Prowadził wykopaliska na własną rękę. Zgromadził kilkaset zabytków

Rzymskie denary, moneta z czasów piastowskich i ozdoby z epoki brązu - to zaledwie kilka z 800 zabytków, jakie znaleźli policjanci u 35-latka z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Wszystkie przedmioty pochodzą z nielegalnych wykopalisk archeologicznych. Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Zmiany w kodeksie wyborczym dziś na komisji

Dziś sejmowa komisja zajmie się projektem PiS dotyczącym zmian w Kodeksie wyborczym, który zakłada między innymi wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw.

Jedna trzecia Polaków aprobuje bicie dziecka. "Przekazujemy pałeczkę przemocy"

Zbyt wielu Polaków akceptuje przemoc wobec dzieci - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Według najnowszego raportu, jedna trzecia Polaków aprobuje bicie dzieci, a co piąty badany uważa to za skuteczną metodę wychowawczą. - Można wspaniale wychować dziecko nie posługując się karami. Ważne, żeby dziecko miało całkowitą jasność co do tego, jakie nasze oczekiwania - tłumaczy psycholog dziecięcy, doktor Aleksandra Piotrowska. Materiał programu "Polska i Świat".

"Atlas kotów" z dedykacją prezesa PiS sprzedany

"Atlas kotów" przekazany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na aukcję charytatywną na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami został wylicytowany w poniedziałek za kwotę 25 300 zł. Cały dochód z licytacji przeznaczony będzie na zakup aparatu USG dla zwierząt.

"Za chwilę nie będzie sensu organizować wyborów"

Dla mnie to chyba najpoważniejszy zamach na demokrację i on może doprowadzić do tego, że właściwie za chwilę nie będzie sensu organizować wyborów - powiedział w "Kropce nad i" profesor Marcin Matczak z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego odnosząc się do projektu zmian w Kodeksie wyborczym.

Sikorski: wstyd mi przed żoną

- Nie można udawać, że nie ma w Polsce nastrojów antysemickich czy faszystowskich, bo to są po prostu hektolitry nienawiści – powiedział Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" TVN24. - To jest kompromitujące i rujnujące dla naszego wizerunku międzynarodowego, ale też po prostu jest to samo w sobie nie do przyjęcia - ocenił były szef dyplomacji, minister obrony narodowej i marszałek Sejmu.

Saryusz-Wolski: Tusk relegowany do drugiego szeregu. Szef partii wyjaśnia: ustąpił koleżance

"Bez precedensu, Donald Tusk relegowany do drugiego szeregu na 'family picture' na szczycie EPL Partnerstwa Wschodniego w Brukseli" - napisał w poniedziałek na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski. Jako dowód zamieścił zdjęcie z czwartkowego spotkania liderów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które odbyło się w ramach szczytu Partnerstwa Wschodniego. Z wyjaśnieniami pospieszył szef EPL, który wytłumaczył, że Tusk "jako dżentelmen" oddał swoje miejsce kobiecie, bo nie chciał, by w pierwszym rzędzie znaleźli się sami mężczyźni.

Mapa personalnych posunięć Ziobry. Pół setki sądów od początku kadencji

Już w około 50 sądach powszechnych w Polsce doszło do zmian na stanowiskach prezesów i wiceprezesów za rządów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Połowa z nich to prezesi sądów jednoosobowo nominowani przez ministra, bez zasięgania opinii zgromadzeń sędziowskich zainteresowanych sądów. Pozostałe zmiany dotyczą stanowisk wiceprezesów.

"Szeryf, zostaw panów w sieci". Tusk odpowiada na okładkę tygodnika

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk humorystycznie zareagował na Twitterze na okładkę najnowszego numeru prawicowego tygodnika "Sieci" z fotomontażem i tytułem: "Ujawniamy, dlaczego Tusk szczuje na Polskę". Były premier zamieścił zdjęcie ze swoim psem podpisane: "Szeryf zostaw panów w sieci...".

Monikę zamordowano, choć prosiła o pomoc. Wniosek o uchylenie immunitetu prokuratorowi

Prokuratura Krajowa złożyła do sądu wniosek o uchylenie immunitetu Janowi S. - prokuratorowi, któremu przydzielono sprawę Moniki G. Kobieta została brutalnie zamordowana przez byłego partnera, który wcześniej bił ją i zastraszał. Bezskutecznie prosiła prokuraturę o interwencję i ochronę policyjną. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, Janowi S. będzie można postawić zarzuty niedopełnienia obowiązków.

Siedem psów rozszarpało jelenia. "Myśliwy nie reagował"

Obudziło ich ujadanie psów. Wyskoczyli z łóżek i zobaczyli zgraję psów, które atakują jelenia. - Uwieszały mu się na szyi, na nogach, na żywca wyrwały mu ogon! A myśliwy szedł spokojnie i nie reagował - mówi Daniel Zając, świadek sytuacji. Do zdarzenia doszło w niedzielę w Złotnikach pod Poznaniem. O sprawie poinformowano policję i prokuraturę.

Portrety europosłów na szubienicach. Komentarze premier i ministrów

Prokuratorskie postępowanie w sprawie portretów eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej umieszczonych na atrapach szubienic podczas demonstracji środowisk narodowych w Katowicach zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak przyznał, taka forma protestu nie podoba mu się ze względu na "ramy kulturowe", ale podkreślił, że należy zaczekać na "ocenę prokuratora", który zajmie się tą sprawą. - Akty agresji, nietolerancji, wszelkie przejawy takich zachowań stanowczo potępiam i tu nie ma w ogóle dyskusji - oświadczyła z kolei premier Beata Szydło.

Schetyna: musimy z Nowoczesną po partnersku ułożyć układankę

- Umów należy dotrzymywać; powinniśmy zrobić wszystko, żeby to, co udało się zrobić w Warszawie było kontynuowane - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Wyraził nadzieję, iż "pierwszy krok" w zjednoczeniu opozycji będzie kontynuowany przez nową szefową Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer.

Jak zapowiadał, tak robi. Ziobro "natychmiastowo" odwołuje prezesów sądów

Odwołano trzech prezesów sądów z Krakowa, w tym Sądu Okręgowego oraz siedmiu zatrzymanych w poniedziałek przez CBA dyrektorów sądów z okręgu krakowskiego - podało Ministerstwo Sprawiedliwości. - To było duże śledztwo - wyjaśniał w porannej rozmowie radiowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W rękach funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego znaleźli się byli i obecni dyrektorzy sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej.

Macierewicz o relacjach z prezydentem: niezdrowa sytuacja, musiała zostać przecięta

Od dłuższego czasu trwała sytuacja niezdrowa, odkładano awanse generalskie, blokując w ten sposób rozwój armii - tłumaczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, komentując napięte stosunki na linii prezydent-MON. - Ta sytuacja musiała zostać przecięta, by umożliwić ośrodkowi prezydenckiemu swobodę działania - tłumaczył szef resortu i dlatego - jak podkreślił - wycofał wnioski o awanse.