Najnowsze

Najnowsze

Huragan spustoszył Haiti

10.10.| Huragan Matthew osłabł i obecnie nie jest już dłużej huraganem. Jednak wciąż docierają kolejne informacje o zabitych. Huragan najbardziej dotknął Haiti, gdzie są setki zabitych, wielu rannych, groźba epidemii cholery i gdzie pilnie jest potrzebna pomoc.

Wyjątkowa zbiórka krakowskich studentów

Peruki z naturalnych włosów kosztują nawet po kilka tysięcy złotych, ale tym razem będą za darmo. To prezent dla zmagających się z nowotworem, by mnie tracili wiary, że znów będą zdrowi. Studenci Politechniki Krakowskiej organizują wyjątkowa zbiórkę: oddają włosy chorym dzieciom.

"Historia jest nauczycielką życia"

"Powidoki" nie miał być ostatnim filmem Andrzeja Wajdy. Jeszcze we wrześniu w rozmowie z Marią Mikołajewską mówił o tym, że myśli, planuje, chce robić więcej. W jednym z ostatnich swoich wywiadów mistrz kina opowiadał o swoim życiu i twórczości.

Gdy długopisy odmawiają posłuszeństwa. Prezydent w Strzelcach Krajeńskich

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie). Na początku wizyty wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod rozbudowę miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej. Z tej okazji podpisał także akt erekcyjny - jednak nie od razu, bo zanim złożył swój podpis, aż dwa długopisy odmówiły mu posłuszeństwa. Pomogło dopiero pióro należące do jednego z uczestników uroczystości. Materiał programu "Szkło kontaktowe".

Zmienił słowa hymnu, dostał grzywnę

Poeta i publicysta "Krytyki Politycznej" Jaś Kapela musi zapłacić 500 złotych grzywny za "demonstracyjne okazanie lekceważenia Narodowi Polskiemu". Tak zdecydował sąd w Wołominie, który badał sprawę filmiku zamieszczonego w internecie przez Kapelę. Wyrok nie jest prawomocny.

Nauczyciele przeciw reformie

Napięcie na linii nauczyciele kontra minister edukacji coraz bardziej narasta. Punkt zapalny to reforma oświaty. Nauczyciele protestują, domagają się od minister zmiany decyzji oraz odpowiedzi na kluczowe pytania. Jedyne co słyszą to to, że reforma jest dobrze przygotowana.

Black Hawki zamiast Caracali?

Caracali na pewno już nie będzie. Razem z nimi w zapomnienie odeszło kilka tysięcy miejsc pracy pod Łodzią. Mają na tym zyskać - jak mówi rząd - polskie fabryki w Mielcu i Świdniku. Tyle tylko, że eksperci przypominają, że fabryki już dawno zostały sprzedane zagranicznym inwestorom, a produkowane w nich Black Hawki nie do końca mogą sprostać oczekiwaniom naszego wojska.

Nie żyje Andrzej Wajda

Był wielki i niezastąpiony, ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świcie. Andrzej Wajda odszedł w wieku 90 lat. Pozostawił po sobie wybitne dzieła. Przez ponad pół wieku portretował Polskę i Polaków. Mówił, że jest na nią chory i nie może z tej choroby się wyleczyć. Począwszy od debiutanckiego "Pokolenia" po ostatni swój film "Powidoki", który jest polskim oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Trump traci poparcie w partii. Republikanie boją się o wybory do Kongresu

Po ostatnich skandalach z Donaldem Trumpem i po niedzielnej debacie z Hillary Clinton, Partia Republikańska zdaje się opuszczać swojego kandydata na prezydenta USA. Jej przywódcy skupiają się na wyborach do Kongresu. - Nie będę go bronił - powiedział republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan.

