Wtorkowe prawybory w stanach Michigan i Arizona mogą przesądzić o tym, czy wyścig republikanów do nominacji na kandydata w wyborach prezydenckich potrwa aż do konwencji tej partii, zmniejszając szanse GOP na pokonanie ubiegającego się o reelekcję prezydenta USA Baracka Obamę.

Był tylko jeden kandydat i to on zdobył 99,8 proc. głosów. Po 33 latach ustępujący prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah przekazał oficjalnie władzę swojemu następcy, dotychczasowemu wiceprezydentowi Abd ar-Rabiemu Mansurowi al-Hadiemu. Tysiące protestowały w Sanie, domagając się osądzenia Salaha.

Ambasador tytularny Tomasz Turowski został prawomocnie oczyszczony z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego" przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. SA zmienił wyrok Sądu Okręgowego z 2011 r. o jego kłamstwie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powrotu Turowskiego do MSZ "nie przewiduje".

Zbieganie po ścianach, kopnięcia w locie i inne podobne kaskaderskie umiejętności zaprezentowali południowokoreańscy antyterroryści. Pokaz siły ochrony przeprowadzono miesiąc przed Szczytem Bezpieczeństwa Jądrowego, który odbędzie się w Seulu w marcu.

W nocy na terytorium Pakistanu rozbił się amerykański samolot bezzałogowy. Jak twierdzą pakistańskie media, kilkuset żołnierzy i urzędników wysłanych na poszukiwania maszyny, ledwo uniknęło śmierci, gdy nadleciały kolejne drony i zbombardowały wrak. - To mogło się skończyć ciężkimi stratami. Na szczęście udało im się przeżyć - powiedział pakistańskim mediom lokalny urzędnik.

Portal Wikileaks ogłosił, że rozpoczął publikację około 5 mln maili amerykańskiego ośrodka analitycznego Stratfor, w których mają być m.in. informacje o atakach podejmowanych przez rząd USA na założyciela Wikileaks Juliana Assange'a.

Samochód-pułapka eksplodował przed budynkiem lotniska w Dżalalabadzie. Silny wybuch zabił co najmniej dziewięć osób, a kilkanaście ranił. Do samobójczego ataku natychmiast przyznali się talibowie, którzy oznajmili, że to odwet za spalenie przez Amerykanów Koranu. Ofiarami byli jednak wyłącznie Afgańczycy.

Premier Australii Julia Gillard wygrała wewnątrzpartyjne głosowanie decydujące o przywództwie w Australijskiej Partii Pracy i rządzie. Jej rywalem był eksminister spraw zagranicznych Kevin Rudd, który kilka dni temu podał się do dymisji. Gillard zdobyła 71 głosów, a Rudd - 31.

Kilkadziesiąt tysięcy przeciwników Putina trzymając się za ręce utworzyło Biały Krąg. Cel - demonstracja sprzeciwu wobec władzy i apel o uczciwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich, które już za tydzień. Ale antykremlowska wojna w sieci trwa już od tygodni.

Francja szykuje się do czasowego wycofania niewojskowego personelu z Afganistanu - poinformowało w niedzielę francuskie MSZ. To reakcja na krwawe protesty po spaleniu egzemplarzy Koranu w bazie ISAF i zabicie dwóch oficerów USA. Swoich ekspertów postanowiły w niedzielę z tego samego powodu czasowo wycofać Niemcy.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a wiele innych zostało ciężko rannych w niedzielę po południu (czasu lokalnego) po wykolejeniu się pociągu pasażerskiego w pobliżu Burlington, w kanadyjskiej prowincji Ontario - podały władze.

Kolumbijska partyzantka lewicowa FARC zapowiedziała w niedzielę na swej stronie internetowej, że uwolni ostatnich więźniów i zaprzestanie porwań cywilów. Może to być pierwszy krok na drodze do zakończenia trwającego blisko 50 lat konfliktu - pisze Reuters.

Fikcją i pustym gestem Zachód i syryjska opozycja nazwały referendum ws. nowej konstytucji, które odbyło się w niedzielę w Syrii. Mimo trwającego głosowania siły rządowe nie zaprzestały ataków; od soboty zginęło w nich ok. 120 osób.

Ponad 60 procent Niemców sprzeciwia się przyznaniu zadłużonej Grecji drugiego pakietu pomocy wartego 130 mld euro - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. W poniedziałek w niemieckim parlamencie odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Niemcy ponoszą największy ciężar pomocy dla Grecji.

Rupert Murdoch, właściciel News Corporation, wydał pierwszy numer nowego tabloidu "The Sun on Sunday". Ma on zastąpić, zamknięty z powodu hakerskiego skandalu, "News of the World".

Koncern Coca-Cola, oskarżany o wykorzystywanie do produkcji swego napoju pomarańczy zbieranych w Kalabrii we Włoszech przez pracujących jak niewolnicy imigrantów postanowił, że nie będzie ich więcej stamtąd sprowadzał - podała w niedzielę "La Repubblica".

Chińczycy realizują tajny projekt budowy 40 podziemnych lotnisk. Wzmocni to znacząco system ochrony powietrznej kraju i zwiększy gotowość bojową floty powietrznej. Informuje to jeden z chińskich portali, powołując się na nieoficjalne źródła w armii rosyjskiej.

Siedmiu amerykańskich żołnierzy zostało rannych w bazie NATO w afgańskiej prowincji Kunduz, kiedy wybuchł granat rzucony przez manifestujących przeciwko spaleniu Koranu - podała afgańska policja. "Washington Post" poinformował, że dowódca sił wojskowych USA w Afganistanie odwołuje cały personel NATO pracujący w afgańskich ministerstwach w Kabulu.