Najnowsze

Najnowsze

Sally Hawkins

Sally Hawkins, która na koncie ma ponad 50 ról filmowych, nominowana jest za główną rolę w "Kształcie wody" Guillermo Del Toro. Brytyjska 41- letnia aktorka ma na koncie ponad 50 ról. Za rolę Poppy w "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" zdobyła Złoty Glob. Pierwszą nominację do Oscara przyniosła jej kreacja w allenowskim "Blue Jasmine", gdzie wcieliła się w siostrę tytułowej Jasmine.

Frances McDormand

Jedna z najwybitniejszych amerykańskich aktorek swojego pokolenia. W filmie po raz pierwszy zagrała w debiucie braci Coen "Śmiertelnie proste" (McDromand prywatnie jest żoną Joela Coena od 1984 r.). Za rolę w "Tramwaju zwanym pożądaniem" otrzymała w 1987 roku nominację do nagrody Tony. Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę w "Mississippi w ogniu" Alana Parkera w 1989 roku. Rolą Marge Gunderson w "Fargo" zdobyła swojego pierwszego Oscara w 1996 roku. Nominacja za rolę Mildred jest jej piątą szansą na statuetkę.

Margot Robbie

O Margot Robbie zrobiło się głośno w 2013 roku gdy zagrała jedną z drugoplanowych ról w "Wilku z Wall Street". Później w 2016 roku świat zachwycił się jej rolą w "Legionie samobójców". Jednak rola Tonyi Harding w współprodukowanym przez siebie "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" przyniosła jej szereg nominacji do najważniejszych nagród filmowych oraz uznanie krytyków. To pierwsza nominacja do Oscara dla 27-letniej aktorki.

Saoirse Ronan

Pochodząca z Nowego Jorku, 23-letnia Saoirse Ronan świat zachwyciła 10 lat temu w "Pokucie" Joe Wrighta. Ta rola dała jej pierwszą nominację do Oscara. Drugą szansę na statuetkę miała w 2016 roku, gdy doceniona została za rolę w "Brooklyn". Jednak tytułowa rola w "Lady Bird" Grety Gerwig sprawiła, że od kilku miesięcy zachwycają się nią krytycy i międzyanrodowa publiczność.

Meryl Streep

Rekordzistka jeśli chodzi o liczbę nominacji do Oscara - Meryl Streep, powróciła w tym roku na kinowe ekrany wcielając się po raz kolejny w postać historyczną. W "Czwartej władzy" gra Katahrine Graham, jedną z najważniejszych postaci amerykańskich mediów XX wieku. Graham, która przejęła "Washington Post" po zmarłym mężu, była pierwszą kobietą w amerykańskiej prasie na stanowisku wydawcy gazety o zasięgu narodowym i jedną z niewielu, która władała całym wydawnictwem. Rola Graham w filmie Spielberga przyniosła jej 21 nominację do Oscara.

Timothee Chalamet

22-letni Timothee Chalamet zdobył pierwszą nominację do Oscara główną rolą w filmie "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagniniego, gdzie Nowojorczyk wcielił się w 17-letniego Eliego. Pomimo młodego wieku, aktor ma na koncie współpracę z m.in. Christopherem Nolanem, Gretą Gerwig czy Woodym Allenem. Jest najmłodszym nominowanym aktorem do Oscara w tej kategorii od 1944 roku.

Daniel Day-Lewis

Jeden z najwybitniejszych aktorów w historii, zdobywca trzech Oscarów 140 innych nagród - Daniel Day-Lewis zapowiedział, że po "Nici widmo" przechodzi na emeryturę. W swoim ostatnim filmie wciela się w postać Reynoldsa Woodcocka, który jest wybitnie utalentowanym projektantem mody.

Daniel Kaluuya

Daniel Kaluuya, nominowany za główną rolę w horrorze "Uciekaj!" Jordana Peele'a, znany jest przede wszystkim z ról serialowych. 28-letni Londyńczyk zagrał miedzy innymi w "Kumplach", "Czarnym lustrze" czy "Psychoville". Zagrał też m.in. w "Sicario" Denisa Villeneuve oraz wielkim już hicie "Czarna Pantera" Ryana Cooglera.

