Najnowsze

Najnowsze

Merytoryczny komentarz Beaty Kempy i propozycja Korwina

Beata Kempa podkreśla, że nigdy "nie doniosłaby" na swój kraj do Komisji Europejskiej, to znaczy że nawet gdyby łamane były prawa człowieka nie pisnęłaby ani słówka. Z kolei Janusz Korwin-Mikke na swoją, jak zawsze oryginalna strategię działania.

Tradycyjna odpowiedź

Jarosław Kaczyński tradycyjnie na pytania nie odpowiada. Dlatego Marek Przybylik ma propozycję uniwersalnego pytania obok którego trudno jest przejść obojętnie.

Podzielność uwagi

Kiedyś sztukę jednoczesnego prowadzenia obrad i rozmowy przez telefon potrafił tylko Jerzy Wenderlich. Dziś tę metodę z powodzeniem opanował także Ryszard Terlecki.

Czas patriotów

Zmiana na razie tylko zapowiadana, czyli wychowanie patriotyczne, którego w szkołach - zdaniem PiS - dziś brakuje. Nie wiadomo jeszcze, czy to ma być oddzielny przedmiot, czy część jakiejś lekcji. Nie wiadomo, w jaki sposób dzieci i młodzież będą uczone miłości do ojczyzny, ale przy tej okazji sprawdziliśmy, jak ta edukacja patriotyczna wygląda dziś.

(Przed)szkolny chaos

Za późno już na rozmowę w sprawie 6-latków. Ekspresowo uchwalona również bez konsultacji i również w połowie roku szkolnego ustawa już od września zmienia szkolno-przedszkolną rzeczywistość o 180 stopni. 6-latki zostają w zerówkach, do pierwszej klasy obowiązkowo muszą iść 7-latki. Odwracanie reformy, którą dopiero co z trudem wprowadzano, powoduje spore zamieszanie i w przedszkolach, w których zabraknie na pewno miejsc dla najmłodszych, i w szkołach, w których z kolei pierwsze klasy mogą świecić pustkami. A rodzice, którzy teoretycznie dostali wybór, przy takim chaosie z wyborem i podjęciem tak ważnej decyzji znów mają duży problem.

Prezydent z korpusem dyplomatycznym: chcemy Unii równych państw

Chcemy Unii elastycznej, solidarnej i konkurencyjnej gospodarczo, która sprzyja indywidualnemu rozwojowi krajów członkowskich. Chcemy Unii, która w równym stopniu respektuje wolę wszystkich swoich członków. Chcemy więc Unii wolnych narodów i równych państw - oświadczył w środę podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym prezydent Andrzej Duda.

Bez dzwonka i k(l)asy

Zmiana, która zaskoczyła, i to w trakcie roku szkolnego. Bez wcześniejszych zapowiedzi ministerstwo edukacji od stycznia obcięło o prawie połowę finansowanie nauczania domowego. Z tej formy edukacji korzysta w Polsce około 6 tysięcy dzieci. To może nie dużo, ale dużo może się teraz dla nich zmienić. O przyspieszonej lekcji ekonomii połączonej z ćwiczeniem wytrwałości.

Obama na linii z Putinem. Rozmowa o Ukrainie i Syrii

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biały Dom poinformował, że tematem rozmowy była Ukraina oraz starania o polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii.

Kerry zapowiada: przyjmiemy więcej uchodźców do USA

Sekretarz stanu USA John Kerry ogłosił w środę zwiększenie programu przyjmowania uchodźców z Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu. Jako bezpodstawne i służące zastraszeniu Amerykanów ocenił oświadczenia wygłaszane przez część opozycji przeciwko uchodźcom.

W "Dwóch prawdach" o Polsce na celowniku UE

Komisja Europejska postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. W "Dwóch prawdach" dyskutowali o tym Jan Wróbel i Roman Kurkiewicz.

Marcinkiewicz: duży wstyd, ale Kaczyński się nie przejmie

Tego można się było spodziewać, bo działania, które PiS podejmował, absolutnie do tego zmierzały - powiedział w "Kropce nad i " Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w ten sposób środową decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury monitorowania praworządności.

