Najnowsze

Najnowsze

Wiceszef MSZ: Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny

- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki, jak dla Unii Europejskiej, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański po spotkaniu z szefową przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Szymański podkreślił, że Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny.

Policjanci: nasi szefowie kłamią. Większość napastników to Syryjczycy szukający rozrywki

Niemiecki serwis Deutsche Welle donosi w piątkowy poranek, że wśród szeregowych funkcjonariuszy policji w Kolonii narasta bunt spowodowany "kłamstwami" ich szefów mówiących o tym, że nie wiadomo, kim byli sprawcy molestowania kobiet w sylwestrową noc. "Większość z tego tłumu to byli Syryjczycy, którym chodziło o seksualną rozrywkę" - mówi jeden z funkcjonariuszy. Na dowód policjanci wskazują, że dokonywali zatrzymań tych osób.

Członek PZPR, wierny przyjaciel Kaczyńskiego. Teraz dostał Orlen

Przed Wojciechem Jasińskim poważne wyzwanie. Ma zarządzać PKN Orlen, najbogatszą spółką skarbu państwa. Choć doświadczenie biznesowe ma raczej skromne, jego niewątpliwą zaletą wydaje się być wieloletnia przyjaźń z Jarosławem Kaczyńskim, która trwa, mimo że Jasiński należał do PZPR. Materiał programu "Czarno na Białym".

Orban: Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji UE przeciwko Polsce

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia, że jego rząd nigdy nie poprze ewentualnej decyzji o nałożeniu unijnych sankcji na Polskę. Część zachodnioeuropejskich polityków mocno krytykuje w ostatnich tygodniach rząd Beaty Szydło, a Komisja Europejska ma 13 stycznia omówić sytuację w Polsce.

Minister edukacji: w 2017 roku zniknie egzamin szóstoklasisty

Egzamin szóstoklasisty zostanie zlikwidowany w 2017 roku - zapowiedziała w "Jeden na jeden" minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia. Jednocześnie zapewniła, że resort na razie nie pracuje nad programem wygaszania gimnazjów.

Minister edukacji: w 2017 roku zniknie egzamin szóstoklasisty

Egzamin szóstoklasisty zostanie zlikwidowany w 2017 roku - zapowiedziała w "Jeden na jeden" minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia. Jednocześnie zapewniła, że resort na razie nie pracuje nad programem wygaszania gimnazjów.

Ankara wzywa irańskiego ambasadora na konsultacje

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w czwartek późnym wieczorem, że wezwało na konsultacje ambasadora Iranu w Ankarze, by zaprotestować przeciwko atakom irańskiej prasy na tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Kerry: nowa wrogość nie pogrzebie planów dla Syrii

Zaplanowane na 25 stycznia w Genewie rozmowy ws. zakończenia wojny domowej w Syrii nie są zagrożone z powodu obecnego konfliktu między Iranem a Arabią Saudyjską - oznajmił w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Chrapanie może oznaczać problem z prawem jazdy. Polska zaostrza przepisy

Od nowego roku obowiązują przepisy, które mogą oznaczać komplikacje dla osób, które mają poważny problem z chrapaniem i snem. Konkretnie chodzi o przypadłość nazywaną obturacyjnym bezdechem sennym, która ma siedmiokrotnie zwiększać ryzyko wypadku. Osoby, które się nie leczą, będą mogły stracić prawo jazdy. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ryzyko katastrofy nuklearnej jest teraz większe, niż w czasie zimnej wojny"

Napięcia pomiędzy państwami uzbrojonymi w broń masowego rażenia i rosnące ryzyko ataku cybernetycznego na systemy ją kontrolujące powoduje, że ryzyko przypadkowego wybuchu wojny jądrowej jest obecnie wyższe niż podczas zimnej wojny - twierdzi były szef Pentagonu William Perry. Znamienne jego zdaniem ma być to, że zaprzestano dalszego rozbrojenia arsenałów jądrowych i przystąpiono do ich odnowy.

Nowa odsłona Smoleńska

Nowa komisja smoleńska zajmie się remontem tupolewa w Rosji. Prace nad jej składem podobno już zostały zakończone i nie znajdzie się w niej nikt, kto brał udział w pracach komisji szefa MSWiA Jerzego Millera.

