Głosowanie korespondencyjne może wrócić. PiS złożył poprawkę

Senator PiS Marek Pęk zgłosił w środę poprawkę do noweli Kodeksu wyborczego przywracającą osobom niepełnosprawnym możliwość korespondencyjnego oddania głosu. Podczas debaty w Senacie szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński przestrzegał przed skutkami zapisów dotyczących "x" i dopisków na karcie wyborczej.

"Śledziłem internet. Procedura nie doprowadzi do sankcji"

Komisja Europejska nie dostaje kolejnego argumentu. Te ustawy według mnie są konstytucyjne - oświadczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o zapowiedź podpisania przez prezydenta ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym w dniu, kiedy Komisja Europejska zdecydowała się uruchomić artykuł 7 traktatu unijnego. - Śledziłem przed chwilką internet, czytałem bardzo wiele opinii, podpisuję się pod tymi opiniami, które mówią, że ta procedura nie doprowadzi do sankcji - dodał.

Przeszukanie u sekretarza generalnego PO. "Podejrzenie przyjęcia łapówek"

Zachodniopomorscy prokuratorzy przy udziale funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego przystąpili w czwartek rano do przeszukania mieszkania posła PO i sekretarza generalnego tej partii Stanisława Gawłowskiego - poinformowała Prokuratura Krajowa. Ma ono związek z podejrzeniem przyjęcia łapówek. Nieoficjalne informacje mówią o pięciu zarzutach, jakie politykowi chce postawić prokuratura.

Prezydent o funkcjonowaniu armii: mam sporo wątpliwości

Jeżeli okaże się, że modernizacja armii nie jest prowadzona sprawnie, to potrzebna będzie jakaś zmiana - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie. Jak dodał, ma "sporo wątpliwości w sprawie funkcjonowania armii" i "mogłoby być dużo lepiej".

"W MON się po prostu asekurowano". Jak długo szukano pilota MiG-a?

Twierdzenia, że wojsko szukało rozbitego kilkanaście kilometrów od bazy myśliwca przez trzy godziny, wywołują duże emocje. W środku Polski? Podczas pokoju? - padają pytania. Wiele wskazuje jednak na to, że pilot został odnaleziony już po nieco ponad godzinie, a MON zwlekało po prostu z podawaniem informacji.

Pytania po katastrofie myśliwca. "Czy pilot tej próby nie podjął?"

- Bez wątpienia pilot musiał mieć bardzo dużo szczęścia, że przeżył - stwierdził wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki i przyznał, że pilot nie katapultował się. Co zatem się wydarzyło? - Czy była próba użycia, a fotel nie zadziałał, czy pilot tej próby nie podjął? - pytał w rozmowie z reporterem magazynu "Polska i Świat" Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Pytań jest więcej, bo zmienia się wersja wydarzeń dotycząca wypadku samolotu MiG-29.

"Rozpoczyna się funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości"

- Cieszę się, że prezydent podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa i po 28 latach rozpoczyna się w Polsce funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w programie "Tak jest" TVN24, komentując decyzję Andrzeja Dudy o podpisaniu ustaw o KRS i SN.

"To jest tyrania. Kłamców i głupców"

- Zapanowała w naszym kraju tyrania. To jest tyrania większości. Tego obawiali się ojcowie demokracji - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marcin Król, filozof i historyk idei.

Prezydent podpisze ustawy o sądownictwie

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zdecydował o podpisaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Uważam, że tymi zmianami zostają wprowadzone niezwykle demokratyczne rozwiązania - stwierdził prezydent.

Ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Co zmieniają?

Prezydent zapowiedział w środę, że podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Mają one wejść w życie odpowiednio: 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (ustawa o KRS) i trzy miesiące po ogłoszeniu (ustawa o SN). Co zakładają i dlaczego są ważne dla wszystkich obywateli? Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Zatankował gaz, mimo że wcześniej wymontował butlę. Auto wybuchło

Cztery osoby trafiły do szpitala z poważnymi poparzeniami po tym, jak w samochodzie, którym jechali, wybuchł gaz. Okazało się, że właściciel BMW kilka dni wcześniej wymontował z samochodu butlę gazową. Zapomniał o tym i zatankował gaz. Do wybuchu doszło, gdy jeden z pasażerów chciał zapalić w samochodzie papierosa.

Prezydent: podpiszę ustawy o sądownictwie

- Te ustawy bardzo różnią się od tych, które zawetowałem w lipcu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Należy bronić zasad liberalnej demokracji". Verhofstadt zadowolony z decyzji Komisji

To smutny dzień dla Polaków, ale jestem zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej, która uważa, że artykuł 7.1 traktatu unijnego powinien być uruchomiony - napisał w środę na Twitterze lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt. Szefowie większości ugrupowań PE poparli decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.

"Informacje wprowadzające w błąd opinię publiczną". KRS odpowiada Morawieckiemu

Wbrew tezom premiera, władza sądownicza w Polsce należy do systemu wzajemnej kontroli i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Twierdzenia zawarte w artykule sugerują, że jego autor nie zna zasad funkcjonowania systemu trójpodziału władzy w Polsce - napisała w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa, komentując niedawne wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Trzy miesiące, pięć zaleceń. Co rekomenduje Polsce Bruksela

W przyjętej w środę rekomendacji dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

MSZ: decyzja Komisji może utrudniać budowanie zaufania

Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w artykule 7 unijnego traktatu, która z istoty swojej ma charakter polityczny, nie zaś prawny. Obciąża ona niepotrzebnie nasze wzajemne relacje, co może utrudniać budowanie porozumienia - oświadczyło w komunikacie MSZ.

Śnieg, zima, a po polu chodzi bocian. To Mieciu

Młody bocian postanowił spędzić zimę w Pomorskiej Wsi. Mieszkanki miejscowości "adoptowały" ptaka i nazwały go Mieciu. Teraz starają się, żeby przetrwał zimę. Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

Węgry: obronimy Polskę

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski z powodu reformowania wymiaru sprawiedliwości jest bezprecedensowe i zadziwiające - stwierdził w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen. Jak zapewnił, Budapeszt "obroni Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".

"Polska jest szykanowana", "trzeba podziękować politykom PO"

Ta decyzja ma smak polityczny - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7.1 traktatu UE wobec Polski. W podobnym tonie wypowiedziała się rzeczniczka PiS Beata Mazurek, według której "to, co robią urzędnicy europejscy to działanie polityczne, a nie merytoryczne".