- Nigdy nie mamy 100-procentowej pewności, że człowiek, który do nas podchodzi nie ma na sobie ładunku - opowiadał w TVN24 Jacek Matuszak, czterokrotny uczestnik misji odbudowującej Afganistan. Był on pracownikiem cywilnym, który wspólnie z żołnierzami jeździł po kraju realizując projekty infrastrukturalne i edukacyjne. Wczoraj w wybuchu ładunku zginęło pięciu polskich żołnierzy z takiego zespołu, jakim on się poruszał.

Główna organizacja syryjskiej opozycji - Syryjska Rada Narodowa - wezwała do zwołania nadzwyczajnych posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ i Ligi Arabskiej w związku z nasilającą się falą przemocy w kraju. Według opozycji, syryjskie wojsko zabiło od poniedziałku ok. 250 osób w operacji prowadzonej w prowincji Idlib, w północno-zachodniej części kraju.

Syn słynnego amerykańskiego aktora, Michaela Douglasa - Cameron, po raz kolejny w opałach. Sąd w Nowym Jorku skazał go na cztery i pół roku pozbawienia wolności za branie narkotyków w więzieniu.

Ma 22-lata i apartament na Manhattanie wart 88 milionów dolarów. Chodzi o Ekaterinę Rybołowlewą - córkę rosyjskiego miliardera, która dokonała ostatnio największej transakcji jako osoba indywidualna w Nowym Jorku. Co ciekawe, Rosjanka wyasygnowała całą kwotę bez targów.

We włoskim Senacie planowane jest w czwartek głosowanie nad szacowanym na 30 mld euro programem oszczędnościowym, przygotowanym przez rząd premiera Mario Montiego. Jeszcze w środę doszło tam do burdy z udziałem polityków Ligi Północnej.

W 2011 roku zginęło na całym świecie 66 dziennikarzy. Większość z nich - w ogarniętych rewolucjami krajach arabskich, w Meksyku i Pakistanie - donosi organizacja "Reporterzy bez granic".

Steve Jobs ma swój pomnik w Budapeszcie. W stolicy Węgier odsłonięto dwumetrowy monument twórcy koncernu Apple. To pierwszy na świecie pomnik legendarnego informatyka.

To będzie paraliżujący dzień w Belgii. Na czwartek zapowiedziano tam strajk generalny. Nie będą jeździć autobusy, zastrajkują kolejarze i pracownicy szkół. Czynne mają być natomiast największe lotniska w kraju.

W Niemczech pieniądze leżały na ulicy. I to dosłownie. Czterdzieści tysięcy euro w bilonie wysypało się na jedną z niemieckich autostrad. Monety wypadły po kraksie opancerzonej furgonetki, w której się znajdowały.

Jeśli noworodek urodzi się z dwoma niemal identycznym głowami, z których każda jest w pełni sprawna, to czy w ogóle należy próbować usunąć jedną z nich, aby dać drugiej większą szansę na w miarę normalne życie? Przed takim dramatycznym i trudnym wyborem stanęli brazylijscy lekarze, którzy zajmują się niezwykle rzadkim przypadkiem syjamskich bliźniaków.

Sąd Apelacyjny w Kijowie odrzucił skargę na powtórne aresztowanie skazanej na siedem lat więzienia i przebywającej od ponad czterech miesięcy w celi byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. - Ta decyzja jest absurdalna - uznała obrona opozycjonistki.

Internetowa sława może prowadzić do poważnych problemów. Przekonał się o tym 35-letni Szkot, który postanowił pomóc kontrolerowi i wyrzucił gapowicza z pociągu. Całe zdarzenie nagrał inny pasażer, który następnie wrzucił filmik na Youtube. Wideo zyskało olbrzymią popularność i napisały o nim niemal wszystkie brytyjskie media. Teraz 35-latek usłyszał zarzuty.

Sąd w Moskwie oddalił w środę związany z Katyniem pozew wnuka Józefa Stalina, przeciw znanemu publicyście Władimirowi Poznerowi. Jewgienij Dżugaszwili chciał sprostowania wypowiedzi, w której dziennikarz mówił między innymi o tym, że Stalin wydał zgodę na "rozstrzelanie kilku tysięcy całkowicie niewinnych polskich oficerów".

- Po śmierci Kim Dzong Ila przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej w Phenianie wpisał się do księgi kondolencyjnej podczas uroczystości żałobnych - poinformował rzecznik polskiego MSZ. Polak, jako przedstawiciel kraju pełniącego unijną prezydencję, uczynił tak w imieniu państw całej UE.

- Czekający na proces syn Mummara Kadafiego, Saif al-Islam, jest przetrzymywany w dobrych warunkach. W niewoli trzymają go byli rebelianci w pobliżu miasta Zintan, na zachodzie Libii - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Fińskie służby zatrzymały statek wyładowany rakietami przeciwlotniczymi Patriot i 150 tonami niebezpiecznego materiału stosowanego do produkcji materiałów wybuchowych. "Thor Liberty" wyruszył z Niemiec i w drodze do Szanghaju zawinął do portu w Kotce. Załoga nie miała odpowiednich pozwoleń wymaganych na przewóz niebezpiecznego ładunku.

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

W północnym Jemenie w walkach między skrajnie konserwatywnymi salafitami i szyickimi rebeliantami z ruchu Huti zginęło 60 ludzi, w tym czterej obywatele Rosji - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zbiegli z syryjskiej armii, teraz walczą z reżimem Asada. Armia Wolnej Syrii jest jednak nieliczna i słabo uzbrojona. Wzywa NATO do interwencji, bo sama nie ma szans w starciu z wojskiem. Widać to amatorskim nagraniu z potyczki w górach Jabal Zawiya.