Najnowsze

Najnowsze

Pół roku więzienia za list ojca

Syn przetrzymywanego od sześciu lat w areszcie domowym lidera irańskiej opozycji został skazany na pół roku więzienia - informuje agencja Reutera. Mohammad Hosejn Karrubi został ukarany za upublicznienie listu otwartego swojego ojca Mehdiego.

Małgorzata Gersdorf o poseł Pawłowicz: znamy się 40 lat

- Ja nie będę do pani Pawłowicz mówić per pani, bo się znamy 40 lat. Byłyśmy koleżankami w jednym instytucie. W Solidarności razem byłyśmy - mówiła w "Czarno na białym" pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Krystyna była dobrą koleżanką i do tej pory jest dobrą koleżanką, ale absolutnie nie aprobuję jej sposobu zachowania - dodała.

"Ekstremizm w Polsce dość niski, głównie chuligański"

Aktywność środowisk ekstremistycznych w Polsce była "stosunkowo niska" i miała charakter głównie chuligański, jednak nielegalny napływ imigrantów może prowadzić do wzrostu skrajnych postaw - wynika z najnowszego raportu ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji na temat bezpieczeństwa w 2015 roku.

Niemcy chcą "intensyfikacji dialogu" z Białorusią

Unia Europejska i Niemcy oczekują od władz Białorusi niezwłocznego uwolnienia działaczy opozycji aresztowanych po udziale w protestach przeciw tzw. podatkowi od darmozjadów - oświadczył w Mińsku niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth.

"Marsze w brunatnych koszulach". "Mowa nienawiści" w gazetce parafialnej

Proboszcz z Glinojecka (województwo mazowieckie) postanowił na łamach gazetki parafialnej skomentować protesty kobiet, porównując je do "marszów w brunatnych koszulach". - To zdecydowanie jest mowa nienawiści - ocenia jedna z mieszkanek, która podobnie jak inne osoby krytycznie wypowiadające się o słowach księdza woli zachować anonimowość ("Polska i Świat").

Trump odda pensję na cele charytatywne

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer potwierdził, że zgodnie z obietnicą wyborczą pod koniec roku kalendarzowego prezydent Trump przekaże całe swe wynagrodzenie na cele charytatywne. Media zostały poproszone o pomoc w wyborze instytucji, które otrzymają środki.

Zarzucał Obamie "podsłuchiwanie telefonów". Rzecznik tłumaczy, co Trump miał na myśli

Na początku marca Donald Trump oskarżył na Twitterze swojego poprzednika Baracka Obamę o założenie podsłuchu telefonicznego "na liniach w Trump Tower". Do tej pory nie przedstawiono jednak żadnych dowodów na potwierdzenie tych zarzutów. W poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer wytłumaczył, że słów Trumpa nie należy rozumieć dosłownie. Departament Sprawiedliwości poprosił natomiast o więcej czasu na zebranie dowodów w tej sprawie.

Trump polecił sprawdzić, "gdzie marnowane są pieniądze"

W rozporządzeniu wykonawczym wydanym w poniedziałek prezydent USA Donald Trump polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań, aby móc zredukować biurokrację i ustalić, "gdzie są marnowane pieniądze".

"Arkadiusz Mularczyk jest w stanie zrobić dużo, żeby udowodnić swoją prawowierność"

Arkadiusz Mularczyk został twarzą PiS w walce z I prezes Sądu Najwyższego. Do partii Jarosława Kaczyńskiego wrócił niewiele przed zakwestionowaniem legalności wyboru na to stanowisko krytycznej wobec działalności legislacyjnej obozu rządzącego Małgorzaty Gersdorf. - Jest w stanie zrobić dużo, żeby do ucha prezesa dotarło to, iż jest do dyspozycji - ocenia były europoseł PiS Marek Migalski (materiał "Czarno na białym").

Parlament upoważnił May do rozpoczęcia Brexitu

Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Turecko-holenderskie starcie

Starcia na ulicach i najpoważniejszy od lat kryzys na linii Turcja - Holandia. W przekazach telewizyjnych widzimy protestujących, słyszmy hasła dotyczące imigrantów i polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. O co chodzi w tym sporze?

Zeskanowana wieś

Cała wieś w internecie. Naukowcy postanowili zrekonstruować wszystkie domy, stodoły, podwórka, bramy oraz historyczne detale małej mazurskiej wsi. Co ważne, w modelu przewidziano także to, co zostało zniszczone sto lat temu.

Kontrowersyjne słowa proboszcza

Marsze kobiet jak marsze faszystów - takie porównania znalazły się w gazetce parafialnej z Glinojecka. Proboszcz parafii oprócz głoszenia Ewangelii na piśmie komentuje bieżące wydarzenia polityczne. Zamiast miłosierdzia mamy mowę nienawiści - alarmują parafianie.

Cytologia z oporami

W Polsce już nie jest dobrze z wczesnym wykrywaniem raka szyjki macicy. Coraz mniej kobiet robi cytologię. A teraz dowiadujemy się o przychodni, która dodatkowo do tego badania zniechęca.

"Nie jestem ani gorszym sortem, ani złodziejem, ani komuchem"

Nie mam zamiaru kandydować na drugą kadencję. Opuszczając stanowisko w 2020 roku zostawię Sąd Najwyższy w świetnym stanie. Reszta zależy od rządzących - powiedziała w wywiadzie dla magazynu "Czarno na Białym" I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Mówiła o reformie sądownictwa i obecnej sytuacji sędziów.

Pomysł PiS na Unię

Pięć scenariuszy reformy Unii Europejskiej na sześćdziesiątą rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Za dwa tygodnie kolejne ważne spotkanie unijnych przywódców. Rząd PiS przygotowuje stanowisko. Pytanie tylko, czy antyunijne sygnały w Brukseli i głos poparcia Marine Le Pen nie zagłuszą naszych postulatów.

Prokuratura wzywa Tuska

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma się stawić w prokuraturze jako świadek w sprawie byłych dowódców Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o wydarzenia sprzed siedmiu lat. A opozycja pyta: czy wezwanie kilka dni po porażce PiS w Brukseli to przypadek?

Fabryki sprawiedliwości

Walka z Sądem Najwyższym, a wcześniej z Trybunałem Konstytucyjnym - władza PiS chce sądy gruntownie zmieniać. Pytanie - czy rzeczywiście chce zmieniać to, co zmian wymaga. Z badań wynika, że wymiar sprawiedliwości nie cieszy się dobrą opinią Polaków - głównie dlatego, że długo czeka się na wyroki. Rzeczywiście nasze sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europie - choć mimo wszystko nie jest prawdą, co mówi minister Ziobro, że pod względem sprawności pracy sędziów jesteśmy w europejskim ogonie. Problem jednak jest - skąd się bierze o tym w raporcie Cypriana Jopka.

Poseł z misją

Człowiek, który w imieniu PiS - stanął do walki z Sądem Najwyższym i zakwestionował - nagle po 3 latach - legalność wyboru Małgorzaty Gersdorf na stanowisko pierwszego prezesa. Poseł i prawnik Arkadiusz Mularczyk już kiedyś próbował walczyć z Trybunałem Konstytucyjnym, co skończyło się wielką porażką i polityczną i prawniczą. Dlaczego znów podejmuje się ryzykownej misji - czy tak spłaca dług wdzięczności za to, że przyjęto go do partii, z której kiedyś sam odszedł? O tym Jacek Tacik.