Najnowsze

Najnowsze

"Musimy szybko przystąpić do pracy"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała w poniedziałek zaakceptowanie przez socjaldemokratów (SPD) w referendum umowy koalicyjnej z blokiem chadeckim CDU/CSU i podkreśliła, że pragnie szybkiego powołania rządu.

Siemoniak: mniej więcej tak samo wydawałem jak Macierewicz

- Nie jest problemem, czy wydaje się pieniądze przelewem, czy z karty płatniczej, tylko na co. Ja w ogóle nie miałem karty kredytowej - mówił poseł PO i były szef MON Tomasz Siemoniak, komentując wydatki Ministerstwa Obrony Narodowej dokonane przy użyciu kart płatniczych i kredytowych. Przyznał, że problem kart płatniczych został przez opozycję zdemonizowany. Ale - jak dodał - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powinien powiedzieć, na co jego poprzednik przeznaczał pieniądze.

"Owinąłem córkę w kocyk i zeszliśmy z żoną po klatce. Na jej końcu była po prostu przepaść"

Przyjechał do domu, bo zadzwoniła do niego zapłakana żona. Stanął przed kamienicą. Połowy budynku nie było. Na końcu ich klatki schodowej zobaczył przepaść. Mimo to wszedł na górę. - Owinąłem córkę w kocyk. Zabrałem żonę i ze strażakiem zeszliśmy po zagruzowanej klatce. Ściana zewnętrzna nie istniała - opowiada Paweł Siekierski, mieszkaniec zniszczonej kamienicy w Poznaniu.

Mniej stanowisk, żadnych nagród. Premier ogłosił plan zmian

- Mamy dzisiaj łącznie 126 osób na stanowiskach ministrów, wiceministrów - sekretarzy i podsekretarzy stanu. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chcemy tę liczbę zredukować o 20-25 procent - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów.

Niemiecka prasa: era Merkel trwa

Po rekordowo długim okresie niepewności w Niemczech znów będzie stabilny rząd, a era Angeli Merkel trwa - komentuje w poniedziałek niemiecka prasa zatwierdzenie w SPD umowy koalicyjnej z chadekami. Pogrążona w kryzysie SPD potrzebuje odnowy - oceniają gazety.

Strzelał, bo włamywacz uciekał. Złodziej na wózku, żąda miliona odszkodowania

Krzysztof Ł. strzelał, by zatrzymać włamywacza. Sąd skazał go za to na więzienie w zawieszeniu, nie może też pracować jako ochroniarz. Dziś odbyła się rozprawa apelacyjna, wyrok zapadnie 12 marca. Krzysztof Ł. domaga się uniewinnienia. Czeka go jeszcze proces cywilny. Włamywacz chce od niego miliona złotych odszkodowania i renty. - Mój klient, złodziej, też został skazany, na dożywocie na wózku inwalidzkim – tłumaczy adwokat włamywacza.

Premier Chin: wciąż jesteśmy w początkowej fazie socjalizmu

Premier Chin Li Keqiang potwierdził w poniedziałek cel wzrostu gospodarczego na 2018 rok na poziomie 6,5 procent PKB. Zapowiedział cięcie nadwyżek mocy produkcyjnych, walkę z zanieczyszczeniem środowiska, ograniczanie ryzyka finansowego i redukcję ubóstwa.

"Nie oddamy Gdańska PiS-owi"

- On walczy o swoje, my walczymy o swoje, nie oddamy Gdańska PiS-owi - zapewniła w internetowej części "Jeden na jeden" Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Wicemarszałek Sejmu odniosła się w ten sposób do ogłoszenia kandydatury Pawła Adamowicza w wyborach na prezydenta Gdańska.

Kidawa-Błońska: nie sądzę, że premier Morawiecki zdecyduje o cofnięciu nagród

- Jeżeli rząd uważa, że urzędnicy i ministrowie powinni zarabiać więcej, to należy wprowadzić taką ustawę, a nie robić fikcję, że bocznymi drzwiami daje się premie - stwierdziła w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jednocześnie poparła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o zmniejszeniu liczby wiceszefów resortów. - Są ministerstwa, gdzie jest za dużo wiceministrów - dodała.

"Nie oddamy Gdańska PiS-owi"

- On walczy o swoje, my walczymy o swoje, nie oddamy Gdańska PiS-owi - zapewniła w internetowej części "Jeden na jeden" Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Wicemarszałek Sejmu odniosła się w ten sposób do ogłoszenia kandydatury Pawła Adamowicza w wyborach na prezydenta Gdańska.

Reżyserka "Twojego Vincenta": wierzyliśmy, że rozwalimy system

- Tym razem się to nie udało. Może Hollywood nie jest jeszcze gotowe na to, żeby tak kompletnie wszystko zmienić, ale to już się dzieje powolutku - powiedziała dziennikarzowi TVN24 Marcinowi Wronie Dorota Kobiela, reżyserka nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent". Jej film podczas 90. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przegrał z disneyowskim "Coco".