Spalona ziemia w MON? Siemoniak odpowiada Macierewiczowi

Rutynowe zwalanie wszystkiego na poprzedników w marnym stylu - tak były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) skomentował w "Faktach po Faktach" wywiad swojego następcy Antoniego Macierewicza, w którym polityk PiS zarzuca mu szereg zaniedbań i tragiczny stan, w którym pozostawił resort obrony. - Polska opinia publiczna jest od dawna przyzwyczajona, że słów Antoniego Macierewicza nie należy traktować poważnie - ocenił były szef MON.

Dżihadyści uczą 9-latków, jak wykonywać egzekucje

Dżihadystyczna organizacja, tzw. Państwo Islamskie (IS), prowadzi dla chłopców od 9. roku życia szkolenie w wykonywaniu egzekucji; chłopcy mają też obowiązek asystowania przy publicznych egzekucjach - podał w ogłoszonym w środę raporcie holenderski wywiad AIVD.

Marcinkiewicz: duży wstyd, ale Kaczyński się nie przejmie

Tego można się było spodziewać, bo działania, które PiS podejmował, absolutnie do tego zmierzały - powiedział w "Kropce nad i " Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier skomentował w ten sposób środową decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury monitorowania praworządności.

Spalona ziemia w MON? Siemoniak odpowiada Macierewiczowi

Rutynowe zwalanie wszystkiego na poprzedników w marnym stylu - tak były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) skomentował w "Faktach po Faktach" wywiad swojego następcy Antoniego Macierewicza, w którym polityk PiS zarzuca mu szereg zaniedbań i tragiczny stan, w którym pozostawił resort obrony. - Polska opinia publiczna jest od dawna przyzwyczajona, że słów Antoniego Macierewicza nie należy traktować poważnie - ocenił były szef MON.

Sytuacja w Polsce pod lupą Brukseli

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej argumentował, że niedawne wydarzenia w Polsce wzbudziły w Brukseli zaniepokojenie. Frans Timmermans podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej i Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Szef policji ws. kontroli dziennikarzy: jeżeli było przestępstwo, będę wnioskował o ściganie

Komendant główny policji insp. Zbigniew Maj zapewnił w środę, że jeśli będzie miał dowody potwierdzające popełnianie przestępstw przez obecnych lub byłych policjantów, to będzie wnosił o ich ściganie. Odniósł się w ten sposób do informacji, że warszawski prokurator okręgowy zwrócił się do niego o kopię raportu z audytu prowadzonego ws. czynności podejmowanych przez policję związku z tzw. aferą podsłuchową i kontroli operacyjnej dziennikarzy.

AI o wszczęciu procedury wobec Polski: pozytywny sygnał

"Stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie Polski to pozytywny znak dla praw człowieka w Unii Europejskiej" - tak rozpoczęcie pierwszego etapu procedury mającej "przeciwdziałać zagrożeniom dla państwa prawnego" ocenia organizacja Amnesty International.

Reakcja PO na konferencję premier: udaje, że nie rozumie, na czym polega problem

- Wydaje się, że pani premier udaje, że nie rozumie, na czym polega dzisiejszy problem i pytanie, przed którym stajemy - powiedział Andrzej Halicki z PO. Odniósł się tym samym do wypowiedzi premier Beaty Szydło o decyzji Komisji Europejskiej, która rozpoczęła w środę wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Zdaniem Halickiego za sytuację odpowiada rząd.

Wielkie gwiazdy Hollywood z nominacjami do Złotych Malin. Wśród nich: Depp, Moore, Paltrow

Julianne Moore i Eddie Redmayne, czyli ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów, znaleźli się na ogłoszonej dziś liście kandydatów do Złotych Malin - powszechnie uważanych za antyOscary. Nie zabrakło też innych gwiazd - m.in. Johnny'ego Deppa za groteskową kreację w "Bezwstydnym Mortdecaju" i Gwyneth Paltrow także za rolę w tym filmie. Najwięcej nominacji otrzymało "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w tym Dakota Johnson i jej partner Jamie Dornan. Nie mogło oczywiście zabraknąć stałego bywalca na liście najgorszych aktorów - Adama Sandlera, tym razem za dwie kreacje.

Dania przedłuża kontrole dokumentów na granicy z Niemcami

Tymczasowe kontrole dokumentów na granicy z Niemcami zostaną przedłużone o 20 dni i będą obowiązywać do 3 lutego - ogłosiło w środę duńskie ministerstwo ds. migracji i integracji. Działanie to ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów.