Pod gruzami zawalonej klatki schodowej bloku w Astrachaniu odnaleziono 2 ciała - poinformował szef lokalnych władz Konstantin Markiełow. Ratownicy kontynuują przeszukiwanie gruzowiska, nadal za zaginione uznaje się 12 osób. - Istnieje groźba zawalenia się ścian na najwyższych piętrach bloku mieszkalnego w Astrachaniu, gdzie doszło wcześniej do potężnej eksplozji - poinformował wcześniej minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu. Najprawdopodobniej wybuchł gaz. Eksplozja była tak silna, że runęła część wielopiętrowego bloku mieszkalnego. - Sprawcą mógł być jeden z mieszkańców bloku, który wielokrotnie mówił o planach samobójstwa – powiedział dziennikarzom szef Komitetu Śledczego w obwodzie astrachańskim, Siergiej Bobrow.

Wolfgang Priklopil - mężczyzna, który w 1998 roku porwał i więził przez 8,5 roku w swojej willi pod Wiedniem Nataschę Kampusch, mógł mieć wspólnika - twierdzi niemiecki "Der Spiegel", powołując się na słowa przewodniczącego pracującej przy parlamencie Austrii komisji badającej sprawę porwania kobiety. Śledczy nie wykluczają też możliwości morderstwa, którego rzekomy wspólnik miał dokonać na Priklopilu. Do tej pory policja uważała, że porywacz popełnił samobójstwo, gdy jego ofiara uciekła w 2006 roku.

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Ambasador RP w Damaszku, współpracując m.in. z dyplomatami USA i W. Brytanii, podejmuje działania, by wywieźć z Syrii ciało Amerykanki Marie Colvin i ewakuować innych zachodnich dziennikarzy - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki, dodając jednocześnie, że Polska liczy na "rychły efekt" tych starań. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dodał, że "świadomie na siebie to ryzyko przyjęliśmy", bo Polskę stać na takie działania. Wcześniej zaangażowanie w "rzeczoną sprawę" MSZ potwierdziło w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl.

Zmarł jeden z uczniów, postrzelonych w poniedziałek w szkole średniej w Chardon w stanie Ohio w USA - poinformował szef lokalnej policji. Rannych jest czterech innych uczniów - trzech chłopaków i dziewczyna. Stan dwóch z nich jest krytyczny. Domniemanego sprawcę zatrzymano, ale nie postawiono mu jeszcze zarzutów.

Aż dwa miliony fikcyjnych pacjentów w portugalskim systemie zdrowia odkryto w wyniku kontroli zleconej przez rząd Pedra Passosa Coelho. Inspekcje potwierdziły też chaos organizacyjny w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

- To smutny dzień dla UE, interesy ekonomiczne jednego kraju okazały się ważniejsze niż presja, by reżim Białorusi zwolnił więźniów politycznych - tak szef polskiego MSZ Radosław Sikorski skomentował zablokowanie przez Słowenię sankcji wobec białoruskiego oligarchy Jurija Czyża.

Krzysztof Penderecki może mówić o wielkim pechu - jest bardzo podobny do Władimira Czurowa, ostro krytykowanego przez rosyjską opozycję szefa Centralnej Komisji Wyborczej. Polski kompozytor odczuł to na własnej skórze w słynnym moskiewskim Teatrze Bolszoj, o czym informuje rosyjski portal newsru.com. Pech Pendereckiego był tym większy, że wystawiano akurat "Martwe dusze" Gogola. To właśnie tzw. handel martwymi duszami to jedna z metod fałszowania wyborów, które zarzuca się Czurowowi. Doniesieniom o incydencie w Moskwie zaprzecza jednak Elżbieta Penderecka.

Beate Klarsfeld, zaangażowana w ściganie hitlerowskich zbrodniarzy i dokumentowanie Holokaustu, jest kandydatką partii Lewica na prezydenta RFN. 73-letnia polityk zmierzy się w wyborach prezydenckich z byłym szefem niemieckiego urzędu do spraw akt NRD-owskiej bezpieki Stasi, Joachimem Gauckiem, popieranym przez pozostałe główne partie polityczne.