Gary Oldman

Legenda brytyjskiej sceny i filmu. Gary Oldman pomimo swoich 92 ról filmowych i telewizyjnych nominowany do Oscara jest dopiero po raz drugi. Szansę na pierwszą stauetkę miał w 2012 roku dzięki roli w "Szpiegu". Brawurowa kreacja Winstona Churchilla w "Czasie mroku" Joe Wrighta przybliża go coraz mocniej do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Denzel Washington

Jeden z najwybitniejszych czarnoskórych aktorów współczesnego kina. Pierwszą nominację do Oscara otrzymał 30 lat temu za drugoplanową rolę w "Krzyku o wolność". W 1990 roku jako drugi w historii Afroamerykanin odebrał statuetkę dla najlepszego aktora za rolę w "Chwale" Edwarda Zwicka. Po drugą statuetkę sięgnął w 2002 roku za rolę w "Dniu próby". Rola w "Roman J. Israel, Esq." dała mu ósmą szansę na Oscara.

"Czas mroku"

Maj 1944 roku. W Europie wojska niemieckie zdobywają kolejne kraje. Pada Holandia, Belgia, lada moment podda się Francja. W Wielkiej Brytanii do dymisji podaje się Neville Chamberlain, a nowym premierem zostaje Winston Churchill. "Czas mroku" skupia się na pierwszych tygodniach Churchilla na stanowisku, który musi zmierzyć się z kluczowymi dla historii decyzjami.

Sam Rockwell

Sam Rockwell na koncie ma już blisko sto ról telewizyjnych i filmowych. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1988 roku w horrorze "Dom klownów". Dziewięć lat później rola w "Psim trawniku" przyniosła mu pierwsze prestiżowe nagrody i miano jednego z najciekawszych hollywoodzkich aktorów charakterystycznych. Na pierwszą nominację musiał czekać trzydzieści lat. W "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri" po raz drugi zagrał u Martina McDonagh.

UNICEF: głód wraca do Korei Północnej, grozi 60 tysiącom dzieci

Około 60 tysiącom dzieci z Korei Północnej grozi głód - poinformował UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci). Jak dodano, międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj pogarszają sytuację poprzez utrudnianie i spowalnianie niesienia pomocy humanitarnej.

"Czwarta władza"

"Czwarta władza" Stevena Spielberga to filmowa opowieść odsłaniająca historię publikacji raportu Pentagon Papers, które w szczegółowy sposób opisywały szokujące tajemnice wojny w Wietnamie.

"Dunkierka"

"Dunkierka" Christophera Nolana to najbardziej kasowy film dotyczący II wojny światowej wszech czasów. Jest to filmowa opowieść o ewakuacji w 1940 roku ponad 330 tysięcy żołnierzy brytyjskich, belgijskich i francuskich z plaż i portu w Dunkierce. Akcja nosiła kryptonim "Dynamo".

"Kształt wody"

"Kształt wody" to najnowsze dzieło meksykańskiego twórcy Guillermo Del Toro. Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962.

"Lady Bird"

"Lady Brid" to reżyserski debiut Grety Gerwig. To zabawna, momentami gorzka komedia o relacjach matki i córki, która przeżywa właśnie swoją pierwszą młodzieńczą miłość i staje przed koniecznością wyboru dalszej edukacji.

"Nić widmo"

"Nić widmo" to opowieść o londyńskim projektancie mody Reynoldsie Woodcocku, który znajduje swoją muzę i kochankę Almę.

"Tamte dni, tamte noce"

"Tamte dni, tamte noce" to ekranizacja powieści André Acimana o tym samym tytule. Reżyser Luca Guadangino zabiera widzów w utopijny świat pierwszej miłości, która nie może zakończyć się szczęśliwie.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

Gorzki dramat Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" To historia matki - Mildred (Frances McDormand), której córka została brutalnie zgwałcona, zabita, a następnie spalona.

Kuba Wojewódzki. Na scenie w towarzystwie "Wodzianek" i orkiestry

Aktorzy, sportowcy, politycy, muzycy – Kubie Wojewódzkiemu, czyli Królowi TVN mało kto odmawia. Doskonale przygotowany, inteligentny i ciekaw tego, co do powiedzenia mają jego goście. Każda wizyta na jego skórzanej kanapie przechodzi do historii show-biznesu. Tej wiosny u Kuby Wojewódzkiego wystąpią kolejne osoby, które dadzą się poznać z zupełnie innej strony. Jego show będzie można oglądać od 20 lutego w każdy wtorek o godz. 22.30.

"Uciekaj!"

Historia młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny – Rose Armitage (Allison Williams).

Paul Thomas Anderson

O Paulu Thomasie Andersonie świat usłyszał przy okazji jego "Boogie Nights", za który otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za scenariusz oryginalny w 1998 roku. Dziesięć lat później otrzymał trzy nominacje, w tym pierwszą za reżyserię za film "Aż poleje się krew". W tym roku powtórzył sukces filmem "Nić widmo".

Guillermo Del Toro

"Kształt wody" to kolejny film meksykańskiego twórcy Guilleromo Del Toro, który przyniósł mu nominację do Oscara. Za "Labirynt fauna" nominowany był w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Jeden z najbardziej cenionych meksykańskich filmowców ma na koncie już m.in. Złotego Lwa MFF w Wenecji. Nominacja do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria jest jego pierwszą w dorobku.

Greta Gerwig

34-letnia Greta Gerwig ma na koncie ponad 40 ról. Jako scenarzystka zadebiutowała w 2007 roku współpracując z Joe Swanbergiem przy tekście do "Hanna wchodzi po schodach". Rok później z Swanbergiem nakręciła "Noce i weekendy". "Lady Bird" jest jej pierwszym samodzielnym pełnometrażowym filmem, który zachwycił krytyków i publiczność. Zdobył pięć nominacji do Oscara w tym dwie dla Gerwig za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny.

Christopher Nolan

Jeden z najbardziej kasowych reżyserów współczesnego kina. Przy okazji jeden z najbardziej charakterystycznych. 47-letni Christopher Nolan ceniony za niezwykłą umiejętność łączenia kina środka z głębokimi, filozoficznymi refleksjami, które najczęściej podejmowane są w kinie arthouse’owym. Zaczynał 30 lat temu filmem "Śledząc", którego budżet wynosił 6 tys. zł. Świat zachwycił w 2000 roku "Memento", który przyniósł Nolanowi pierwszą nominację do Oscara. Z każdym kolejnym filmem umacniał swoją pozycję w światowej kinematografii. "Dunkierka", która stała się najbardziej kasowym filmem o II wojnie światowej wszech czasów. dała Nolanowi dwie kolejne szanse na Oscara.

Jordan Peele

39-letni Peele dotychczas występował przede wszystkim w produkcjach telewizyjnych z jedną nagrodą Emmy na koncie. Jako scenarzysta filmowy zadebiutował przy okazji "Kenau". Jako reżyser zadebiutował horrorem "Uciekaj!", który przyniósł mu w sumie trzy nominacje do Oscara - za reżyserię i scenariusza, a sam film jest wśród nominowanych w kategorii najlepszy film. Jest piątym Afroamerykaninem z szansą na reżyserskiego Oscara, jednak pierwszym, który ma nominacje w tych trzech kategoriach (najlepszy film, reżyseria i scenariusz).

Łukaszenka blokuje ostatni niezależny portal internetowy

Władze w Mińsku blokują dostęp na Białorusi do ostatniego niezależnego portalu informacyjnego charter97.org. Pretekst: publikacja informacji "zakazanych przez prawo”, "które mogą zaszkodzić interesom państwa”. To największy i najpopularniejszy niezależny portal, działający od 20 lat, który miesięcznie ma ponad 50 milionów odsłon.