Najnowsze

Najnowsze

"Projekt mylnie nazywany reformą". Zmiany w ustawach o sądownictwie w Sejmie

Kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL-UED wniosły w środę w Sejmie o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechny i o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany mają na celu "udoskonalenie jakości polskiego sądownictwa" - zapewnia z kolei Prawo i Sprawiedliwość.

"Gdziekolwiek spojrzę, widzę niebezpieczne ryzyko konfliktu"

Wspólna żałoba po katastrofie pod Smoleńskiem szybko przeszła w bolesny i szczególnie wstrętny spór, który podzielił mój naród - powiedział Donald Tusk na uniwersytecie w Dublinie. Do ósmej rocznicy katastrofy nawiązał, mówiąc o "niebezpiecznym ryzyku konfliktów", które widzi w Europie, "gdziekolwiek spojrzy".

Kolejna kłótnia w Sejmie. Pawłowicz o "chamstwie", Gajewska o "prokuratorze"

Znowu gorąca dyskusja na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. - Wasze chamstwo będzie za każdym razem podkreślane - powiedziała w środę Krystyna Pawłowicz (PiS). Zareagowała tak na wypowiedź posłanki PO Kingi Gajewskiej, która zwróciła się do przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza, mówiąc do niego "panie prokuratorze". Piotrowicz ocenił, że Gajewska "prowokuje swoim wystąpieniem".

Ruszył kolejny proces lekarzy Jerzego Ziobry

W środę ruszył kolejny proces lekarzy Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości. Krakowski Sąd Okręgowy w wydziale odwoławczym przystąpił do rozpoznawania apelacji prokuratora i oskarżycieli posiłkowych od wyroku uniewinniającego czwórkę lekarzy.

Chcą mieć atrakcję na miarę Petry. Pomogą Francuzi

Podczas wizyty saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana w Paryżu wśród wielu porozumień podpisano 10-letni kontrakt o wartości 20 miliardów dolarów, który ma przekształcić stanowisko archeologiczne Mada'in Salih w atrakcję turystyczną na wzór jordańskiej Petry.

Prawnik o wezwaniu Komorowskiego: trudno sobie wyobrazić, jaką miałby mieć wiedzę o prokuratorach

Z perspektywy obserwatora trudno sobie wyobrazić, na ile pan prezydent miałby mieć konkretną wiedzę związaną z działaniem prokuratorów tuż po katastrofie smoleńskiej - stwierdził w środę w TVN24 prawnik dr Łukasz Chojniak, komentując wezwanie Bronisława Komorowskiego na przesłuchanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej.

"I my czasem potrzebujemy pomocy. (...) Szacunek dla kierowców"

Jadą, by pomagać i ratować życie. Nie zawsze mają jak przejechać. Tym razem się udało. Strażacy z Pobiedzisk (woj. wielkopolskie) pokazali nagranie, na którym widać jak kierowcy błyskawicznie zjeżdżają do krawędzi jezdni. "Ślemy ogromne podziękowania i szacunek dla kierowców którzy podczas dzisiejszego zdarzenia stworzyli nam korytarz ratunkowy, aby ułatwić przejazd" - napisali strażacy na portalu społecznościowym.

Wassermann: jestem bardzo wdzięczna Macierewiczowi

Pamiętam, jak było nam bardzo ciężko, jak kłamstwo było wszechobecne. Nigdy nie zapomnę Antoniemu Macierewiczowi, ile zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold i córka śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem.

Wassermann: jestem bardzo wdzięczna Macierewiczowi

Pamiętam, jak było nam bardzo ciężko, jak kłamstwo było wszechobecne. Nigdy nie zapomnę Antoniemu Macierewiczowi, ile zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold i córka śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem.

Depardieu zaśpiewa w Moskwie "piosenki legendarnego barda"

Francuski aktor Gerard Depardieu wystąpi 25 kwietnia w sali koncertowej Rossija w Moskwie na koncercie pod tytułem "Wysocki 80: I'm Alive!". Multimedialny koncert zorganizowano z okazji jubileuszu 80. urodzin zmarłego 25 lipca 1980 roku rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego.

Holland: pomnik został zbudowany podstępem

Zbudowano go, zawłaszczając część przestrzeni publicznej, oszukując jednocześnie warszawskie władze co do istoty tego zawłaszczenia - mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i" reżyserka Agnieszka Holland, komentując w ten sposób odsłonięty we wtorek pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Pożar w szkole tańca. Dzieci skakały z balkonu

W poniedziałek wieczorem w miejscowości Edgewater w amerykańskim stanie New Jersey w budynku szkoły tańca wybuchł pożar. Na ratunek uwięzionej grupie dziewcząt ruszyli przechodnie oraz właściciel budynku, którzy podstawiali drabiny. Kiedy płomienie zaczęły się rozprzestrzeniać, niektóre z dziewcząt musiały skakać z balkonu. Kilkanaście osób odniosło niewielkie obrażenia.

Szef węgierskiej dyplomacji krytykuje OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie ma żadnych możliwości ani legitymacji do oceniania kampanii wyborczej z politycznego punktu widzenia – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Skomentował w ten sposób raport OBWE, w którym organizacja skrytykowała przebieg kampanii wyborczej na Węgrzech.

"To był mój błąd". Zuckerberg przeprasza przed komisjami Senatu USA

Dzisiaj jest jasne, że nie zrobiliśmy dosyć, by zapobiec niewłaściwemu wykorzystywaniu tych narzędzi - mówił Mark Zuckerberg, szef Facebooka, zeznając we wtorek przed amerykańskimi komisjami. Przesłuchanie dotyczyło danych, które z serwisu społecznościowego pozyskała agencja Cambridge Analytica.

Podzieleni w kwestii katastrofy

W 2010 roku stratę przeżywali wszyscy, ale dziś Polacy są podzieleni. Nie ma mowy o wspólnych obchodach. W materiale "Polska i Świat" o tym jak przez osiem lat katastrofa smoleńska wpłynęła na społeczeństwo i jakie emocje uruchomiła.

Spór o miesięcznice

Na przeciw miesięcznicom smoleńskim wychodzili Obywatele RP i od ponad dwóch lat organizowali kontrmanifestacje. Dzisiaj prezes PiS zapowiedział koniec comiesięcznych pochodów. "Zwyciężyliśmy" mówią ich przeciwnicy.

Ofiary katastrofy

Kiedy doszło do katastrofy, potrzeba bycia razem była tak silna, że nie liczyły się żadne podziały. Zginęły osobowości, autorytety, ludzie, którzy budowali Polskę i którzy chcieli budować ją dalej. O ofiarach katastrofy smoleńskiej w materiale magazynu "Polska i Świat".

Upamiętnienie ofiar w miejscu katastrofy

W Smoleńsku miał być pomnik, a jest krzyż. Do tego skromna delegacja i niewielkie symboliczne obchody. W materiale magazynu "Polska i Świat" o tym jak upamiętniono ofiary tragedii smoleńskiej w miejscu katastrofy.

Tragiczny 10 kwietnia

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała do Katynia oddać hołd zamordowanym Polakom. Wszyscy zginęli. Rządowy samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Był szok, chaos informacyjny, sprzeczne komunikaty i nadzieja, że jednak ktoś żyje. W materiale "Polska i Świat" o sobocie, która w kilkanaście minut przerodziła się w dzień narodowej tragedii.