Najnowsze

Najnowsze

#Pamięć Absolutna 16.07.2017

Jak co tydzień dwaj posiadacze pamięci absolutnej cofają się w czasie i przypominają często już zapomniane wydarzenia sprzed 10 lat. W tym odcinku wspominają przede wszystkim koniec rządowego epizodu Andrzeja Leppera z aferą gruntową w tle.

Trzy lata po zestrzeleniu boeinga. "Proces sprawców może odbyć się zaocznie"

Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop powiedziała w niedzielę, że sprawcy zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 mogą zostać osądzeni zaocznie. W katastrofie lotu Malaysia Airlines 17, do której doszło 17 lipca 2014 roku w Donbasie, zginęło 298 osób, w tym 38 Australijczyków. Najwięcej, bo aż 193 ofiary, pochodziły z Holandii. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Kurdowie: Zdecydowanie Bagdadi żyje. Nie zginął

Na 99 procent przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi żyje - oświadczył Lahur Talabany, wysoki rangą przedstawiciel władz irackiego Kurdystanu odpowiedzialny za walkę z terroryzmem. Według niego szef IS przebywa w rejonie na południe od Ar-Rakki, nazywanej stolicą IS w Syrii.

Rosyjski Buk, 298 zabitych. Dzień, w którym terroryści zestrzelili pasażerski samolot

W poniedziałek mija trzecia rocznica zestrzelenia nad obwodem donieckim na wschodzie Ukrainy samolotu malezyjskich linii lotniczych. W katastrofie zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii. Według ustaleń międzynarodowej grupy śledczych z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy, samolot został zestrzelony nad kontrolowanym przez separatystów Donbasem pochodzącym z Rosji pociskiem rakietowym Buk.

Loża prasowa 16.07.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Mariusz Janicki („Polityka”), Cezary Michalski („Newsweek”), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Pierwszym tematem była planowana przez PiS rewolucja w sądownictwie. Posłowie partii rządzącej złożyli poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a Senat przegłosował nowelizacje dwóch ustaw: o KRS i ustroju sądów powszechnych. W tym kontekście goście skomentowali także wypowiedź rzeczniczki Komisji Europejskiej, która powiedziała że Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce, a na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce. Kolejnym tematem była propozycja Ryszarda Petru. Przewodniczący Nowoczesnej zaapelował o stworzenie Frontu Demokratycznego, bo jak twierdzi "wobec zagrożenia wolności i demokracji w Polsce konieczne są wspólne i skuteczne działania". Na koniec dziennikarze skomentowali wydarzenia z 10 lipca. W okolicach Placu Zamkowego odbyła się manifestacja zorganizowana przez Obywateli RP. Uczestnicy protestu ostatecznie nie zablokowali pochodu z Jarosławem Kaczyńskim, ale zgromadzili się przy Kolumnie Zygmunta. Sympatycy i politycy PiS, tradycyjnie przeszli z archikatedry św. Jana, Krakowskim Przedmieściem, przed Pałac Prezydencki.

Macron "przekona się, że Francja zrobić może o wiele mniej, niżby chciała"

Po wizycie premiera Izraela Benajmina Netanjahu w Paryżu francuscy komentatorzy zwracają uwagę na zdolności dyplomatyczne prezydenta Francji Emmanuela Macrona, polegające na "przekonywaniu i oczarowywaniu" zagranicznych partnerów. Obserwatorzy są jednak sceptyczni, jeśli chodzi o wpływ Francji na ewolucję konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Poseł Kukiz'15: dla mnie to jest wojna gangów

- Musimy naprawdę poważnie pomyśleć o zmianie ustroju, bo inaczej będziemy cały czas świadkami tej wojny gangów, jaka się toczy w tej chwili - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" Jacek Wilk (Kukiz'15). Jak tłumaczył, jego ugrupowaniu jest równie daleko do obu stron sporu wokół wprowadzanych przez PiS zmian w sądownictwie. Krzysztof Brejza (PO) wyraził z kolei nadzieję, że na poniedziałkowym spotkaniu w Sejmie pojawią się przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych.

The day has arrived

Prince William and Princess Kate begin their visit to Poland on Monday. In the early afternoon they will land in Warsaw and visit the Pomerania region on Tuesday. Then they will return to the capital, to depart for Berlin on Wednesday morning. “This is a visit of friendship and respect. An expression of good Polish-British relations,” Krzysztof Szczerski, President's Chief of Staff, said about the arrival of the royal couple.

Krwawe referendum w Wenezueli. Ogromne poparcie dla opozycji

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne podczas niedzielnego, zorganizowanego przez opozycję wenezuelską, nieoficjalnego referendum o przyszłości kraju i obecnego prezydenta Nicolasa Maduro. Kraj wciąż pogrąża się w kryzysie gospodarczym i politycznym.

To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

W samo południe. PO chce wysłuchania publicznego z udziałem autorytetów prawniczych

O godzinie 11. w Sejmie odbędzie się spotkanie klubów i kół opozycyjnych, organizowane przez Nowoczesną w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Także w poniedziałek wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) będzie rozmawiać z marszałkiem Markiem Kuchcińskim na temat udziału sędziów i prawników w wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez PO.

Prawnik Trumpa broni jego syna w sprawie spotkania z Rosjanami

Prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa bronił w niedzielę spotkania syna przywódcy, Donalda Trumpa Jr., z obywatelami Rosji z 9 czerwca 2016 roku, kiedy w USA trwała kampania wyborcza. Zasugerował, że tajne służby "prześwietlały" to spotkanie i mu nie zapobiegły.

Schulz przeciwko zwiększeniu wydatków Niemiec na wojsko

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych nie dopuści do wzrostu wydatków na wojsko. Socjaldemokrata domaga się też obcięcia unijnych funduszy krajom odmawiającym przyjmowania uchodźców.

Pierwsza taka propozycja dla Korei Północnej od dwóch lat

Korea Południowa zaproponowała sąsiadowi z północy rozmowy o sytuacji militarnej, po raz pierwszy od 2015 r., i wstrzymanie się od wrogich poczynań w pobliżu wspólnej granicy - poinformował wiceminister obrony Korei Południowej - Suh Czo Suk.