Budka: wycofanie nowelizacji ustawy o KRS to element gry dyplomatycznej

- To jest element gry dyplomatycznej z Zachodem, Unią Europejską - komentował w "Kropce nad i" wycofanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - To raczej danie szansy pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego, żeby wywiązała się ze swoich obowiązków - przekonywał z kolei Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

Prezydent: kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre

Wizyta w Warszawie tuż po podróży do Paryża to dowód na to, że Angela Merkel zwraca szczególną uwagę na relacje z Polską - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania w Warszawie z kanclerz Niemiec prezydent Andrzej Duda.

"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"

Jeśli pojawiały się jakiekolwiek problemy dotyczące znaku zapytania nad reformą sądownictwa w Polsce, to Niemcy starały się trzymać od tego sporu jak najdalej. Co więcej, chowały się w pewnym sensie za Unię Europejską - mówił w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW. - Kanclerz Niemiec zrobiła dokładnie to samo, co Niemcy robią od dwóch lat, czyli umyła ręce - dodał, komentując wizytę Angeli Merkel w Warszawie.

Naukowcy zaniepokojeni "postępującą izolacją Polski". Apelują do polityków

Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności są zaniepokojeni "niezręcznymi posunięciami (...) w odniesieniu do naszych sojuszników" oraz niedawnymi decyzjami dotyczącymi ustroju sądownictwa. Działania te "mogą prowadzić do ograniczania praw obywatelskich i w rezultacie dalszej izolacji oraz oddalania Polski od przyjętych zasad europejskiego ładu" - napisali w przyjętej w sobotę uchwale Walnego Zgromadzenia.

Kanclerz Merkel już w Warszawie. Na początek rozmowa z premierem

W poniedziałek po godzinie 18 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wśród poruszanych tematów znaleźć się mają: współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej, unijny budżet oraz bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny.

Pod 50-latkiem załamał się lód. Zmarł

Nie żyje mężczyzna, pod którym załamał się lód na jeziorze w Sulicach (powiat łobeski). - Mimo akcji reanimacyjnej mężczyzny nie udało się uratować - poinformował rzecznik straży pożarnej w Łobzie Grzegorz Paluch.

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję"

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. - Ten akt stwierdza, że ludzie niepełnosprawni mają taką samą godność jak zdrowi i powinni posiadać takie same prawa - przekonywała podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości pełnomocniczka komitetu Kaja Godek. Z kolei posłanka Monika Wielichowska z Platformy Obywatelskiej mówiła, że "państwo policyjne nie rozwiąże problemu niechcianych ciąż".

Domniemanego sprawcy wybuchu wciąż nie można przesłuchać

Prokuratura wie już, jaki zarzut chce mu postawić, ale wciąż nie może tego zrobić. Tomasz J., który jest podejrzewany o spowodowanie wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu, najpierw zostanie przebadany przez dwóch biegłych sądowych z zakresu psychiatrii - taką decyzje podjęli lekarze.

Nie będzie śledztwa w sprawie książki o Macierewiczu

Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Zawiadomienie w tej sprawie złożył były minister obrony narodowej. Prokuratorzy stwierdzili, że nie ma interesu społecznego, by ścigać Piątka z urzędu.

Szymański: nie ma pola do kompromisu w sprawie Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 będzie jednym z tematów poniedziałkowych rozmów kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak podkreślał w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, gazociąg negatywnie wpłynie na sytuację w regionie. Dodał, że w tej sprawie "nie ma pola do kompromisu".

PiS wycofuje się ze zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości został wycofany z Sejmu. Przewidywał on, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według obecnych przepisów ten obowiązek należy do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego.