Prezydent już w Rzymie, tysiące Polaków także

Tysiące wiernych zjechały już do Rzymu, by wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Jest tam już także prezydent Bronisław Komorowski, który jeszcze dziś spotyka się z prezydentem Włoch. Komorowski, między innymi w towarzystwie byłych prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego oraz osób blisko związanych z polskim papieżem, będzie uczestniczył w niedzielnej uroczystości beatyfikacyjnej.

"Od karmienia gołębi możesz stracić wzrok"

Kontakt z gołębiami niesie ze sobą ryzyko groźnej choroby, która może zakończyć się nawet ślepotą. Lepiej zatem nie karmić tych ptaków - donoszą od kilku dni kanadyjskie media. Powodem tego alarmu stał się przypadek młodej kobiety z Fredricton na wschodzie Kanady, która oślepła w wyniku roznoszonej przez gołębie choroby - rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołujący schorzenie grzyb znajduje się w odchodach tych ptaków.

"Ciemne chmury wiszą wciąż nad pontyfikatem Jana Pawła II"

Krytyka na łamach "New York Times", entuzjastyczny artykuł w "Wall Street Journal". W prasowych materiałach w USA na temat beatyfikacji papieża Jana Pawła II zdają się przeważać komentarze uznające jej słuszność, chociaż część mediów podkreśla związane z tym kontrowersje.

Talibowie ogłosili ofensywę. Jak co wiosny

Talibowie ogłosili w sobotę w Afganistanie początek wiosennej ofensywy, deklarując, że celem ich ataków są zagraniczne wojska, a także afgańskie siły bezpieczeństwa i przedstawiciele władz.

"Można powiedzieć, że był mistykiem"

- To sukces dla całego Kościoła, że przedstawia całemu światu tak wielkiego człowieka, papieża, który kochał człowieka, kochał Kościół, kochał cały świat - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, nawiązując do niedzielnej beatyfikacji papieża. Jego zdaniem, po tym, jak Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym, będzie jeszcze mocniej obecny wśród wiernych.

Krwawy król Tijuany w rękach USA

Uchodzący za przywódcę bezwzględnego narkokartelu z Tijuany Benjamin Arellano Felix został wydany USA. Stany Zjednoczone zapłaciły za pomoc w jego schwytaniu 2 miliony dolarów. Teraz stanie on przed amerykańskim sądem.

Zamknęli ulicę na cześć książęcej pary

Cała Wielka Brytania świętowała w piątek ślub księcia Williama i Kate Middleton. W okolicy Watford pod Londynem mieszkańcy postanowili zamknąć jedną z ulic i tam bawili się z okazji małżeństwa następcy tronu. Film na stronie Kontaktu 24 zamieścił Reporter 24 ChrisRabiej.

"Przestańcie uznawać Izrael"

Rządzący na Zachodnim Brzegu Fatah musi wycofać się z uznawania Izraela po tym, jak państwo żydowskie odrzuciło palestyńskie porozumienie o jedności narodowej - uznał premier Strefy Gazy z ramienia radykalnego Hamasu, Ismail Hanija.

Jedyny Polak w orszaku królowej

Jedyny Polak w orszaku królowej Elżbiety II Michał Sokołowski, konno asystował królewskiej karecie. Sam mówić bez zgody Pałacu Buckingham nie może, ale w Londynie byli jego rodzice, którzy opowiadają, jak dostał pracę w Stajniach Królewskich.

"Prezydent wstrząśnięty". Burze zabiły kilkaset osób

Prezydent Barack Obama odwiedził tereny zniszczone przez gwałtowne burze. W sumie żywioł zabił w USA ponad 300 osób. W Alabamie, Mississipi i Georgii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Podczas swojej wizyty Obama zapowiedział pomoc dla dotkniętych klęską naturalną stanów.

Kaddafi wzywa NATO do rokowań. Ma dość nalotów

Dyktator Libii Muammar Kaddafi wezwał siły NATO do negocjacji na temat zaprzestania nalotów. Zapewnił, że nikt nie zmusi go do opuszczenia kraju. Wcześniej rzecznik libijskiego rządu poinformował, że wojska reżimu przejęły kontrolę nad portem w Misracie. NATO twierdzi jednak, że nie ma na to dowodów. Libijska telewizja państwowa podała nad ranem, że bomby NATO spadły w pobliżu jej siedziby, podczas przemówienia pułkownika. Zasugerowała przy tym, że celem był sam Kaddafi.

Królowa: To było olśniewające wydarzenie

Królowa Elżbieta II uznała ślub swego wnuka Williama za "olśniewające wydarzenie". Jej słowa usłyszeli dziennikarze, gdy wchodziła po czerwonym dywanie do Pałacu Buckingham po powrocie z Opactwa Westminsterskiego. W pałacu goście bawić się będą do białego rana. Przed rozpoczęciem bankietu przemówienia wygłosili: pan młody, jego brat Harry i książe Karol, który witając synową w rodzinie powiedział, że jest "bez skazy".

30 lat, a dwa "śluby stulecia" już za nami

Diana i Karol, Kate i William - ślub pierwszej pary odbył się w 1981 roku, a drugiej 30 lat później. Obie uroczystości były wielkimi wydarzeniami medialnymi na całym świecie, obie oglądały miliardy. A teraz oba śluby są ze sobą porównywane. Która uroczystość była lepiej zorganizowana, która panna młoda miała piękniejszą suknię, dłuższy tren? No i pocałunek której pary był bardziej wzruszający? Gorąca dyskusja trwa.

