"Poniżenie, szkalowanie, nagonka". Odwołana prezes sądu zapowiada, że pozwie Ziobrę

Beata Morawiec, odwołana prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, zapowiada pozew przeciwko ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Chodzi o stwierdzenie, że sędzia "nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną Sądu Okręgowego w Krakowie", które pojawiło się w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości. W piątek po południu resort wydał kolejne oświadczenie, w którym podkreślił, że komunikat "zawiera wyłącznie prawdziwe informacje o powodach odwołania" sędzi.

Hermeliński rezygnuje z udziału w komisji. "Zarzuty o fałszerstwach, niepoparte dowodami"

Szef PKW Wojciech Hermeliński zrezygnował z udziału w pracach komisji sejmowej zajmującej się zmianami w ordynacji wyborczej. - Nie widzimy możliwości uczestniczenia w pracach komisji, kiedy rzucane są pod adresem Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej tego typu oskarżenia - wyjaśniła Anna Godzwon, rzeczniczka PKW. Jak dodała, chodzi o "niepoparte żadnymi dowodami" zarzuty o "fałszowaniu wyborów".

Potrzeba 200 tysięcy skarbonek. Owsiak w kasku uruchomił produkcję

Za niespełna półtora miesiąca, 14 stycznia, już po raz 26. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tego dnia blisko 120 tysięcy wolontariuszy wyjdzie na ulice miast nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, zbierając pieniądze do kolorowych puszek. W Łodzi, w piątek, ruszyła produkcja skarbonek. Rozpoczęły się też aukcje internetowe.

"Zemsta, chęć upokorzenia". Łapała rosyjskich szpiegów, musiała odejść z wojska

Major Magdalena E. była jedną z niewielu kobiet pracujących w polskich służbach specjalnych. Służyła na misjach w Afganistanie, w Polsce łapała rosyjskich szpiegów, wielokrotnie była nagradzana za swoją pracę. Jej problemy zaczęły się prawie dwa lata temu, kiedy nocą Bartłomiej Misiewicz w asyście żandarmów wszedł do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Wkrótce po tym major Magdalena E. została zmuszona do odejścia ze służby. Po raz pierwszy rozmawiała o tym z dziennikarzami "Superwizjera". Czym naraziła się swoim nowym zwierzchnikom z resortu obrony narodowej? O tym w reportażu "Łowczyni szpiegów odchodzi z wojska" Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

Zabił, bo tak "podpowiedział mu diabeł"

Rok temu wszedł do jednego z domów pod lasem w okolicach Bisztynka i powiedział "zabiłem kobietę". Nieopodal znaleziono ranną 19-latkę, dziewczyna wykrwawiła się. 26-letni zabójca tłumaczył wtedy, że zabił, bo tak "podpowiedział mu diabeł". Teraz do sądu trafił akt oskarżenia. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Policja: to on pobił na śmierć. Wpadł po 9 latach

Od 2008 roku policjanci szukali sprawcy śmiertelnego pobicia w Szczecinie. Podejrzany wpadł, bo nie płacił alimentów i ktoś podsunął policji wskazówkę, że to on może odpowiadać za to przestępstwo sprzed lat. Teraz może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Co "pamięta" rzeczniczka PiS, a jak było naprawdę

- Aktywność pana Wojciecha Hermelińskiego jest zdumiewająca - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. I obciążyła obecnego szefa Państwowej Komisji Wyborczej winą za błędy przy okazji wyborów w 2014 roku. Tyle, że to nie on wówczas stał na czele PKW.

Walczyli o prawa na drogach, sami mieli wyłudzać odszkodowania. Wśród zatrzymanych policjantka

Mieli "polować" na kierowców i w "sprzyjających im sytuacjach" doprowadzać do stłuczek. A potem wnosić o odszkodowanie do ubezpieczalni. To nie wszystko. Celowo mieli też wjeżdżać w dziury w jezdni, by uszkodzić pojazdy. Poznańska policja zatrzymała 6 osób podejrzanych o wyłudzanie pieniędzy. To między innymi członkowie jednego ze stowarzyszeń działających na rzecz respektowania prawa na drogach i współpracująca z nimi policjantka.

Romaszewska: chapeau bas, myślałam, że będzie gorzej

Sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Projekty oceni teraz prezydent Andrzej Duda - zapowiedział wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha. Według PiS spełniono najważniejsze oczekiwania prezydenta. Opozycja mówi o "położeniu ręki przez polityków na niezależnych sądach".

Internetowa "husaria" za rządowe pieniądze. "Robimy się coraz dziwniejszym państwem"

Internetowi "rycerze" mają bronić dobrego imienia Polski. - Żaden Polak nie może pozostać bierny wobec kłamstw o nas i naszej historii - przekonuje prezes fundacji Reduta Dobrego Imienia, Mira Wszelaka. Akcję finansuje niemal w całości resort spraw zagranicznych. - Mam wrażenie, że oni będą ścigać wszystkich, którzy będą mówili źle o rządzie - obawia się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Materiał programu "Polska i świat".