Najnowsze

Najnowsze

"Odpowiedź powinna nastąpić możliwie szybko"

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

"Wyszło się rano i nie było wioski. Nic"

W nawałnicach, które w sierpniu przeszły nad północną Polską, oni stracili niemal wszystko. W jednej chwili wichura zabrała dorobek życia i przekreśliła plany. Reporterka "Czarno na białym" TVN24 była w powiecie sępoleńskim. Żywioł zdemolował tam niemal całe miejscowości.

Razem oglądali walki judoków. Putin znów u Orbana

Władimir Putin już po raz drugi w tym roku odwiedza Węgry. Rosyjski prezydent oglądał w poniedziałek mistrzostwa świata w judo, które rozpoczęły się w Budapeszcie. Odbył także rozmowę roboczą z premierem Viktorem Orbanem.

Szkoły po nawałnicy

Minister edukacji Anna Zalewska dziękuje dyrekcji i prawnikom Zespołu Szkół w Nowej Cerkwi, gdzie po tragicznej w skutkach nawałnicy ulokowano harcerzy z obozu koło Suszka. Oprócz podziękowań minister obiecuje także pomoc dla uczniów i szkół, które ucierpiały z powodu żywiołu.

Akt oskarżenia przeciw prezydent Łodzi

Jest akt oskarżenia w sprawie prezydent Łodzi. Prokuratura zarzuca jej poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Prezydent Hanna Zdanowska odpowiada, że "zarzuty są absurdalne, a sprawa została już wyjaśniona".

Reakcje na słowa Patryka Jakiego w sprawie ataku na Polaków

Dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury - komentuje sprawę Rimini wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Choć sprawa brutalnego gwałtu i ataku na Polaków wzbudza emocje i po prostu gniew, prawnicy radzą ministrowi, żeby ze względu na pełnione stanowisko starał się opanować.

Żywe wspomnienia

Skutecznego systemu ostrzegania brak, choć nie brak dowodów na to, jak bardzo takie ostrzeżenia są potrzebne. I ostatnia sierpniowa nawałnica to tylko jeden z nich. W "Czarno na Białym" przypominamy skutki gwałtownej burzy, jaka 15 lat temu przeszła nad Mazurami. Wtedy nikt nie zginął, choć niektórzy wspominają, że dostali drugie życie. Anna Borkowska-Minko rozmawiała z mieszkańcami Pisza. Otym, co się wtedy wydarzyło i o tym, jak wygląda odbudowa po kataklizmie i - co też ważne - jak długo to trwa.

Bez ostrzeżenia

Polityczna burza po prawdziwej nawałnicy, w której 6 osób zginęło, 55 zostało rannych, a dziesiątki straciło dach nad głową. Żywiołu powstrzymać nie można. Pytanie: czy można było ustrzec się przed jego najtragiczniejszymi skutkami? To konkretne pytanie o to, dlaczego mieszkańcy zagrożonych terenów nie zostali powiadomieni o nadchodzącym niebezpieczeństwie? Dlaczego nie zadziałał tak, jak powinien w takich sytuacjach Regionalny System Ostrzegania? Tu jednak znów mamy przerzucanie odpowiedzialności, zamiast jasnej odpowiedzi, choć - jak wyjaśnia Jacek Tacik - ta odpowiedź wcale trudna nie jest.

Polityczna burza

Poszkodowani nie mają dachu nad głową, a rząd i samorząd nie mają sobie nic do zarzucenia w sprawie pomocy tym ludziom. Mają za to dużo wzajemnych pretensji. Premier Szydło i minister Błaszak zarzucają lokalnym władzom brak zdecydowanego działania. Sami są krytykowani za to, że w teren ruszyli dopiero po czterech dniach, po wakacjach i po długim weekendzie. Kto, co i kiedy zrobił, a kogo i gdzie zabrakło, gdy trzeba było działać. Przeanalizował to Piotr Świerczek zaczynając od pierwszych godzin po kataklizmie.

Ludzkie historie

Tragiczne skutki kataklizmu. Historie ludzi, którzy nagle, w jednej chwili stracili dorobek życia, a zaraz potem chęć do życia. Magdalena Raczkowska-Kazek była w powiecie sępoleńskim, niedaleko Bydgoszczy, gdzie żywioł zrujnował wiele miejscowości.

Dżihadyści opuszczają syryjsko-libańskie pogranicze

Kilkuset bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wraz z rodzinami zaczęło wycofywać się z syryjsko-libańskiego pogranicza - poinformował w poniedziałek Reuters. Rząd w Damaszku zagwarantował im bezpieczną ewakuację na tereny IS na wschodzie Syrii.

"Polska podtrzymuje zastrzeżenia". Znamy odpowiedź na zalecenia w sprawie praworządności

Polska nie zgadza się z zarzutami ze strony Komisji Europejskiej - to część odpowiedzi resortu dyplomacji, przesłanej dzisiaj do Brukseli. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje w piśmie, że zarzuty stawiane Polsce są bezpodstawne, bo żadna z ustaw o sądownictwie nie narusza zasad traktatów unijnych. Do całości listu przekazanego Komisji dotarł reporter TVN24 Michał Tracz.

Prezydenckie referendum zależne od PiS

Prezydent Andrzej Duda już w maju ogłosił, że 11 listopada 2018 roku odbędzie się referendum, w którym Polacy wypowiedzą się na temat przyszłej konstytucji. Zgodę na datę i treść pytań musi jednak wyrazić senat, zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość. "Najlepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie, żeby kwestia terminu i pytań nie była obiektem politycznych przepychanek" mówił minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Premier Słowenii nie wyklucza poparcia sankcji wobec Polski

Widzimy w Polsce procesy, które zagrażają praworządności - ocenił w rozmowie z Bloombergiem premier Słowenii Miro Cerar. - Jeżeli jakiś kraj stanowiłby poważne zagrożenie dla rządów prawa w Europie, Słowenia poparłaby sankcje, jeśli zaszłaby taka potrzeba - dodał.