Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało na swoich stronach pierwszą część odpowiedzi na pytania zgłoszone przez internet w czasie debaty o ACTA 6 lutego. Internauci napisali wtedy ok. 6 tys. komentarzy i opinii, w tym ponad tysiąc samych pytań.

Kościół katolicki obchodzi dzisiaj Środę Popielcową, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia. Z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu, na niektórych stacjach metra oraz w wybranych parafiach w Warszawie jest rozdawana darmowa gazeta pt. "Niecodziennik".

Zabił księdza, ukradł mu 500 zł i złoty łańcuszek. W środę Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał za to Eryka B. na 10 i pół roku więzienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Spotykamy się, żeby się wyspowiadać - tak premier Donald Tusk zaczął konferencję prasową, na której omawiał swoje spotkania z szefem MSZ i ministrem finansów. Ze strony szefa rządu nie padły jednak żadne krytyczne słowa pod adresem Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego. - Bardzo wysoko oceniam trzy miesiące pracy ich resortów - powiedział premier, który rozpoczął przegląd resortów po 100 dniach działania rządu PO-PSL.

130 monet z czasów Kazimierza Wielkiego wykopali archeolodzy podczas prac remontowych w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. W trakcie przygotowań do wymiany posadzki odkryto także krypty z trumnami oraz pozostałości po dawnych świątyniach. Najwcześniejsze mogą pochodzić z 1325 roku. O znalezisku poinformował nas internauta @Wiktor, który zamieścił zdjęcia wnętrza, w którym dokonano archeologicznego odkrycia.

Do 10 lat więzienia grozi znanemu lobbyście Markowi D. oraz jego pełnomocnikowi Krzysztofowi P. za nielegalne unikanie opodatkowania pieniędzy, uzyskanych w związku z prywatyzacją Polskich Hut Stali. Pomagającemu im bankowcowi Peterowi V. może grozić do 15 lat więzienia.

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście złoży zażalenie na decyzję sądu o niearesztowaniu podejrzanego o podpalenia aut w stolicy Jacka T. Jej zdaniem istnieje ryzyko, że mężczyzna może wpływać na świadków, mataczyć w śledztwie. - Podejrzany na pewno z imienia i nazwiska zna osobę, która go rozpoznała w trakcie okazania - mówił TVN24 prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

To byli moi podwładni. Ja mogę tylko za takie wypowiedzi i za tych dżentelmenów przeprosić. Nie udało mi się uniknąć błędów kadrowych - powiedział w Radiu Zet gen. Mirosław Gawor, były szef BOR. Odniósł się w ten sposób do opinii byłego wiceszefa BOR płk. Tomasza Grudzińskiego, który na komisji Antoniego Macierewicza powiedział, że zabezpieczenie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu "to kryminał". Zdaniem Gawora, nic nie wskazuje, że doszło do zaniedbań ze strony BOR.

Po godz. 12 zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim. Wcześniej tego dnia Tusk rozmawiał z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim. W środę Donald Tusk zaczął przepytywać ministrów ws. pracy resortów. Zapowiedział jednak, że na razie nie będzie rekonstrukcji rządu.

Kierowca tira, który wczoraj spowodował wypadek na drodze krajowej nr 9, usłyszał zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci trzech osób. Sprawca nie przyznał się do zarzutów. Potwierdził natomiast, że uczestniczył w wypadku. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Trwają przesłuchania świadków szarpaniny, w wyniku której aktor Alan Andersz doznał poważnych obrażeń głowy. 24-latek jest w szpitalu, w śpiączce. Jeden ze świadków wskazał osobę, która mogła zepchnąć ze schodów aktora. Śledczy nie wykluczają jednak, że mogło dojść do nieszczęśliwego wypadku.

Rozmowy w koalicji PO-PSL są trudne i męskie. W tej kadencji nie jest gorzej, jest inaczej - powiedział w RMF FM Jan Bury z PSL. Jednocześnie zaznaczył, że mimo iż nie jest łatwo, także w sprawie emerytur, PO i tak w efekcie wraca do PSL-u. - Lepszy jest znany partner niż nieznany Palikot - uważa Bury.

- Jeżeli sąd stwierdził, że nie ma potrzeby stosowania aresztu, to jest to działaniem irracjonalnym, zupełnie sprzecznym z logiką i doświadczeniem życiowym - tak mec. Piotr Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego skomentował zastosowanie jedynie dozoru policyjnego wobec Jacka T., który jest podejrzany o podpalenie w ostatni weekend kilku samochodów w centrum Warszawy.

W nocy przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu z niewiadomych przyczyn spłonęły trzy samochody osobowe. Najprawdopodobniej doszło do spięcia instalacji elektrycznej w jednym z aut, a płomień rozprzestrzenił się na pozostałe pojazdy. Straż pożarna nie wyklucza jednak możliwości podpalenia.

Premier będzie miał z nami poważną rozmowę - zapowiedział w programie "Jeden na jeden" lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, odnosząc się do popołudniowego spotkania z szefem rządu ws. emerytur. Zdradził, że szykuje pewien prezent dla Donalda Tuska. - Symboliczny, może da mu do myślenia - podkreślił lider SP. Jego zdaniem, Donald Tusk to najbardziej pesymistyczny premier, który prowadzi Polskę w otchłań.

Były szef UOP gen. Gromosław Czempiński miał dostęp do dwóch szwajcarskich kont. Prokuratura nie stwierdziła jednak, by wpływały na nie pieniądze z łapówek. Okazuje się natomiast, że z jednego z kont mogło zniknąć nawet milion dolarów - pisze "Puls Biznesu".

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynie w środę skarga Fundacji Lux Veritatis w sprawie odmowy przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, zapowiada "Nasz Dziennik".

Polskie tłumaczenie ACTA należy ocenić krytycznie - tekst jest niejasno sformułowany. Niezależnie od tłumaczenia język umowy jest miejscami nieprecyzyjny i pozostawia wiele miejsca na sprzeczne interpretacje - ocenia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. We wtorek wieczorem na jego stronie pojawił się komentarz resortu do umowy ACTA.