Wyrok czterech lat więzienia usłyszał były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Jurij Łucenko, uznany w poniedziałek przez sąd w Kijowie za winnego sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nadużycia władzy. Łucenko to były bliski współpracownik premier Julii Tymoszenko, która od jesieni ub. roku odbywa wyrok 7 lat więzienia za nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy gazowej z Rosją.

Szwedzka rodzina królewska udostępniła zdjęcie 4-dniowej Estelle - pierwszego potomka księżniczki Wiktorii i jej męża Daniela Westling. Estelle, która przyszła na świat 23 lutego w Sztokholmie, jest druga w kolejce do korony.

Były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah planuje udać się na emigrację do Etiopii - poinformowali jego doradcy. Rządzący krajem przez wiele dekad dyktator dokonał niecodziennego wyboru. Inni obaleni przywódcy udają się na "emeryturę" raczej do bogatych krajów Zatoki Perskiej. Oficjalnie Salah ma opuścić kraj, ponieważ jego obecność niesie ryzyko nowej fali przemocy.

Wbrew niektórym doniesieniom zachodnich mediów, opublikowany w piątek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wskazuje, że Iran nie wydaje się być gotowy do szerszego wykorzystania nowoczesnych technologii wzbogacania uranu - poinformował w poniedziałek Reuters.

Margaret Thatcher miała daleko posunięte zastrzeżenia jeśli chodzi o ruch Solidarności i Lecha Wałęsę - twierdzi "Spiegel" powołując się na dotychczas tajne dokumenty dyplomacji RFN. Brytyjska premier, znana z niechęci do związków zawodowych, obawiała się radykalizacji żądań Polaków.

Hiszpański Sąd Najwyższy uniewinnił sędziego Baltasara Garzona, znanego ze śledztw przeciwko łamaniu praw człowieka, w procesie dotyczącym przekroczenia uprawnień - chodzi o śledztwo, które Garzon wszczął w 2008 roku ws. zbrodni frankistowskich.

Władimir Putin skrytykował USA i NATO za ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw. Przestrzegł też Zachód przed ewentualnymi operacjami militarnymi w Syrii i Iranie , a jednocześnie opowiedział się zarazem za ściślejszą integracją gospodarczą z Unią Europejską, łącznie z utworzeniem - jak to określił - jednolitego kompleksu energetycznego Europy. Pochwalił przy tym unijną wizję Berlina i Paryża.

W leżącej pod Londynem elektrowni wybuchł "poważny" pożar. Płomienie gasi około stu strażaków. Ogniem zajęły się setki ton granulatu drzewnego, który był wykorzystywany jako źródło energii w elektrowni.

Zamrożenie aktywów banku centralnego Syrii, zakaz handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakaz lotów cargo syryjskich samolotów do Unii Europejskiej - Bruksela zaostrzyła sankcje wobec reżimu Baszara el-Asada, poinformowały źródła dyplomatyczne. Jednocześnie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że jego pracownikom po raz pierwszy od ponad miesiąca udało się dostarczyć pomoc dla 12 tysięcy mieszkańców miasta Hama w zachodniej Syrii, atakowanego przez syryjskie siły rządowe.

Bill Clinton, Helmut Kohl oraz Unia Europejską są na liście 231 osób i organizacji pretendujących do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Na liście znalazło się 188 osób oraz 43 organizacje - poinformował dyrektor Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad.

Ambasady Polski, Francji i Wielkiej Brytanii ściśle współpracują na rzecz wydostania z obleganego miasta Hims dwóch rannych zachodnich dziennikarzy i ciał dwóch kolejnych - twierdzi agencja AFP, powołując się na anonimowe źródła. Polskie MSZ w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl potwierdza, że "ambasada RP jest zaangażowana w rzeczoną sprawę".