Unia Europejska chce zmienić zasady, na jakich walczy z piratami u wybrzeży Somalii. Wojskowi chcą ścigać przestępców nawet na brzegu - twierdzi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na swoje źródła. Będzie to wymagać zmian w statucie Misji Atalanta, w ramach której okręty państw UE ochraniają żeglugę u wybrzeży Rogu Afryki.

Amerykańsko-rosyjski "reset" jest zagrożony, informuje "Financial Times". Powodem takiego obrotu spraw ma być, według dziennika, powrót na Kreml Władimira Putina.

"Trywializowanie kobiet-polityków bazujące na ich wyglądzie" jest seksistowskie, oznajmiła brytyjska posłanka do Izby Gmin Louise Mensch w magazynie "GQ". Słowom Mensch towarzyszyły jej pozowane zdjęcia w ubraniach od znanych producentów.

Młody mężczyzna przebrany w strój Dziadka Mroza zginął z rąk rozjuszonego tłumu w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. Według źródeł w policji, 24-letni Parviz Dawlatbekow szedł do rodziny z prezentami na Nowy Rok, gdy został zaatakowany i zlinczowany przez ludzi krzyczących "Niewierny!".

Marmury, stal i szkło, najnowocześniejsza technika kinematograficzna w technologii 3D - perełka turkmeńskiego przemysłu filmowego, stołeczne kino "Aszchabad" mimo to przeżywa trudności. Nikt nie chce do niego chodzić.

Pakistańscy talibowie zjednoczyli się i utworzyli specjalną radę starszych, która będzie koordynować działania przeciw wojskom NATO - oświadczył rzecznik rebeliantów działających na terenach plemiennych w Pakistanie. Impulsem do pojednania i zaprzestania walk wewnętrznych miał być apel mułły Mohammada Omara, przywódcy talibów z Afganistanu.

Londyn nie ma zamiaru opuszczać swoich baz na Cyprze, co nie podoba się części Cypryjczyków. Podczas poniedziałkowego protestu przeciwko Brytyjczykom rannych zostało co najmniej pięć osób, w tym czterech policjantów i kamerzysta telewizyjny.

Mocne słowa o braku poszanowania izraelskiej demokracji padły nocą w Knesecie, podczas debaty nad ustawą zmieniającą zasady wybierania prezesa Sądu Najwyższego. Ostatecznie izraelski parlament przyjął zmiany po myśli partii rządzącej, które umożliwiają objęcie fotela prezesa przez znanego z konserwatywnych poglądów sędziego Aszera Grunisa.

Policja z Los Angeles ujęła podejrzanego o dokonanie serii podpaleń w ekskluzywnej dzielnicy Hollywood. W ostatnich dniach miał doprowadzić do 53 pożarów. Zniszczenia szacuje się na 2 miliony dolarów.

Przeciwnicy rządów Viktora Orbana, szefa centroprawicowego Fideszu, wyszli na ulice. Do późnych godzin wieczornych na ulicach Budapesztu protestowali zwolennicy opozycji i organizacji obywatelskich. Skandowali "Precz z Orbanem" i "Dyktator". Od 1 stycznia nad Dunajem obowiązuje nowa konstytucja, która wywołuje nie tylko na Węgrzech spore kontrowersje.

W stanie Iowa odbędą się we wtorek pierwsze prawybory Partii Republikańskiej. Do zwycięstwa typowany jest były gubernator Massachusetts, Mitt Romney. Niedawni faworyci tracą, a "Wahinhton Post" określa tegoroczną walkę o miano rywala Baracka Obamy "najbardziej szaleńczym wyścigu wśród Republikanów, jaki ktokolwiek pamięta".

Msza odprawiona 28 grudnia w Zagrzebiu, w 52. rocznicę śmierci kolaborującego z nazistami założyciela ruchu ustaszów Ante Pavelicia to "poważna zniewaga pamięci licznych ofiar" - ocenił przewodniczący Centrum Wiesenthala, ciała ścigającego byłych nazistów.

Koniec pościgu w parku narodowym Mount Rainier w USA, gdzie prawie 200 mundurowych poszukiwało weterana wojny w Iraku, który zamordował strażniczkę parkową i uciekł w dzicz. 24-letni Benjamin Colton Barnes został znaleziony martwy - donosi telewizja Fox News.

Prezydent Niemieck Christian Wulff osobiście zatelefonował w grudniu do redaktora naczelnego dziennika "Bild" i groził krokami prawnymi, jeśli gazeta opublikuje materiał o niskooprocentowanej pożyczce, jaką otrzymał od żony zaprzyjaźnionego biznesmena.

Wypełniona kwiatami barka, która przed trzema dniami wypłynęła z Pragi w hołdzie zmarłemu byłemu czeskiemu przywódcy Vaclavowi Havlowi, zakończyła w poniedziałek swą podróż w Dieczinie na północy Czech.

Brytyjska policja prowadzi śledztwo ws. domniemanego włamania się do e-maili wysyłanych i otrzymywanych przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna - donosi dziennik "The Independent".

Urodziły się dzień po dniu, a jest między nimi "rok" różnicy. Rok w dacie urodzin - jedna z sióstr przyszła bowiem na świat w 2011, a druga w 2012 roku. Do narodzin doszło w Sylwestra w miejscowości Tampa na Florydzie.

W Rzymie w wieku 91 lat zmarł Jerzy Kluger, żydowski przyjaciel Jana Pawła II ze szkoły w Wadowicach - podała w poniedziałek PAP za włoską agencją prasową ANSA. Kluger zmarł 31 grudnia, a dziś miał być pochowany na cmentarzu żydowskim w Wiecznym Mieście.

Wszedł w Nowy Rok do swego domu, zastrzelił trzy kobiety, a potem popełnił samobójstwo. Sprawcą masakry w w Peterlee w hrabstwie Durham był taksówkarz "Micky" Atherton - podała miejscowa policja. Według brytyjskiej prasy z życiem udało się ujść 19-letniej dziewczynie, która uciekła przez okno swojej sypialni.