi, czy Andrzej Rzepliński zrobił ukłon w strone prezydenta, skoro dopuścił do orzekania sedziow powołanych przez PiS.

Duńczycy zmieniają zdanie. Zostawią azylantom obrączki

Osoby, które ubiegają się o azyl w Danii, nie będą musiały najprawdopodobniej oddawać obrączek, niezależnie od ich wartości - zapowiedziała duńska minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg, nawiązując do przygotowywanej ustawy azylowej.

Gorący temat

Atmosfera w trybunale konstytucyjnym od dawna jest gorąca, ale tym razem było wyjątkowo gorąco.

Węgierski wariant

Walka o Trybunał Konstytucyjny - Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, że chce wariantu węgierskiego. Rząd Viktora Orbana (na którego PiS lubi się powoływać) całkowicie podporządkował sobie tamtejszy Sąd Konstytucyjny, zmieniając liczbę i sposób wyboru sędziów oraz ograniczając ich kompetencje. Jest jednak jedna, ale zasadnicza różnica (o której politycy PiS nie wspominają przy okazji porównań z Węgrami) - tam rządzący dokonywali zmian mając o wiele większy mandat społeczny, czyli mając większość konstytucyjną. O tym, jak wyglądało przejęcie kontroli nad odpowiednikiem naszego Trybunału i jakie są tego skutki - Cyprian Jopek, który właśnie wrócił z Węgier, gdzie rozmawiał m.in. z prezesem tamtejszego Sądu Konstytucyjnego.

Fortuna z Powerball dla każdego? Absurdalny błąd zrobił furorę

W sieci pojawił się mem według którego, gdyby wysokość wygranej w amerykańskiej loterii Powerball podzielić między mieszkańców Stanów Zjednoczonych, każdy z nich otrzymałby ponad 4 miliony dolarów. Internauci zaczęli masowo udostępniać post z kuriozalnym błędem w obliczeniach.

Orzeł na barykadzie

Polski Trybunał Konstytucyjny i aktualnie wróg numer jeden PiS - prezes Andrzej Rzepliński. Rówieśnik Jarosława Kaczyńskiego, razem studiowali prawo, razem byli na szkoleniu wojskowym, razem walczyli o prawa człowieka w Komitecie Helsińskim, którego współtwórcą był Jarosław Kaczyński. Kiedyś w jednym szeregu - teraz po dwóch stronach barykady - jak to się stało, że dziś dla obu prawo i sprawiedliwość znaczą co innego?

Prokurator generalny o projekcie PiS: Ziobro będzie miał bardzo dużą siłę

Rozwiązania, które tak dalece ingerują w czynności procesowe prokuratora, mogą nie tylko zagrażać jego niezależności, ale także będą niezgodne ze standardami europejskimi - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Odniósł się do projektu Prawa o prokuraturze autorstwa PiS, który przewiduje nie tylko połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale także daje też więcej praw prokuratorowi generalnemu.

Prokurator generalny o projekcie PiS: Ziobro będzie miał bardzo dużą siłę

Rozwiązania, które tak dalece ingerują w czynności procesowe prokuratora, mogą nie tylko zagrażać jego niezależności, ale także będą niezgodne ze standardami europejskimi - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Odniósł się do projektu Prawa o prokuratorze autorstwa PiS, który przewiduje nie tylko połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale także daje też więcej praw prokuratorowi generalnemu.

Premier: nie poddamy się, nie zrezygnujemy z naprawy państwa

Zmiany, które wprowadzamy, są dla wielu sfer, także poza granicami naszego kraju, trudne do zaakceptowania, bo naruszają ich interesy - mówiła we wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym premier Beata Szydło. Spodziewaliśmy się ataku, ale nie poddamy się; nie zrezygnujemy z naprawy państwa - dodała.

Prezydent Duda złożył kondolencje prezydentom Turcji i Niemiec

Wyrazy najgłębszego współczucia oraz zapewnienia o solidarności w żałobie i modlitwie z rodzinami ofiar skierował prezydent Andrzej Duda do prezydentów Niemiec Joachima Gaucka i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w związku z zamachem w Stambule, w którym zginęli Niemcy.