Najnowsze

Najnowsze

Nowi mundurowi

Bileciki do kontroli - w Krakowie powiedzą kontrolerzy w mundurach. Ma być dostojniej, ale przy okazji widoczniej. Co wcale pracy i kontroli nie musi ułatwić. O czym przekonano się w Warszawie.

Hollande przyjął Castro, zaapelował do Obamy

- Prezydent Obama, który sprawił, że mamy postęp, musi (...) pozwolić na położenie kresu pozostałościom zimnej wojny - mówił francuski prezydent Francois Hollande przy okazji swojego spotkania z kubańskim przywódcą, Raulem Castro.

Pierwsze prawybory z niespodzianką. Ted Cruz pokonał Donalda Trumpa

Ubiegający się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz, wygrał poniedziałkowe prawybory w stanie Iowa, pokonując miliardera i populistę Donalda Trumpa. Trzecie miejsce, z niewielką stratą, zajął senator z Florydy Marco Rubio.

Miasta namawiają: 6-latki do szkół, żeby zwolnić miejsce w przedszkolach

Minister edukacji oskarża samorządy o działalność wywrotową w sprawie sześciolatków. Kolejne miasta namawiają rodziców, by posyłali sześciolatki do szkół i zrobili trzylatkom miejsca w przedszkolach. Zdaniem minister Zalewskiej przedszkola są pełne wolnych miejsc, a dane z samorządów to fikcja. Materiał "Faktów" TVN.

Mieszko Pierwszy kłopotliwy

Pijak i gwałciciel czy pierwszy polski chrześcijanin, czyli kim był Mieszko Pierwszy. Pytanie jest nie tyle akademickie, co polityczne, bo za życiorys księcia wzięli się senatorowie. I - jak to bywa na Wiejskiej - o to sie pokłócili.

Brytyjscy naukowcy mogą modyfikować ludzkie zarodki

Ludzkie zarodki i modyfikacja. W Wielkiej Brytanii to możliwe. Pierwsze badania mają ruszyć za kilka miesięcy. Tylko w celach naukowych - słyszą przeciwnicy metody i nie dowierzają. Bo obawiają się, że na końcu tej drogi będzie projektowanie ludzi na życzenie.

Liroy za medyczną marihuaną

Liroy za medyczną marihuaną. Poseł z Ruchu Kukiza składa projekt ustawy i tym samym zwraca uwagę na problem dotąd w polskim prawie nie rozwiązany. Medyczna marihuana leczy, ale ciągle budzi kontrowersje. A to oznacza, że o znalezienie poparcia dla ustawy ciągle może być trudno.

Unia bez Londynu?

Tusk-Cameron - trudne rozmowy. Na linii Bruksela-Londyn jest napięcie, bo ciągle nie ma nowego porozumienia. A tego w relacjach z Unią chce Wielka Brytania. I grozi wyjściem ze wspólnoty. Groźba wyjścia, a wcześniej referendum wisi w powietrzu. Czy będzie zatem Unia bez Londynu?

Przygotowania

Rząd wyprzedził tłusty czwartek i już w poniedziałek podczas posiedzenia zaserwowano ministrom pączki.

Coś za coś

500 zł na dziecko oznacza zmniejszenie inwestycji w innych dziedzinach życia. W jakich? Marek Suski wyjaśnia.

ONZ: rozmowy pokojowe ws. Syrii oficjalnie ruszyły

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że jego spotkanie z syryjską opozycją oficjalnie otworzyło rozmowy pokojowe w Genewie. Rzecznik opozycyjnej delegacji powiedział o "pozytywnym przekazie" ze strony wysłannika.

WHO uznała wirus zika za zagrożenie dla całego świata

Przenoszony przez komary wirus zika stwarza międzynarodowe zagrożenie - ogłosiła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po nadzwyczajnym posiedzeniu ekspertów w Genewie. Ostatni taki komunikat WHO wydała w 2014 r. w związku z epidemią eboli.

Oni mają szansę na pokojowego Nobla

Były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden, jazydka, która zbiegła z seksualnej niewoli dżihadystów, czy mieszkańcy greckich wysp, którzy pomagali uchodźcom - to niektórzy z kandydatów do pokojowego Nobla. Termin zgłaszania nominacji mija w poniedziałek.

