Najnowsze

Najnowsze

Pierwszy prezydent oskarżony o korupcję. Parlament go obronił

W Izbie Deputowanych, izbie niższej brazylijskiego parlamentu, zakończyło się w środę wieczorem czasu lokalnego głosowanie w sprawie oskarżenia o korupcję prezydenta Michela Temera. Wniosek o postawienie głowy państwa przed sądem został odrzucony.

Rząd ogłasza sukcesy w walce z IS w Syrii

Syryjskie ministerstwo obrony ogłosiło w środę, że siły rządowe opanowały 30-kilometrowy odcinek południowego brzegu Eufratu między Ar-Rakką a Dajr az-Zaur. Jednocześnie USA potwierdziły doniesienia Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) o zdobyciu 45 proc. Ar-Rakki.

Włoski plan na ograniczenie migracji. Jest zgoda parlamentu

Parlament Włoch zatwierdził w środę misję marynarki wojennej na wodach libijskich, której celem jest wsparcie straży przybrzeżnej Libii w ochronie jej granic i walce z przemytem ludzi. Włochy liczą, że dzięki temu uda się zatrzymać falę migracji.

Nowe motto MSZ. "Zobowiązanie dla naszych dyplomatów w XXI wieku"

Nowe motto Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej", to - jak poinformowały w środę służby prasowe resortu dyplomacji - fragment przysięgi żołnierzy Armii Krajowej. Dotychczasowym było: "Polsce - służyć, Europę - tworzyć, świat - rozumieć".

Unia Europejska odmawia uznania wenezuelskiej Konstytuanty

Wybory do Konstytuanty trwale zaostrzyły kryzys w Wenezueli. Unia Europejska i jej kraje członkowskie nie mogą zatem uznać Konstytuanty z powodu zastrzeżeń do jej reprezentatywności i prawomocności - oświadczyła w środę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w imieniu 28 krajów członkowskich.

Tomczyk o reparacjach wojennych: pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica Powstania

Chciałbym, żeby eksperci cofnęli się do historii i dokonali pewnej retrospekcji. Czy tamte decyzje rządu PRL mają moc prawną wobec Niemiec, czy też nie mają - mówił w "Faktach po Faktach" Arkadiusz Mularczyk (PiS). W ten sposób tłumaczył, dlaczego Biuro Analiz Sejmowych sprawdza, czy Polska może się domagać od Niemiec reparacji wojennych. Dyskutował z nim Cezary Tomczyk z PO. Gośćmi drugiej części programu byli Paweł Kowal i Adrian Zandberg.

Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji. Trump podpisał ustawę 

Donald Trump podpisał ustawę o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji - poinformował w środę Biały Dom. Ustawa, która została przyjęta w Kongresie miażdżącą przewagą głosów w ubiegłym tygodniu, jest reakcją na ingerencję Rosji w wybory w USA. Prezydent oświadczył, że choć ją podpisał, jest ona "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne".

"To się skończy karami"

W jednym miejscu ubiegamy się o to, żeby dwie dodatkowe agencje unijne przyszły do Polski, a w innym nie przestrzegamy werdyktów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - mówił były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal w programie "Faktach po Faktach". Adrian Zandberg z partii Razem ocenił, że gdyby Polska przestała "respektować europejskie trybunały, to zagrożone byłyby prawa zwykłych ludzi".

Firma obsługująca wybory: dane o frekwencji zostały zmanipulowane

Wynik wyborów do wenezuelskiej Konstytuanty został zawyżony o ponad milion - podała w środę firma Smartmatic, która dostarczyła wsparcia technologicznego podczas głosowania. Mimo protestów opozycji członkowie Konstytuanty mają zostać zaprzysiężeni jeszcze w środę.

Stołeczne konserwacje

Tylko do końca października opiekę nad zabytkami w Warszawie będzie sprawował stołeczny konserwator - później przejmie ją konserwator wojewódzki. Pierwszego powołała Platforma Obywatelska drugiego PiS. To ważne bo stołeczny konserwator zabytków nie godził się na budowę pomników smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Wojewódzki zapewne taką zgodę wyda. O zmianach w ochronie warszawskich zabytków rozmawiali goście Tak Jest Elżbieta Jakubiak i Adam Szejnfeld.

Wybuch w meczecie. Przyznali się dżihadyści

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) przyznało się w środę do zorganizowania wtorkowego zamachu samobójczego na szyicki meczet w mieście Herat w zachodnim Afganistanie - podała Amak, agencja informacyjna IS. Według oficjalnych danych w ataku zginęło co najmniej 29 osób, a ponad 60 zostało rannych.

Trump podyktował synowi oświadczenie? "Miał swój wkład"

Spotkanie najstarszego syna Donalda Trumpa, Dona Jr., z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką odbyło się w czerwcu 2016 roku, ale wciąż przysparza amerykańskiej administracji kłopotów. W poniedziałek "Washington Post" poinformował, że prezydent osobiście podyktował synowi pierwsze oświadczenie w sprawie spotkania, które, jak się później okazało, nie zawierało całej prawdy. We wtorek odniosła się do tego rzeczniczka Białego Domu.

Ćwierć miliona ludzi wróciło do Mosulu

Iracki minister do spraw migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf poinformował, że 253 tys. mieszkańców Mosulu wróciło już do domu. Uciekli oni z miasta w trakcie walk armii irackiej z tak zwanym Państwem Islamskim, zakończonych 10 lipca. Słowa ministra cytuje serwis Iraqinews.com.