Najnowsze

Najnowsze

Spór wokół noweli o IPN

Kryzys dyplomatyczny trwa. Choć strona izraelska łagodzi ton i tweetem rzecznika MSZ podkreśla, że nigdy nie było polskich obozów śmierci, to usłyszeliśmy wiele inny głosów, które w tonie łagodne nie są, a w treści - nie do przyjęcia. Ostro reaguje prezydent, premier tłumaczy oczywistą prawdę historyczną, a opozycja - wśród powodzi słów - wydaje się zapominać o tych dwóch najważniejszych. To "racja stanu".

Dyrektor CIA: Rosja może wpływać na wybory do Kongresu

Szef CIA Mike Pompeo uważa, że Rosja obierze sobie za cel amerykańskie wybory do Izby Reprezentantów i części Senatu, które odbędą się w listopadzie. W rozmowie z BBC stwierdził, że Moskwa wcale nie zaprzestała ingerować w sprawy europejskie i amerykańskie.

Chcą ominąć zakaz handlu

Zostało pięć tygodni, aby przygotować się do uchwalonego przez Sejm zakazu handlu w większość niedziel. We wtorek ustawę podpisze prezydent, a już teraz wiele sieci handlowych zastanawia się, jak prawo ominąć. Bo o ile nie wolno będzie prowadzić sprzedaży, to nikt nikomu nie może zabronić otwarcia sklepu. A to otwiera także nowe możliwości dla zdeterminowanych handlowców.

Fotoradar do muzeum

Miały poprawiać bezpieczeństwo, a poprawiały głównie stan samorządowych budżetów. Wszechobecne fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic dwa lata temu. Nieliczne przejęła Inspekcja Transportu Drogowego, część urządzeń do dziś niszczeje na poboczach gustownie opakowana w ciemną folię, ale są też takie, które rozpoczęły nowe życie.

Urzędnicy uznali małżeństwo gejów. Przez lukę w prawie

Choć wiedzieli, że w ojczystym kraju pobrać się nie mogą - żądają, aby państwo uznało ich ślub. Dwaj Rosjanie przysięgę małżeńską złożyli w Kopenhadze. W Moskwie - korzystając z luki w prawie - zarejestrowali swój związek i na tym ich sukcesy w walce o równość się skończyły. Urzędnicy mówią o pomyłce, mężczyźni o szykanach, a o happy endzie nie mówi nikt.

140 tysięcy informatorów donosi pekińskiej policji

Szeregi wolontariuszy patrolujących pekińską dzielnicę Chaoyang i donoszących policji o podejrzanych działaniach liczyły w 2017 roku 140 tysięcy osób - podał dziennik "Renmin Ribao". Oznacza to 300 informatorów na każdy kilometr kwadratowy dzielnicy.

Spada liczba ofiar dżihadystów w Afryce

W ubiegłym roku z rąk dżihadystów z takich grup jak Al-Szabab, Boko Haram czy Państwo Islamskie zginęło w Afryce 10,3 tysiąca osób, co oznacza kontynuację spadków po rekordowym roku 2015, choć liczba aktów terroru wzrosła - podał instytut ministerstwa obrony USA.

"Polska pod rządami PiS brunatnieje"

- PiS z przerażeniem zorientował się, że widzi to świat. I szuka rozwiązania, żeby z tego uciec - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz. Były szef MSWiA odniósł się w ten sposób między innymi do niedawno wyemitowanego reportażu "Superwizjera", w którym dziennikarze TVN udokumentowali działalność polskich neonazistów. Gośćmi w drugiej części programu byli prof. Paweł Śpiewak - socjolog, oraz Agnieszka Magdziak-Miszewska - były ambasador w Izraelu.

Spór o nowelizację ustawy o IPN. Co powinny zrobić strony?

Polski parlament przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadza kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Planowana zmiana spotkała się z krytyką władz Izraela. Co powinny zrobić strony, żeby rozwiązać konflikt? Zagłosuj w naszej sondzie.