Kukiz: wymiar sprawiedliwości działa na zasadach podobnych do mafii

- Nie wyobrażam sobie, by mogło być gorzej z sądownictwem i prokuraturą niż teraz - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, pytany o przyjęte niedawno przez parlament ustawy reformujące prokuraturę. Jak podkreślił, w odniesieniu do polskiego wymiaru sprawiedliwości, powinno się dziś mówić o "mafiach prokuratorsko-sądowniczych".

Związek na medal

Małżeństwa z dziećmi i z imponującym stażem. Pewnie mało kto wie, że dla takich par - prezydent Polski przyznaje medale i to jedno z najpopularniejszych cywilnych odznaczeń - co roku dostaje je 35 tysięcy małżeństw. Choć jeśli teraz ślubów jest coraz mniej, a rozwodów coraz więcej - to jest oczywiste, że takie medale będą coraz rzadsze, ale zarazem pewnie coraz cenniejsze. O tym, jak i dlaczego zmieniło się podejście do małżeństwa opowiedzieli Patrycji Jaskot państwo Komorowie ze Śląska, którym się udało, których nie dopadła - jak twierdzą - jakaś choroba ludzkości.

Nie do wiary

Powiat bieszczadzki - na wschodzie Polski jest pewnym symbolicznym wyjątkiem - bo zdecydowanie najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się na północy i zachodzie kraju - w niektórych miejscach to już ponad połowa takich urodzeń. Jeśli do tych statystyk dodać jeszcze te, które pokazują, że Polacy coraz rzadziej biorą ślub, a coraz częściej rozwodzą się - to ta rosnąca liczba dzieci w nieformalnych związkach właściwie nie powinna dziwić - zastanawia jednak - dlaczego to się tak szybko zmienia w kraju, w którym wciąż 90% ludzi uważa się za katolików?

Moda czy wygoda?

W Polsce rodzi się coraz więcej nieślubnych dzieci i ta liczba szybko rośnie - w kraju, w którym większość uważa się za katolików - takie dane mogą być zaskakujące - dziś w programie o tym - dlaczego tak się dzieje i gdzie takich dzieci rodzi się najwięcej, a wbrew temu, co może wielu sądzić - nie jest to Warszawa ani są to inne duże miasta. Zaczynamy od jednego z takich rekordowych miejsc - co ciekawe - to daleko wysunięty na wschód - powiat bieszczadzki, gdzie co trzecie dziecko rodzi się w nieformalnych związkach. To odejście od konserwatywnej tradycji i katolickich zasad - właśnie tam może zastanawiać, ale - jak przekonał się Jacek Smaruj - na miejscu od dawna to już nikogo nie dziwi.

Kukiz: wymiar sprawiedliwości działa na zasadach podobnych do mafii

- Nie wyobrażam sobie, by mogło być gorzej z sądownictwem i prokuraturą niż teraz - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, pytany o przyjęte niedawno przez parlament ustawy reformujące prokuraturę. Jak podkreślił, w odniesieniu do polskiego wymiaru sprawiedliwości, powinno się dziś mówić o "mafiach prokuratorsko-sądowniczych".

Poręba o współpracy z Londynem. Tomczyk: u nas też będzie referendum ws. wyjścia z UE?

- Przez ostatnie 8 lat koncentrowaliśmy się na kierunku niemieckim i w wielu przypadkach było to bardzo niekorzystne. Musimy starać się szukać sojuszników w krajach, które mają z nami konkretne, wspólne spojrzenie na bieżącą politykę europejską - mówił w "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS Tomasz Poręba. Zdaniem posła PO Cezarego Tomczyka z Wielką Brytania w tej chwili sporo nas dzieli.

Incydent z Su-34. Rosja: dowody istnieją tylko w wyobraźni autorów tego fałszu

- Turcja nie dostarczyła Rosji dowodów w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej przez bombowiec Su-34 – oświadczył rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konaszenkow. O tym, że kolejny rosyjski samolot naruszył, granicę turecką poinformował w niedzielę premier tego kraju Ahmet Davutoglu. Na Kremlu odpowiedzieli, że to "gołosłowna propaganda".