Ciemne chmury nad syryjskim reżimem

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję potępiającą krwawe tłumienie pokojowych demonstracji w Syrii. Wszczęła także dochodzenie w sprawie użycia siły wobec cywilów. Natomiast prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na syryjską agencję wywiadu i dwóch krewnych prezydenta Baszara el-Asada. O ewentualnych sankcjach wobec Damaszku rozmawiali dziś także ambasadorowie UE.

"Namacalny postęp" w Afganistanie

Pentagon ogłosił raport dla Kongresu na temat sytuacji w Afganistanie. Przedstawia on sukcesy w walce z talibami, lecz również trudne wyzwania stojące przed siłami USA i międzynarodowej koalicji.

Doliczyli się 83 ciał. Kobiety, dzieci, mężczyźni

83 ciał mężczyzn, kobiet i dzieci z ranami po kulach doliczyli się już w prowizorycznych kostnicach mieszkańcy Dary, epicentrum antyrządowych protestów w Syrii. W piątek w mieście znów padły strzały. Zginęło co najmniej 16 kolejnych osób.

"Konkretne i bezpośrednie zagrożenie" zażegnane

Aresztowanie przez niemiecką policję trzech domniemanych członków siatki terrorystycznej Al-Kaida pozwoliło odeprzeć "konkretne i bezpośrednie zagrożenie" - oświadczył niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich.

Kabrioletem po Londynie. Przejażdżka nowożeńców

Książe William i jego żona Catherine wyjechali z Pałacu Buckingham i przejechali ulicami londynu kabrioletem Aston Martin. Do samochodu przyczepione były kolorowe balony a także napis "Nowożeńcy". Kierował sam William.

Kaddafi minuje wybrzeże

Okręty NATO przechwyciły w piątek rano kilka małych jednostek, które stawiały miny morskie na wodach libijskiego portu w Misracie. Statki należały do sił wiernych Muammarowi Kaddafiemu.

Od Tajlandii po Nowy Jork. W kinie, saunie, na pustyni

Ćwicząc na bieżni, z rodziną przed telewizorem, w centrum handlowym, w kinie z koroną na głowie lub na ulicy w sukni ślubnej. W RPA, Afganistanie, na Times Square w USA czy na Tajlandii. Cały świat ogarnęło ślubne szaleństwo, każdy chciał zobaczyć młodą parę. Szacuje się, że oczy aż 3 miliardów ludzi były dziś skierowane na Wielką Brytanię. To aż o miliard więcej niż wszyscy mieszkańcy Wspólnoty Brytyjskiej.

40 tys. pielgrzymów z Polski już w Rzymie

Do Rzymu przyjechało już 40 tys. pielgrzymów z Polski, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II - podało Biuro Informacji dla Pielgrzymów. Watykan poinformował też, że w czasie mszy beatyfikacyjnej relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II przyniosą do ołtarza siostra Tobiana, która towarzyszyła papieżowi do ostatnich chwil jego życia oraz francuska zakonnica Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie uznano za cud wybrany do beatyfikacji polskiego papieża.

Podejrzani o zamach w metrze usłyszeli zarzuty

Białoruska prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm podejrzanym o dokonanie zamachu w mińskim metrze 11 kwietnia. Zginęło w nim 14 osób, a około 200 zostało rannych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie podano nazwisk podejrzanych.

Milion ludzi na ulicach Londynu. Wyścig pod bramę pałacu

Tysiące osób z całego świata przybyły do Londynu, by "osobiście" złożyć życzenia Williamowi i Kate. Na ulicach Londynu jest około milion osób. Tłum, który zgromadził się na trasie przejazdu Williama i Kate z Opactwa Westminster, zaczął gnać w stronę Pałacu Buckingham, gdzie na balkonie pojawić ma się młoda para.

Oddziały Kaddafiego zaatakowały Tunezję

Nad ranem wybuchły intensywne walki na granicy Tunezji i Libii. Oddziały wojska wiernego Muammarowi Kaddafiemu miały zaatakować libijskich rebeliantów, którzy po wcześniejszych starciach schronili się w tunezyjskim mieście Dehiba. Wojsko Tunezji interweniowało i wywiązała się walka. Po kilku godzinach bitwy rebelianci oświadczyli, że ponownie kontrolują przejście graniczne, które dzień wcześniej zdobyło libijskie wojsko.

Maroko - śledztwo w sprawie zamachu

W śledztwie prowadzonym w sprawie czwartkowego zamachu bombowego w Marrakeszu sprawdzane są wszystkie tropy, również prowadzące do Al-Kaidy - oświadczył w piątek minister informacji Maroka Chalid Nasiri, dodając, że rząd nie wycofa się z zaplanowanych reform.

Trumna Jana Pawła II wyjęta

Podczas specjalnej ceremonii wyjęto trumnę Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich. Na ceremonię beatyfikacji, która odbędzie się pierwszego maja, zostanie przeniesiona do bazyliki św. Piotra. Pozostanie tam, aż nie ustanie "napływ wiernych". Trumna nie będzie otwierana podczas beatyfikacji.

Koniec ośmiu miesięcy izolatki

Przez osiem miesięcy był zamknięty w izolatce w więzieniu marynarki wojennej w Wirginii. Był zmuszony do spania nago i wielokrotnie budzony w nocy. Teraz Bradley Manning, były żołnierz USA, który miał przekazać Wikileaks setki tysięcy tajnych dokumentów, nareszcie może się cieszyć odrobiną wolności.

Pływające helikoptery, statek taranujący dom

Fala tsunami zmiatająca helikoptery, samoloty i samochody. Statek niesiony wodą uderzający w budynek. Japońska straż przybrzeżna udostępniła takie i setki innych nagrań dokumentujących uderzenie fali tsunami po trzęsieniu ziemi 11 marca. Łącznie materiały zapełniają sześć płyt DVD.