Najnowsze

Najnowsze

Lubnauer na konwencji: te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety

- To my kobiety pokazałyśmy jaka jest siła naszej determinacji i solidarności - mówiła w sobotę na konwencji inaugurującej kampanię Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Zaznaczyła, że na listach koalicji znajduje się "wiele wspaniałych kobiet”. Jak podkreśliła, "to kobiety odmienią samorząd".

Były współpracownik Trumpa skazany. "Popełniłem straszliwy błąd"

14 dni spędzi w więzieniu były członek sztabu wyborczego Donalda Trumpa George Papadopoulos. Sąd federalny dla dystryktu Columbia skazał go za składanie fałszywych zeznań. Zespół prokuratora specjalnego Roberta Muellera domagał się dla niego sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Obama o zagrożeniu demokracji i dzieleniu kraju. Trump: zasnąłem, gdy go słuchałem

Były prezydent USA Barack Obama skrytykował w piątek działalność obecnego prezydenta Donalda Trumpa i partii republikańskiej. Zachęcał Amerykanów do głosowania w wyborach uzupełniających do Kongresu i rozliczenia rządzących za "nadużycia władzy". Trump odpowiedział swojemu poprzednikowi. Stwierdził, że słuchając jego wystąpienia, zasnął.

Listy poparcia sędziów do KRS nadal niejawne

Kancelaria Sejmu składa skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o ujawnienie listy osób, które poprały kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria Sejmu odmówiła ujawnienia tych nazwisk, choć wcześniej Zbigniew Ziobro mówił o transparentności. Później minister zmienił narrację.

Komitet wyborczy "Zaznacz Tutaj"

W Mielcu powstał komitet wyborczy "Zaznacz Tutaj". Jak przyznają jego twórcy, jest to eksperyment społeczny, który ma pokazać, czy Polacy głosują uważnie.

"Każdy mężczyzna, kobieta i dziecko staje się celem"

Zagrażającej cywilom sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib było poświęcone piątkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Podczas gdy wielu mówców przestrzegało przed eskalacją konfliktu, zarysowała się sprzeczność między stanowiskiem USA i Rosji.

Polscy prokuratorzy zbadali wrak Tu-154M

Polscy prokuratorzy zakończyli badanie wraku Tu-154M w Smoleńsku. Odbyło się to we współpracy z rosyjskimi śledczymi. Teraz prokuratorzy wracają do kraju. Pojawia się pytanie co z ich prac wyniknie. Antoni Macierewicz już w tym widzi rosyjską grę, Prawo i Sprawiedliwość nie chce sprawy komentować, za to politycy opozycji chętnie przyznają, że w prokuraturze jest raport miażdżący teorię wybuchu byłego ministra obrony.

Prezydent ma nowego rzecznika

Prezydent Andrzej Duda ma nowego rzecznika. Błażej Spychalski zastąpił Krzysztofa Łapińskiego. W piątek odbyło się uroczyste zaprzysiężenie i już teraz nowemu rzecznikowi szykuje się sporo pracy, bo prezydent ostatnio w słowach nie przebiera.

Salwa honorowa na życzenie ministra

Minister Zieliński i jego zamiłowanie do hucznych obchodów. Dał się poznać jako wiceminister, który lubi konfetti i teraz znowu o sobie przypomina. Tym razem za sprawą głośnych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Suwałkach. Nad ranem kazał oddać salwę honorową, a teraz za nią przeprasza.

Putin i Chamenei o "powstrzymywaniu Ameryki"

Prezydent Rosji Władimir Putin i duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei uzgodnili współpracę obu państw w celu "powstrzymania Ameryki". Obaj przywódcy spotkali się w Teheranie po szczycie poświęconym sytuacji w Syrii.

(Nie)bezpieczny lot

Mimo że takie historie długo pozostają w pamięci i rodzą u wielu osób strach przed lataniem, to samoloty niezmiennie pozostają najbezpieczniejszymi środkami transportu. Paradoksalnie każdy wypadek wpływa na poprawę bezpieczeństwa w przyszłości. I bardziej prawdopodobne od śmierci w katastrofie lotniczej jest to, że zginiemy... jadąc na rowerze. I Witold Tabaka pokaże na to dowody.

Moskwa: Niemcy, Kanada, USA i Francja "poszły na pasku Londynu"

Rosyjskie MSZ wyraziło w piątek ubolewanie, że państwa zachodnie: Francja, Niemcy, Kanada i USA "powtarzają kłamstwa" Londynu i oskarżają Rosję o to, że to ona stoi za atakiem w Salisbury na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę.

"Prokuratura dostała polecenie od politycznych zwierzchników, żeby przygotować czarną listę"

Być może wkradła się pewna niezręczność w tym SMS-ie, natomiast nie można zmieniać prawa, nie badając orzecznictwa sądowego - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł tłumaczył - ujawniony w programie "Czarno na białym" - fakt wysłania do prokuratorów SMS-ów na temat sędziów i ich decyzji aresztowych. - Jestem przekonany, że prokuratura dostała polecenie od politycznych zwierzchników, żeby przygotować taką czarną listę - ocenił z kolei Borys Budka. Gośćmi dalszej części programu byli Kazimierz Marcinkiewicz, Adrian Zandberg i Jerzy Wenderlich.

"Z panem prezydentem dzieje się coś złego od kilku tygodni"

- To, co mówi, jest jeszcze dziwniejsze niż było do tej pory. Nie wiem, z czym to jest związane, ale być może ta nerwowość w jego wypowiedziach i zachowaniu, wynika z tego, że zauważył, że może nie być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w następnych wyborach prezydenckich - skomentował w "Faktach po Faktach" ostatnie wypowiedzi Andrzeja Dudy były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Śmiertelny błąd

Pokażemy jak tragiczne konsekwencje może mieć błąd kontrolerów lotów. Pomyłki, zwłaszcza tak brzemienne w skutkach, zdarzają się niezwykle rzadko, ale Igor Sokołowski przypomni to, co wydarzyło się nad Uberlingen. I jak wypadek lotniczy przerodził się w dramatyczną historię godną fabularnego filmu.

Prestiż odleciał

Kontroler lotów to zawód z pewnością elitarny. Podobnie jak do niedawna inne związane z lotnictwem profesje. Zostanie stewardessą albo pilotem dla wielu było szczytem marzeń. Jeszcze nie tak dawno, ale dziś dużo częściej niż o prestiżu mówi się o problemach pracowników linii lotniczych. I o trwających albo zapowiadanych protestach. Dlaczego tak się dzieje oraz co to znaczyło być pilotem lub stewardessą kiedyś i co to znaczy dziś - o tym Igor Sokołowski.

Życie pod kontrolą

Kontrolerzy lotów zanim zdobędą licencję, przechodzą bardzo wymagające testy i szkolenia. Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby sobie z nimi poradzić i pod jaką presją się potem pracuje - o tym Piotr Czaban.

Mieli rozmawiać o korekcie granic. Nie spotkali się

Nie doszło do zaplanowanego na piątek w Brukseli spotkania prezydentów Serbii i Kosowa, którego tematem miała być korekta granicy między obu państwami. Szefowa dyplomacji unijnej, która spełnia rolę mediatora, oświadczyła, że utrzymują się trudności w rozmowach.