Poseł PiS: szanuję zdanie papieża, ale my odpowiemy przed Bogiem i historią

Bardzo szanuję zdanie papieża Franciszka, natomiast on jest głową Kościoła, a my jesteśmy polskimi politykami, osobami, które odpowiedzą również przed Bogiem i historią za to, jak dbali o Polaków i ich bezpieczeństwo - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W ten sposób odniósł się do apelów papieża o przyjmowanie uchodźców.

Jeszcze więcej czołgów w Warszawie. Kluczowa pancerna dywizja "rozbijana"

W podwarszawskim garnizonie Wesoła Antoni Macierewicz oznajmił, że przeniesiony tam z zachodu kraju batalion czołgów Leopard 2 jest "w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki". Eksperci mówią jednak tvn24.pl, że nie wiedzą jak można było to osiągnąć w mniej niż rok, podczas gdy procedury mówią jasno, że batalion wymaga trzech lat szkolenia. Dodają, że w Wesołej nie ma miejsca i infrastruktury dla leopardów. Minister zapowiedział jednak, że w przyszłym roku trafi ich tam jeszcze więcej.

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

"Zawsze jest wyjście, nawet po prezydenckich podpisach"

W pewnym momencie należy się cofnąć do tych ustaw, które zostały przyjęte racją istnienia niezależnego sądownictwa w Polsce i naszych relacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując podpis prezydenta pod ustawami o sądownictwie. - Każdy polityk, który ma poczucie odpowiedzialności za dobro publiczne, podjąłby taką decyzję - dodał.

Cztery zapalne punkty ustaw sądowych prezydenta

Czy ludzie mogą mieć pewność, że państwo w przyszłości nie ograniczy im wolności albo nie zabierze pieniędzy, skoro wbrew konstytucyjnym gwarancjom skraca kadencje, a część sędziów przymusowo odsuwa od orzekania? Czy obywatel może liczyć na sprawiedliwość przed sądami, które teoretycznie są niezależne, a w praktyce politycy z roku na rok powiększają w nich swoje wpływy?

May w Warszawie o artykule 7.: kwestie konstytucyjne są sprawą wewnętrzną krajów

- W Unii Europejskiej, w Europie jesteśmy przekonani, co do tego, jak ważna jest praworządność - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie premier Wielkiej Brytanii, Theresa May. Szefowa brytyjskiego rządu odniosła się w ten sposób do kwestii praworządności w Polsce oraz skomentowała fakt uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu przez Komisję Europejską.

17-latek brutalnie zabił bezdomnego, bo ten nakrył go na kradzieży. Jest wyrok sądu

Wybite wszystkie zęby, złamane kości twarzoczaszki, zmiażdżone obie szczęki. Według relacji świadka bezdomny Robert Ch. wyglądał, jakby po nim przejechał samochód. Tak skatował go 17-letni wówczas Paweł W. Kopał do nieprzytomności, aż zabił. Nastolatek właśnie został skazany na 13 lat pozbawienia wolności. Jak stwierdził sędzia, "najlepsze lata swojego życia spędzi za murami więzienia".

Gawłowski: zawsze przestrzegałem prawa

Nigdy nie odmawiałem współpracy z prokuraturą i Centralnym Biurem Antykorupcyjnym - powiedział w czwartek Stanisław Gawłowski. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się do porannego przeszukania w jego domu, które miało związek z podejrzeniem przyjęcia łapówek.

Po uwagach PKW kolejne poprawki PiS w sprawie ordynacji

Senator Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości złożył w czwartek poprawki do noweli Kodeksu wyborczego. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, Państwowa Komisja Wyborcza ma mieć między innymi możliwość odwołania szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zaproponował też zmiany w procedurze powoływania komisarzy wyborczych.

"To może się skończyć bardzo źle, włącznie z wyjściem z Unii Europejskiej"

Obawiam się, że jeżeli będziemy postępowali tak arogancko, jak postępujemy, to spowodujemy, że ci Polacy, którzy popierają Unię Europejską, przestaną ją popierać, chociażby ze względu na propagandę antyeuropejską, która jest prowadzona. I wyjdziemy z Unii Europejskiej albo nas z niej wyrzucą - powiedział w TVN24 profesor Marcin Matczak. Jak zaznaczył, "to ostatnia szansa, by rząd się opamiętał".