Kidawa-Błońska: nie sądzę, że premier Morawiecki zdecyduje o cofnięciu nagród

- Jeżeli rząd uważa, że urzędnicy i ministrowie powinni zarabiać więcej, to należy wprowadzić taką ustawę, a nie robić fikcję, że bocznymi drzwiami daje się premie - stwierdziła w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jednocześnie poparła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o zmniejszeniu liczby wiceszefów resortów. - Są ministerstwa, gdzie jest za dużo wiceministrów - dodała.

"Nasze siły zbrojne mają stać się silne jak skała"

Władz Chin zapowiedziały zwiększenie wydatków na obronę o osiem procent, do 173 miliardów dolarów. Plany budżetowe są tradycyjnie ogłaszane w marcu podczas dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, która rozpoczęła się w poniedziałek.

Loża prasowa 04.03.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Jan Maciejewski („Rzeczpospolita”, „Plus Minus”), Tomasz Skory (RMF FM), Jarosław Kuisz („Kultura Liberalna”), Maciej Stasiński („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze rozmawiali o tym, że Stany Zjednoczone ostrzegały konsekwencjami wprowadzenia ustawy o IPN. Zanim nowelizacją zajęli się posłowie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych dostało jasny sygnał od Amerykanów, że jest ona nie do przyjęcia. Następnie goście rozmawiali o 50. rocznicy marca 1968 roku. Kolejnym tematem były marsze, które odbyły się w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeden z nich zorganizowany był przez narodowców, drugi przez środowiska antyfaszystowskie. Doszło do prób blokowania marszu narodowców, a policja usunęła z ulicy jego przeciwników. Wśród nich byli Obywatele RP. Publicyści rozmawiali także o ustawie degradacyjnej. Dokument, który wpłynął do Sejmu, zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Jeśli zostanie przyjęty, degradacja obejmie generałów: Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, ale też Mirosława Hermaszewskiego - którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Na koniec dziennikarze krótko skomentowali fakt, że odchodząca z funkcji premiera Beata Szydło przyznała sobie 65 tysięcy złotych nagrody, a oprócz tego nagrodziła także wysoko swoich ministrów.

Ambasada USA w Turcji zamknięta w poniedziałek

Ambasada USA w stolicy Turcji Ankarze będzie zamknięta w poniedziałek ze względów bezpieczeństwa. Interesanci będą mogli liczyć na pomoc placówki dyplomatycznej jedynie w sytuacjach awaryjnych.

"Wielka niepewność". Włosi zagłosowali, spływają kolejne dane

Niedzielne wybory parlamentarne nie wyłoniły wyraźnego zwycięzcy, który samodzielnie utworzy rząd. Po przeliczeniu głosów z ponad 60 procent lokali wyborczych na czele stoi centroprawicowa koalicja Silvio Berlusconiego, ale ponad 30 procent poparcia zyskał też skrajnie radykalny Ruch Pięciu Gwiazd. Rządząca do tej pory centrolewica uzyskała znacznie gorszy wynik.

Włoska prasa: po wyborach "ewidentne ryzyko niestabilności"

W wyborach we Włoszech górę wzięły głosy protestu i rozgoryczenia, które połączył eurosceptycyzm – tak włoska prasa komentuje w poniedziałek dobry wynik Ligi Północnej ze zwycięskiego bloku centroprawicy i pierwsze miejsce radykalnego Ruchu Pięciu Gwiazd wśród ugrupowań.

Oscary wręczone. Najlepszym filmem "Kształt wody", "Twój Vincent" przegrał z "Coco"

Jubileuszowa 90. oscarowa gala przeszła do historii. Najlepszym filmem roku został "Kształt wody" w reżyserii Guillermo Del Toro. Sam Del Toro otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera, a jego film zdobył w sumie cztery Oscary. Jest to pierwszy w historii obraz science-fiction z najważniejszą statuetką. Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" przegrała z disneyowskim "Coco".

Pożar na złomowisku w Jaworznie. Butle z gazem w ogniu

Szesnaście zastępów straży pożarnej walczyło w nocy z niedzieli na poniedziałek z pożarem na terenie złomowiska w Jaworznie, w województwie śląskim. Palił się między innymi skład z butlami z gazami technicznymi. Nie ma informacji o poszkodowanych osobach.

Być jak John Wayne, czyli dlaczego Oscar musiał trafić do Frances McDormand

Miała już na koncie Oscara za rolę w "Fargo" i od samego początku uznawana była za niemal stuprocentową faworytkę tegorocznych Oscarów. Za kreację samotnej matki pragnącej pomścić zabójstwo córki odebrała już Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Pracując nad rolą, obejrzała wszystkie filmy z Johnem Wayne'em, bo swoją bohaterkę - samotną mścicielkę, nazywa jego kobiecym wcieleniem. Najbardziej niepokorna kobieta w Hollywood.

Aresztowano mężczyznę w związku z eksplozją w Leicester

Policja aresztowała w niedzielę mężczyznę podejrzanego o nieumyślne spowodowanie śmierci pięciu osób, które 25 lutego zginęły w wybuchu w budynku w Leicester w środkowej Anglii. W budynku znajdował się sklep z polskojęzyczną obsługą.