Paryż rok po wstrząsie

Strzały w Paryżu i śmierć napastnika. Uzbrojony w nóż mężczyzna próbował wtargnąć na posterunek policji. Miał na sobie atrapę pasu szahida. Do zdarzenia doszło akurat w dzień, w którym mija rok od zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Jak bardzo po zamachach zmieniła się Francji i czy na ulicach czuć strach?

Co po rozmowie z Orbanem?

Najpierw Jarosław Kaczyński spotkał się z Wiktorem Orbanem, a teraz Wiktor Orban spotyka się z Dawidem Cameronem. W tym pierwszym spotkaniu nie uczestniczyła premier polskiego rządu, choć zapewnia, że dokładnie wie o czym rozmawiano. Spekulacji jest wiele, potwierdzenia tematów nie ma. Dlatego pozostaje pytanie co Polska w takim układzie mogłaby zyskać?

Książęce początki edukacji

Wielki dzień dla małego George'a. Syn księcia Wiliama i księżnej Kate właśnie poszedł do przedszkola. Rodzice wybrali dla niego skromną placówkę w Norfolk. O tym jak duże to wydarzenie nie tylko dla jego rodziców.

Baśnie pod nadzorem

Baśnie, które potrafią być drastyczne o czym czasami nie wiedzą lub zapominają rodzice. Przekonał się o tym jeden z naszych widzów, który kupił książkę dla synów pod choinkę. W porę zorientował się, że treść i ilustracje mogą dzieciom nie przypaść do gustu. Co i jak wybierać, oraz czy oswajać dzieci z okrutnym światem.

Chrapiesz? Możesz stracić prawo jazdy

Minister zdrowia zafundował kierowcom niespodziankę jeszcze przed końcem roku. To zaskakująca zmiana w przepisach. Nowe prawo zakłada, że kierowcy, którzy mówiąc potocznie chrapią i tego nie leczą, mogą stracić prawo jazdy.

Dlaczego Kaczyński, a nie Szydło?

Deklaracja Beaty Szydło, że niebawem jedzie do Budapesztu, nie uciszyła pytań: Dlaczego z premierem Węgier rozmawia szef partii, a nie premier polskiego rządu? Wicepremier Piotr Gliński tłumaczy to podziałem ról i administracyjną rolą pani premier, ale jego wypowiedź zamiast ostudzić emocje jeszcze bardziej je podgrzała. Zwłaszcza u opozycji.

Tematyka znana

Pani Premier jako formalna szefowa wie o wszystkim. Tematyka rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem jest pani premier znana.

Jak żyć?

Odwieczne pytanie narodu, na które żaden z polityków nie znalazł jeszcze odpowiedzi.

Nowy rok, stara forma

Wypowiedzią i jej stylem na temat listu Jarosława Gowina zaskoczeni nie jesteśmy. Pan poseł przypomniał, że należy do ligowej czołówki sejmowej.

Przyjaciel i prezes

Człowiek, którego przewrotna kariera polityczna stała się dość symboliczna. Prominentny kiedyś działacz komunistycznej partii, dziś jest zaufanym prezesa partii antykomunistycznej. W PRL kierował wydziałem w płockim magistracie, teraz w Płocku stanął na czele najbogatszej spółki skarbu Państwa.

Marzyciel

Mateusz Morawiecki do polityki wszedł po sukcesach w świecie wielkich finansów. Choć to nie znaczy, że polityka jest mu zupełnie obca. Już jako nastolatek działał w antykomunistycznej opozycji u boku swojego ojca, legendy Solidarności Walczącej - Kornela Morawieckiego. Potem studia, biznes i wielkie, naprawdę wielkie pieniądze, a mimo to w rozmowie z Brygidą Grysiak ten niewątpliwie człowiek sukcesu mówi, że dzisiejsza Polska nie jest krajem jego marzeń i potem tłumaczy, jakie to marzenia, jak chce je spełnić jako wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę i dlaczego uważa, że z rządem PiS to mu się uda. A to w jaki sposób tłumaczy pokazuje go nie tylko jako marzyciela, ale też ideowca bardziej niż polityka.