Senator PiS o artykule 7.: zarzuty są pretekstem, ale my sami ich dostarczamy

Za sprawą rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska znowu przesuwa się na odległą orbitę w Unii Europejskiej. Polska staje się izolowana - powiedział senator PO Bogdan Klich, komentując decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Z kolei senator PiS Aleksander Bobko ocenił, że "zarzuty na temat łamania praworządności są raczej pewnym pretekstem".

PO o akcji CBA w domu posła Platformy: zarzuty absolutnie wyssane z palca

Traktujemy te ataki jako absolutnie polityczne - powiedział Sławomir Neumann, szef klubu PO w czwartek w Sejmie. Odniósł się w ten sposób do przeszukania mieszkania posła Platformy Stanisława Gawłowskiego przez prokuraturę i CBA. Jego zdaniem, śledczy nie przedstawili żadnych konkretnych zarzutów sekretarzowi generalnemu PO.

"Kraj poza unijnymi normami", "zwiastun mrocznego trendu". #PisząoPolsce

Dawniej symbol udanej integracji z Zachodem, dziś kraj zwiastujący znacznie mroczniejszy trend: zwrot ku prawicowemu populizmowi - pisze o Polsce amerykański dziennik "New York Times". "Przesłanie polityczne Komisji Europejskiej jest jasne: reformy sądownictwa wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat przez ultranacjonalistyczny polski rząd umieszczają ten kraj poza normami Unii Europejskiej" - ocenia z kolei hiszpański "El Pais". Krytyki pod adresem Warszawy nie szczędzą media francuskie, a dziennikarze na Wyspach zwracają uwagę na "niezręczny" moment wizyty brytyjskiej premier w Polsce.

"Nastąpią jedynie duże wymiany kadr w sądownictwie"

Te ustawy nie zawierają ani jednego przepisu, który mógłby w jakikolwiek sposób usprawnić funkcjonowanie sądownictwa - stwierdził adwokat Michał Wawrykiewicz odnosząc się do uchwalonych ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Dojdzie jedynie do "dużej wymiany kadr w sądownictwie" - ocenił z kolei konstytucjonalista profesor Marek Chmaj w TVN24.

Pijany ksiądz śmiertelnie potrącił pieszego. Dobrowolnie poddał się karze

Pijany ksiądz wsiadł za kierownicę. Na przejściu dla pieszych nie zdążył zareagować i śmiertelnie potrącił 56-latka. Mężczyzna nie przeżył. Stanisław F. wyraził skruchę i od początku współpracował w prokuraturą. Sąd przystał na propozycję oskarżonego, co do dobrowolnego poddania się karze i skazał go na cztery lata więzienia.

Karczewski: senator Kogut zgłosi się do prokuratury

- Wszyscy są równi wobec prawa. Jeśli są postawione zarzuty, tak poważne zarzuty, to każdy polityk powinien odnieść się do nich i postępować tak, aby nie utrudniać prac prokuraturze - oświadczył w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapewnił jednocześnie, że senator PiS Stanisław Kogut, któremu śledczy chcą postawić zarzuty o charakterze korupcyjnym, sam dobrowolnie w piątek zgłosi się do prokuratury.

Rozbił samochód i uciekł. Zatrzymał "na stopa" nieoznakowany radiowóz

Wpadł do rowu swoim oplem i uciekł z miejsca zdarzenia. "Na stopa" zatrzymał nieoznakowany radiowóz prowadzony przez komendanta oleskiej policji. Będący pod wpływem alkoholu 36-latek poczuł się na tyle swobodnie, że wszystko "wyśpiewał" policjantowi w cywilu. Także fakt, że niedawno wrócił z Wielkiej Brytanii, gdzie ukrywał się przed sądowym wyrokiem.

"Węgry też mogą być objęte artykułem 7. Wtedy będziemy łącznie przegłosowani"

- Nie wiem, czy nasza elita rządząca bierze pod uwagę, że Węgry mogą być jesienią przyszłego roku też objęte artykułem 7. Wtedy może być w Radzie głosowanie w pakiecie i nie będziemy się mogli wzajemnie zablokować, tylko będziemy łącznie przegłosowani - wskazał politolog Adam Balcer z Instytutu WiseEuropa, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej wobec Polski.

"Polska byłaby cacy, gdybyśmy robili wszystko tak, jak chcą Niemcy czy Francja"

Tu chodzi o zwykłe interesy. Polska zaczyna być państwem podmiotowym, przestaje być kolonią, z której można wyprowadzać pieniądze - tak decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu unijnego skomentował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jego zdaniem, KE wszczęła tę procedurę, bo "Polska zaczyna być państwem podmiotowym, przestaje być kolonią".

"Wydmuszki pozbawione treści". Sędzia ze stowarzyszenia Iustitia o ustawach prezydenta

Nie mam wątpliwości, że te ustawy naruszają konstytucję - komentował w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów Iustitia, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta o podpisaniu ustaw o sądownictwie. Jak dodał, będzie to oznaczać "wyprowadzenie Polski dziarskim krokiem z grona państw przestrzegających europejskich standardów". Z kolei zdaniem profesora Macieja Gutowskiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, "rozwalenie Sądu Najwyższego to nie jest metoda na naprawę polskiego sądownictwa".

Amerykańskie wsparcie techniczne dla polskich F-16

Departament Stanu USA zgodził się na udzielenie Polsce wsparcia technicznego dla jej myśliwców F-16 w ramach kontraktu o szacowanej wartości 200 mln dolarów - podała we wtorek podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

"Mamy demokrację, swobodę, wolne media, a robi się larum"

- Nie złamaliśmy zaleceń Komisji Europejskiej. Komisja powiela argumentację naszej opozycji, która urządziła w Parlamencie Europejskim zbiorową skargę - przekonywał w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Komentował w ten sposób uruchomienie wobec Polski procedury artykułu 7 unijnego traktatu. Dera odniósł się też do porannego przeszukania przez CBA mieszkań posła i sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego.

BBC: Theresa May zaproponuje Polsce nowy traktat obronny

Brexit wzmocni, a nie osłabi więzi Wielkiej Brytanii z Polską - taką deklarację według BBC złoży premier Theresa May, która w czwartek przyjeżdża do Warszawy. Szefowa brytyjskiego rządu ma ogłosić plan rozszerzonej polsko-brytyjskiej współpracy bezpieczeństwa i obronnej oraz zobowiązać się do zwalczania rosyjskiej propagandy. Spotkanie obu premierów - Mateusza Morawieckiego i Theresy May - rozpocznie się w południe.

Pełna treść uzasadnienia sędziego Tulei w sprawie kryzysu sejmowego

Warszawski sąd uchylił w poniedziałek decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Wskazał między innymi, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej. Jak dodał przewodniczący składu sędzia Igor Tuleya, "najbardziej dobitne zeznania, rozwiewające jakiekolwiek wątpliwości co do roli posłów opozycji w Sejmie złożył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki". Prezentujemy pełne uzasadnienie ustne decyzji sędziego a także uzasadnienie pisemne.

"Szybciej w sądach na pewno nie będzie, może być tylko dłużej"

Te ustawy niosą realne zagrożenie - ocenił doktor Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego we "Wstajesz i wiesz", komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił w środę, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak dodał gość TVN24, chodzi o "zagrożenie ręcznego sterowania sądownictwem".