Merkel: interesująca propozycja Grupy Wyszehradzkiej ws. migrantów


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w piątek po zakończeniu nieformalnego szczytu UE w Bratysławie, że propozycja "elastycznej solidarności" Grupy Wyszehradzkiej odnosząca się do odpowiedzi na kryzys migracyjny jest interesująca.

Koncepcja ta zakłada, że zdolność do przyjmowania uchodźców i imigrantów powinna być dopasowana do rozwoju gospodarczego danego kraju i m.in. możliwości jego rynku pracy.

- Sądzę, że podejście poszukiwania rozwiązań jest pozytywne - powiedziała na konferencji prasowej Merkel.

Współpraca Paryża i Berlina

- Francja i Niemcy w najbliższych miesiącach bardzo mocno się zaangażują, by z tego wszystkiego uczynić sukces - dodała Merkel, prezentując wspólnie z prezydentem Francji Francois Hollande'em listę priorytetów dla UE na najbliższe miesiące.

Przyznała, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE podjęta w czerwcowym referendum pogrążyła resztę wspólnoty w kryzysie. Dlatego kolejne sześć miesięcy, aż do zaplanowanego na marzec szczytu w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ma być poświęconych na opracowanie planu ożywienia UE.

Merkel powiedziała, że UE "znajduje się w krytycznej sytuacji po referendum w Wielkiej Brytanii, ale także z powodu innych problemów, jakie mamy". - Musimy razem zgodzić się na agendę, musimy mieć działający plan - podkreśliła. Jej zdaniem w UE potrzeba więcej solidarności i współpracy.

Prezydent Hollande powiedział, że szczyt wykazał, iż UE może posuwać się do przodu po Brexicie. - Francja i Niemcy będą kontynuować działanie w taki sposób, byśmy mogli zapewnić konkretne działania - oznajmił prezydent.

Pierwszy szczyt bez Wielkiej Brytanii

Bratysława była pierwszym z trzech spotkań UE bez Wielkiej Brytanii zaplanowanych na najbliższe pół roku. Następne ma się odbyć zimą na Malcie, a kolejne, kończące proces refleksji nad przyszłością wspólnoty po Brexicie, odbędzie się w Rzymie w marcu 2017 r.

Szczyt w Bratysławie podzielono na kilka części. Podczas pierwszej porannej sesji liderzy rozmawiali na temat stanu UE i wspólnej diagnozy problemów. W czasie roboczego lunchu szef Rady Europejskiej referował premierom i prezydentom swoją niedawną rozmowę z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. W trzeciej części przywódcy zastanawiali się nad metodami pracy na najbliższe miesiące i ustaleniem wspólnego oświadczenia.

Autor: mm/ja / Źródło: TVN24, PAP