Walka o skład delegacji na przyszłotygodniowy szczyt unijny z dużego i małego pałacu na dobre przeniosła się do Sejmu. - Dają o sobie znać niesamowite kompleksy Donalda Tuska. Uchwała rządu jest absolutnie groteskowa. To tak, jakby zebrał się KC PZPR i stwierdził kto ma być przewodniczącym "Solidarności" - ironizuje Jarosław Kurski. Jarosław Gowin z PO odpowiada: - Wobec słabości PiS-u prezydent postanowił zostać liderem opozycji. To absurd.

Ryszard Krauze wyprzedaje swoją unikalną kolekcję obrazów. We czwartek informacja ta ściągnęła do hotelu Sheraton w Warszawie tłumy kolekcjonerów. Pod młotek poszło 85 obrazów od Matejki, Michałowskiego, Chełmońskiego, przez Witkacego, Schulza, Weissa po współczesnych - Nowosielskiego, Lebensteina, Kantora i Beksińskiego - pisze "Dziennik".

Przemęczenie, sprawy osobiste, czy też kontrowersyjne wystąpienie w "Radiu Maryja" i niefortunny atak na Ludwika Dorna? - nie ustają spekulacje, co może być przyczyną rychłej rezygnacji Przemysława Gosiewskiego z funkcji szefa klubu PiS. Ale czy w ogóle do niej dojdzie? - Zobaczymy. Na razie uratował go przeciek do mediów - mówi "Rzeczpospolitej" jeden z polityków PiS.

Osławiony już raport Julii Pitery o działalności CBA na razie nie ujrzy światła dziennego - pisze "Rzeczpospolita". Dlaczego? - Na obecnym etapie nie ma sensu upubliczniać tego raportu, tak samo jak nie publikujemy roboczych notatek - mówi gazecie poseł PO i członek komisji ds. służb specjalnych Konstanty Miodowicz.

Minister skarbu Aleksander Grad odmówił przyznania szefowi TVP Andrzejowi Urbańskiemu nagrody z okazji 25-lecia pracy. Minister uznał, że prezes źle pracuje i 26 tysięcy złotych nagrody mu się nie należy - pisze "Dziennik".

Czy to koniec serialu z "meblami w stylu empire" w roli głównej, które kupione zostały dla MSZ-u w kontrowersyjnym przetargu? Wiele wskazuje, że tak: - Otrzymaliśmy pismo od prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie tych mebli. I muszę przyznać, że jest to laurka. Nie będzie żadnej kontroli - ujawnił w "Kropce nad i" Radosław Sikorski.

- Jeżeli słyszę, że mamy rozmawiać o kryzysie ekonomicznym, który może dosięgnąć Polski, to nie widzę w tym dobrej woli - powiedział o planach zwołania Rady Gabinetowej Grzegorz Schetyna, wicepremier i szef MSWiA.

Prezydent Lech Kaczyński już zarezerwował sobie samolot rządowy, by polecieć na szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Delegacja rządu ma polecieć 14 października, a prezydent planuje wylot na 15 - donosi "Dziennik".

SB chciało skompromitować Władysława Bartoszewskiego rozpowszechniając sfałszowane materiały o tym, że jest jej agentem - donosi "Gazeta Wyborcza". Informacje o akcji prowadzonej na początku lat 70. ujawniono w katalogu IPN na temat osób publicznych.

Poród to fizjologia i tak nas, kobiety stworzyła natura, że pewne rzeczy powinny się odbywać jej siłami - mówi w "Dzienniku" minister zdrowia Ewa Kopacz i dodaje, że budżetu państwa nie stać na to, by zapewnić Polkom darmowe znieczulenie przy porodzie.

Polacy chcą sami zdecydować o prywatyzacji służby zdrowia w referendum - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". Gazeta donosi też, że Platforma może być w stanie wprowadzić projektowane zmiany, pomimo spodziewanego weta prezydenta. Ma w tym celu prowadzić rozmowy z SLD.

Jest już niemal pewne, że rządowy projekt wydłużający urlopy macierzyńskie wejdzie w życie - pisze dziennik "Polska". Mamy z dziećmi pozostaną w domu przez przynajmniej 20 tygodni, a więc o dwa dłużej niż obecnie. Ponadto, jedno z rodziców będzie mogło pójść na urlop dodatkowy - nawet na kolejnych sześć tygodni.

W Szwecji istnieje materiał genetyczny pochodzący od Mikołaja Kopernika. Najprawdopodobniej został znaleziony w jednej z ksiąg genialnego astronoma, zrabowanych we Fromborku podczas potopu szwedzkiego.

- Politykę zagraniczną prowadzi Rada Ministrów i ona uchwaliła, że na szczycie Unii, Polskę reprezentował będzie premier - stwierdził w "Magazynie 24 godziny" poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Jego zdaniem, jeśli prezydent Lech Kaczyński również chce na szczyt się wybrać, to nikt mu nie może zabronić, ale "pojedzie tam jako osoba prywatna". - Jeden wart drugiego - podsumował konflikt między szefem rządu a głową państwa poseł SLD Jerzy Wenderlich.

