"Nie mamy nieskończenie dużo czasu". Bruksela chce wniosków w sprawie Polski w maju

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział we wtorek w Luksemburgu, że liczy na wypracowanie wniosków na podstawie negocjacji z polskimi władzami w sprawie praworządności w maju. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy wyjaśnienia strony polskiej są wystarczające. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził z kolei po spotkaniu unijnych ministrów, że Warszawa jest gotowa do dalszych rozmów, ale nie mogą one przebiegać pod "międzynarodową presją".

"Władze PiS działały na szkodę partii". Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę

Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze PiS "w związku z zawarciem wielu umów ze spółką Solvere, które z mocy prawa są nieważne". - Ja nie widzę tu żadnego problemu - skomentował poseł PiS Stanisław Pięta. Spółka Solvere przygotowywała na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy".

Reporter pyta o Polską Fundację Narodową. Długi marsz wicepremiera Glińskiego

We wtorek w Sejmie reporter TVN24 Radomir Wit próbował uzyskać informacje na temat wynajęcia agencji PR przez Polską Fundację Narodową. Agencja ma zajmować się "obsługą biura prasowego oraz doradztwem w mediach społecznościowych i komunikowaniu projektów Polskiej Fundacji Narodowej". Poproszony o komentarz do tej sprawy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński unikał odpowiedzi.

"System kanclerski de facto mamy już w naszym kraju"

Pytanie jest podstawowe: czy warto zmieniać konstytucję, skoro obecna nie jest przestrzegana - tak konstytucjonalista profesor Marek Chmaj skomentował propozycję wprowadzania zmian w ustawie zasadniczej. Gość "Wstajesz i wiesz" podkreślił, że koncepcje prezydenckich ministrów oraz partii rządzącej są różne. W piątek planowane jest spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy w sprawie referendum i ewentualnych zmian w konstytucji.

Polska Fundacja Narodowa zatrudniła agencję PR. "Przepompownia publicznych pieniędzy"

- Spółki skarbu państwa płacą pieniądze fundacji, która nie potrafi zadbać o swój wizerunek? Przecież to jest chore - ocenił poseł PO Krzysztof Brejza, odnosząc się do informacji o wynajęciu przez Polską Fundację Narodową agencji PR. Utrzymywana z publicznych pieniędzy fundacja ma zajmować się kształtowaniem wizerunku Polski za granicą. Poproszony o komentarz do tej sprawy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński unikał odpowiedzi.

Czarnecki ukarany za wyprawę do Azerbejdżanu

Ryszard Czarnecki został skrytykowany przez Parlament Europejski i wykluczony z przyszłych wyjazdów na obserwację zagranicznych wyborów. To efekt wycieczki - wraz z kilkoma innymi eurodeputowanymi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do Azerbejdżanu, gdzie politycy przyglądali się fasadowemu głosowaniu na prezydenta. Czarnecki pojechał do Baku wbrew stanowisku parlamentu, ale twierdzi, że kara dla niego to przykład "podwójnych standardów".