"Ostateczne ujawnienie prawdy przed nami"

Tragedia smoleńska była czymś zupełnie niezwykłym. Czymś, co każdy myślący człowiek połączy z tragedią katyńską. I to niezależnie od tego, jakie były jej przyczyny - mówił w poniedziałek wieczorem Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przemawiał przed Pałacem Prezydenckim z okazji 78. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Gdyby nie Wajda? "Nie byłoby Francji. Brakowałoby Polski"

- Andrzej był zakochany w Polsce. Kochał język, ludzi, ziemię. Spadek, który nam pozostawił, stanowi dla nas pewien obowiązek - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Seweryn. - On chciał powiedzieć młodym filmowcom: nie poddawajcie się, bądźcie niezłomni, walczcie o prawdę w sztuce, bo to jest najważniejsze - dodał Robert Więckiewicz. Aktorzy wspominali zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę.

"Mówił, że jak przestanie robić filmy, to umrze"

Andrzej Wajda jest bezpośrednim spadkobiercą największych: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego - mówił w "Kropce nad i" Daniel Olbrychski, który grał w kilkunastu filmach zmarłego reżysera. - Polska straciła wszystko - dodała Krystyna Janda, aktorka.

Gdyby nie Wajda? "Nie byłoby Francji. Brakowałoby Polski"

- Andrzej był zakochany w Polsce. Kochał język, ludzi, ziemię. Spadek, który nam pozostawił, stanowi dla nas pewien obowiązek - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Seweryn. - On chciał powiedzieć młodym filmowcom: nie poddawajcie się, bądźcie niezłomni, walczcie o prawdę w sztuce, bo to jest najważniejsze - dodał Robert Więckiewicz. Aktorzy wspominali zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę.

Odejście Mistrza

Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser i laureat Oskara za całokształt twórczości, zmarł wczoraj wieczorem w wieku 90-ciu lat. Andrzej Wajda zostawił po sobie dziesiątki filmów, z których wiele jest wizytówką Polski na świecie. Jego obrazy często były efektem aktywnego udziału reżysera w życiu politycznym i społecznym. Takie filmy to między innymi "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza”, w których zagrał Jerzy Radziwiłowicz. W programie Tak Jest aktor wspominał pracę i znajomość z Andrzejem Wajdą.

"Wajda nie uważał nas za półdebili"

On kochał aktorów. Nie wywyższał się, nie był nigdy sierżantem - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Marian Opania. Aktor wspominał zmarłego reżysera Andrzeja Wajdę, którego poznał już w latach 60. - Nie uważał nas za półdebili. Ale oczywiście można było poznać, kiedy średnio wypełniło się zadania, które stawiał. Dawał pole do popisu - powiedział Opania, pytany o współpracę z Wajdą. Na dowód aktor przytoczył anegdotę z planu filmu "Człowiek z żelaza", w którym zagrał rolę redaktora Winkla.

Rekordowy casting. Każdy chce być jak Russell Crowe

Być jak Anne Hathaway, która wcieliła się w rolę Fantine czy jak Russell Crowe i zagrać Javerta w "Nędznikach" - o tym marzy wielu aktorów. Na casting ogłoszony przez Teatr Muzyczny w Łodzi zgłosiło się ponad 400 osób. To pierwszy raz w historii tego teatru, kiedy jest tak wielu chętnych do roli. Czy wykazać musi się chętny? Musi mieć bardzo dobrą dykcję i bardzo dobrze śpiewać. "Nędznicy" to światowej sławy musical, wystawiany na deskach teatrów całego świata. Casting ma potrwać do listopada. Premiera "Nędzników" zaplanowana jest na przyszły rok.

Śmierć Mistrza. Zostały dziesiątki filmów

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem. Najsłynniejszy polski reżyser filmowy odszedł w wieku 90 lat. Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów; do najbardziej znanych należą: "Popiół i diament", "Popioły", "Ziemia obiecana" (nominowana do Oscara 1975 w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny), "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka" (nominacja 1979), "Człowiek z żelaza" (nominacja 1981), "Pan Tadeusz", "Katyń" (nominacja 2007) oraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei".