Najnowsze

Najnowsze

Obowiązkowo na "Smoleńsk"?

Film "Smoleńsk" w ramach zajęć szkolnych. Prawie 1,5 tys. uczniów z Jarocina pójdzie do kina na produkcję Antoniego Krauzego. Za bilety zapłacił starosta z Prawa i Sprawiedliwości. Czy film "Smoleńsk" podczas lekcji oznacza, że katastrofa tupolewa znajdzie się w programie nauczania?

Kontrrewolucji nie będzie

Nie będzie kontrrewolucji w Unii Europejskiej zapowiadanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Czechy i Słowacja wobec przebudowy Wspólnoty nie podzielają takiego samego wielkiego entuzjazmu, jaki ostatnio zapanował w Budapeszcie i Warszawie. Na nieformalnym szczycie Unii w Bratysławie różnice interesów w Grupie Wyszehradzkiej, która miała wspólnie naciskać na Brukselę, widać było doskonale.

Wielka kontrola w państwowych spółkach

Największa od lat kontrola w spółkach skarbu państwa. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński sprawdzi ponad 60 przedsiębiorstw. Oficjalnie kontrola nie ma związku z dymisją Dawida Jackiewicza oraz - jak mówił Jarosław Kaczyński - brudną siecią wokół PiS. Opozycja jednak w to nie wierzy. Kogo sprawdza Kamiński? Kto może się bać?

MEN likwiduje gimnazja

Będzie inaczej, chociaż dla wielu to powrót do przeszłości. Minister Edukacji Narodowej ogłasza koniec gimnazjów. Za rok wrócą ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum. Polska szkoła ma się zmienić i to na lepsze. Tak obiecuje Anna Zalewska. Jakie ma być młodzieży chowanie i co czeka obecnych gimnazjalistów?

Zarzuty dla żołnierzy, którzy zaatakowali policjantów

Są zarzuty dla żołnierzy, którzy pobili policjantów w hotelu w Giżycku. Pijani oficerowie źle zareagowali na niebieskie uniformy policjantów i ruszyli na nich z pięściami. Sprawą zajęła się już prokuratura i żandarmeria wojskowa. Czy to koniec kariery krewkich wojskowych?

Oficerowie pobili policjantów. Usłyszeli zarzuty

Byli agresywni, obrażali obsługę jednego z hoteli w Giżycku, a kiedy na miejsce przyjechali policjanci, doszło do awantury i bójki. Byli to oficerowie Wojska Polskiego (jednym z nich jest syn znanego generała WP), którzy grozili policjantom pozbawieniem życia, wyzywali ich i pobili. Usłyszeli już zarzuty. Grozi im do trzech lat więzienia. Decyzją Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostaną wydaleni ze służby. Pierwszą informację dostaliśmy na Kontakt 24.

F-16 pikował, pilot był nieprzytomny. Życie uratował mu komputer

Dowódca krzyczał przez radio: "Wyciągnij! Dwójka, wyciągnij!". Jego podwładny, młody pilot szkolący się na F-16, nie mógł tego jednak słyszeć. Był nieprzytomny i pikował z prędkością naddźwiękową. W ostatniej chwili uratował go nowy system zainstalowany w myśliwcu. Amerykańskie wojsko ujawniło nagranie z incydentu, który jeszcze kilka lat temu zakończyłby się tragedią.

Szydło: wyjeżdżam ze szczytu z satysfakcją

Reforma UE powinna być głęboka. Trzeba mieć odwagę rozmawiać o wszystkim. Nie może być tematem tabu rozmowa na temat traktatu europejskiego - powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu w piątek nieformalnego szczytu UE w Bratysławie. Szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii dotyczył przyszłości Unii po Brexicie.

Chęć szczera

Polski przemysł motoryzacyjny, a raczej próby reaktywowania produkcji polskich samochodów. Okazuje się, że mamy prawie wszystko, żeby się udało. Chęci, zapał, fantazję i wiedzę inżynierów. Brakuje jedynie pieniędzy i to problem zasadniczy. Pasjonaci się jednak nie poddają, efekty ich pracy pokaże Mateusz Wróbel.

Legalny przekręt

Jedna z najważniejszych tajemnic handlarzy samochodami to tak zwana "korekcja licznika". Jak przekonał się nasz reporter, to zabieg powszechny, a bez niego praktycznie nie da się funkcjonować na rynku używanych samochodów. Tajemnica sprowadzanych samochodów, z niskim przebiegiem, którymi - jak głosi jedno z nieśmiertelnych haseł sprzedawców - niepaląca pani jeździła jedynie na zakupy w materiale Łukasza Rucińskiego.

Zmierzch giełdy

Były takie czasy, w których byliśmy motoryzacyjną potęgą. Ściślej - potęgą w handlu samochodami, a symbolem tego była gigantyczna giełda w Słomczynie. To tam kiedyś można było kupić maluchy i duże fiaty bez talonów. Tam trafiały pierwsze sprowadzane z zachodu motoryzacyjne perełki, a potem masowo sprzedawano pojazdy świadczące o geniuszu polskich mechaników, którzy potrafili reanimować każdy wrak. Do tego otoczka giełdy tworzyła niepowtarzalną atmosferę rodzącego się kapitalizmu. Czy poza czarem wspomnień coś jeszcze z tego zostało?

Giertych o podkomisji smoleńskiej: manifestacja pogardy dla prawdy

- To była klęska Antoniego Macierewicza, bo nie znalazł żadnych dowodów na zamach - powiedział w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, pytany o czwartkową konferencję nowej podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił, to "wszystko jest tak mało poważne, że pamięć o ofiarach przeradza się w groteskę".

Giertych o podkomisji smoleńskiej: manifestacja pogardy dla prawdy

- To była klęska Antoniego Macierewicza, bo nie znalazł żadnych dowodów na zamach - powiedział w "Faktach po Faktach" Roman Giertych, pytany o czwartkową konferencję nowej podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił, to "wszystko jest tak mało poważne, że pamięć o ofiarach przeradza się w groteskę".

"Teraz Wołyń to dla mnie bardzo ciężkie słowo"

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni swoją premierę będzie miał "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Jako jedni z pierwszych film zobaczyły polsko-ukraińskie pary, które podzieliły się swoimi opiniami. Na podstawie ich słów powstał krótki film: "Pojednanie".

Koniec gimnazjów

Minister Anna Zalewska przedstawiła plan reformy systemu edukacji - zakłada on między innymi likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. "Podstawową rzeczą, która teraz się stanie, będzie chaos, nie wiemy, co nas czeka" mówiła dr Katarzyna Kasia z ASP, matka 9-latki. Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy RP, likwidacja gimnazjów jest sprawą "drugorzędną". "To niestety jest gra pozorów, a nie rzeczywista reforma edukacji" podkreślał Piłka.

Armia wróciła w okolice kluczowej drogi. Ciężarówki z pomocą wciąż czekają

Armia syryjska wycofała siły i sprzęt z drogi Castello prowadzącej do Aleppo w północno-zachodniej Syrii, ale powróciła na pozycje, gdy dostała się pod ostrzał rebeliantów - podało w piątek ministerstwo obrony Rosji. Rozejm przewidywał demilitaryzację tej drogi na północ od Aleppo, co pozwoliłoby na dostarczenie pomocy humanitarnej do miasta.

Wzmocnić Radę, ograniczyć rolę Komisji. Polskie pomysły na Unię

Komisja Europejska powinna być organem ściśle wykonawczym, nie powinna realizować samodzielnej polityki - przedstawiał polskie stanowisko rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek w Bratysławie trwa szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii, który ma inicjować debatę o przyszłości bloku po decyzji mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii.

Prokuratura wraca do sprawy "wampira z Bytowa". Sprawdzą zbrodnie sprzed lat

Prokuratura Regionalna w Gdańsku sprawdzi, czy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uda się przypisać "wampirowi z Bytowa" niewyjaśnione zbrodnie sprzed ponad 20 lat. Pomóc mają funkcjonariusze z gdańskiego "Archiwum X". Leszek Pękalski od 24 lat jest w więzieniu. Został skazany za jedno morderstwo, w śledztwie przyznawał się do 90 zbrodni, a oskarżono go o 17.

Dwa spojrzenia na dorastanie na wyjątkowych zdjęciach

"Imago" to określenie stanu przejściowego u owadów. To także tytuł wystawy fotograficznej, która prezentuje dwa niezależne projekty. Oba pokazują zupełnie różne spojrzenia na dojrzewanie. Jeden to zapis dorastania w poprawczaku, drugi - udokumentowany stan zawieszenia nastolatki, która jeszcze nie jest kobietą, ale nie jest już dziewczynką.

"To jest ten moment, który zapamiętamy jako czarny dzień polskiej edukacji"

- To jest szaleństwo i początek wielkiego chaosu - tak w rozmowie z TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska oceniła reformę oświaty przedstawioną w piątek przez szefową MEN Annę Zalewską. Platforma Obywatelska zapowiedziała już złożenie wobec minister wotum nieufności. - Zmiany odbędą się kosztem dzieci - przekonywała z kolei Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).