- Tu się uprawia moralny hazard. Rząd go uprawia, bo mówi, że jak prezydent zawetuje ustawę o emeryturach pomostowych, to milion osób zostanie pozbawionych emerytur - stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" Marek Borowski.

- Mamy ekspertyzy trzech profesorów i trzech doktorów habilitowanych, w których stwierdzają oni jasno, że to Prezes Rady Ministrów powinien wyznaczać skład delegacji na tego rodzaju szczyty. I tak też będzie w tym przypadku - powiedział Radosław Sikorski w "Kropce nad i". Chodzi o przyszłotygodniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, na który premier nie chce zabrać Lecha Kaczyńskiego.

- Jeżeli pan prezydent zawetuje tę ustawę, to pozbawi grupę około 250 tysięcy Polaków przywilejów emerytalnych - tak Zbigniew Chlebowski komentuje słowa Lecha Kaczyńskiego, który zapowiedział, że "zrobi wszystko by krzywdząca setki ludzi ustawa o emeryturach pomostowych nie weszła w życie".

Mieli omawiać sytuację w Polskim Radiu, ale rozeszli się do domów nie rozpoczynając nawet dyskusji. Powód? Na posiedzeniu komisji kultury, zabrakło ekipy TVP, która - chociaż początkowo była na sali - nagle ją opuściła. Pojawiły się pogłoski, że dziennikarze otrzymali informację o utajnieniu posiedzenia, które było w pełni jawne. Rzeczniczka TVP odpowiada: Nie powiedzieliśmy naszym dziennikarzom o utajnieniu. Przenieśliśmy się, bo chcieliśmy nagrać coś innego.

Jeśli doniesienia te okażą się prawdą, to szykuje się wyjątkowy skandal. W tej sprawie bardziej niż w jakiejkolwiek innej został zebrany bardzo mocny materiał dowodowy - tak Zbigniew Ziobro komentuje informacje RMF FM, że najprawdopodobniej w styczniu prokuratura umorzy śledztwo ws. składania fałszywych zeznań między innymi przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Kazimierz Szwajcowski, obecny zastępca Komendanta Głównego Policji, był w oddziale podlegającym oficerom SB, który zabezpieczał pacyfikację kopalni "Wujek" - poinformowała "Rzeczpospolita". - Nie miałem wpływu na to, gdzie zostałem skierowany jako funkcjonariusz milicji. Wejście na teren kopalni "Wujek" było i jest dla mnie ogromną osobistą tragedią - tłumaczy się policjant.

- Wszyscy mieliśmy nadzieję, że tak się stanie, bo czytając akta sprawy widzieliśmy w nich duży bałagan - tak plutonowy Tomasz B., jeden z oskarżonych żołnierzy ws. Nangar Khel komentuje decyzję warszawskiego Sądu Okręgowego o zwrocie prokuraturze sprawy dotyczącej ostrzału wioski. Pytany o swoje plany, odpowiada krótko: - Wierzę, że wrócę do służby, bo nie jestem zabójcą.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił do prokuratury akt oskarżenia wobec sześciu polskich żołnierzy, którzy mieli popełnić zbrodnię wojenną. Chodzi o sprawę ostrzału afgańskiej wioski Nangar Khel. Prokuratura już zapowiedziała w wydanym komunikacie, że odwoła się od decyzji sądu.

Prezydent Lech Kaczyński zrobi wszystko, aby rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie. Po 20 października zostanie zwołana Rada Gabinetowa, na której omówione zostaną wszystkie ważne dla Polski sprawy. Swoje stanowisko prezydent przedstawił w czwartek podczas zjazdu krajowego NSZZ "Solidarność".

- Polska nie musi zwracać majątków Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po II wojnie światowej - ogłosił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, odrzucając tym samym skargę "Pruskiego Powiernictwa" w tej sprawie - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Według Trybunału, skarga jest bezpodstawna.

Przemysław Gosiewski złoży w poniedziałek rezygnację z funkcji szefa parlamentarnego klubu PiS - twierdzi "Dziennik". - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - powiedział Gosiewski. Z kolei rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński oświadczył w TVN24, że nic mu na ten temat nie wiadomo.

Ponad setka polskich turystów od dwóch dni nie może wydostać się z Cypru. Kilkakrotnie przerzucani z lotniska do kolejnych hoteli, nie zostali nawet poinformowani o przyczynach tej sytuacji. Pełnomocnik zarządu organizatora wycieczki zapewnia, że jeszcze w czwartek powrócą oni do kraju.

Na stacji benzynowej w Skoczowie w woj. śląskim rozszczelnił się zbiornik z gazem. Na miejscu jest 19 jednostek straży. Droga krajowa nr 81, popularnie zwana "wiślanką", wiodąca z Katowic w kierunku Wisły została zablokowana. Okolicznym mieszkańcom nic nie zagraża.