Trump chciał go zwolnić. Wiceszef FBI odchodzi

Zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe, którego zwolnienia domagał się prezydent USA Donald Trump, zrezygnował z pracy. Media pisały niedawno, że szef FBI Christopher Wray zagroził wcześniej dymisją, jeśli McCabe zostanie zwolniony z pracy.

Szczyt bohaterstwa

Z jednej strony dramat Tomasza Mackiewicza, z drugiej niezwykłe ocalenie Francuzki Elisabeth Revol, która wspinała się razem z nim. Ta akcja ratunkowa przejdzie do historii himalaizmu, ale to też historia osobiście szczególna dla Adama Bieleckiego. Dziś 34-letni bohater, o którym mówi cały świat, a kilka lat temu wyklęty po tragedii na Broad Peak. Zarzucono mu, że nie pomógł słabnącym kolegom, dwóch himalaistów zginęło. Bielecki twierdził, że nie mógł wtedy pomóc. Dziś niektórzy uważają, że Nanga Parbat to jego odkupienie win.

Putin: należy kłaść kres próbom fałszowania historii

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że należy położyć kres próbom "fałszowania historii" i rewidowania wyników II wojny światowej. Putin mówił o tym na uroczystościach w Moskwie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Szczyt marzeń

43-letni Tomasz Mackiewicz został na górze, która była jego wielkim marzeniem. Wyjątkowo go pociągała, ale też - jak sam przyznawał - przerażała. Próbował ją zdobyć siedem razy. I prawdopodobnie ten ostatni raz mu się udało - tak twierdzi ocalała Francuzka Elisabeth Revol. On sam mawiał, że tak naprawdę najważniejszy jest nie szczyt, a droga do niego. Jego życiowa droga była kręta i wyboista, bo zanim pokonał górę, musiał pokonać uzależnienie od heroiny. A Himalaje pierwszy raz zobaczył, gdy w Indiach pracował z trędowatymi dziećmi. Człowiek pełen paradoksów - mówi krewna Tomasza Mackiewicza.

Szczyt odwagi

Akcja polskich himalaistów jest historycznym wyczynem zarówno z alpinistycznego, jak i ludzkiego punktu widzenia. Wspinanie się po pionowej, lodowej skale, przy wietrze i 50-stopniowym mrozie, w nocy i do tego w tak błyskawicznym tempie, to coś wręcz niepojętego dla tych, którzy tam nigdy nie byli. Co mówią doświadczeni wspinacze?

"Polska pod rządami PiS brunatnieje"

- PiS z przerażeniem zorientował się, że widzi to świat. I szuka rozwiązania, żeby z tego uciec - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz. Były szef MSWiA odniósł się w ten sposób między innymi do niedawno wyemitowanego reportażu "Superwizjera", w którym dziennikarze TVN udokumentowali działalność polskich neonazistów.

Rumunia będzie miała nowego premiera. Trzeciego w ciągu roku

Parlament Rumunii wyraził w poniedziałek zgodę na powołanie europarlamentarzystki Vioricy Dancili na nową premier kraju. Dancila, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, uchodzi za bliską współpracowniczkę lidera rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

Ryzyko wpisane w pasję

To opowieść o pasji i marzeniach. Tomasz Mackiewicz siedmiokrotnie próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało się właśnie za siódmym razem. Na górze, która była jego obsesją, pozostał. Jak mówi Adam Bielecki, który wraz z trójką przyjaciół uratował ze zbocza Nangi Francuzkę Revol, nie było najmniejszych szans, by dotrzeć do Tomka. O tym, jak zrozumieć himalaistów, którzy gotowi są ryzykować własne życie, by zdobyć szczyt swoich marzeń, rozmawiali w programie Tak jest psychoterapeuta Robert Rutkowski i himalaista Jerzy Natkański.