Najnowsze

Najnowsze

Łzy mistrzyni na igrzyskach. "Wygram dla niego"

Trudny moment Lindsey Vonn w Pjongczangu. Doskonała amerykańska alpejka nie była w stanie powstrzymać łez na piątkowej konferencji, gdy usłyszała pytanie o swojego zmarłego dziadka. - Wygram dla niego - zapowiedziała.

Bańka liczy na niespodzianki. "Nie jesteśmy potęgą"

Skoczkowie narciarscy są w opinii Witolda Bańki największą polską nadzieją na medale w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Minister sportu i turystyki liczy też na niespodzianki, ale jak zauważył, "Polska nie jest potęgą w sportach zimowych".

"Chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci"

Protesty przed polskimi ambasadami w Tel Awiwie i Rzymie. To reakcje na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN. W stolicy Włoch manifestowało około stu osób ze wspólnoty żydowskiej. Protestujący trzymali banery z hasłami - "Historii się nie zmienia" i "Negować historię, to zabijać na nowo". Do uczestników pikiety wyszli przedstawiciele polskiej ambasady. Dyplomaci zapewnili, że Polacy nie chcą zapomnieć o Holocauście, a wyłącznie bronić dobrego imienia swojego państwa. W Izraelu manifestowało kilkadziesiąt osób. W tym gronie znaleźli się między innymi ocaleni z Holocaustu. Demonstranci nieśli plakaty z hasłami - "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "Polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu". Według tamtejszych mediów część protestujących weszła na teren polskiej placówki. O tych protestach a także o stosunkach polsko-izraelskich po decyzji prezydenta Andrzej Morozowski rozmawiał z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w programie Tak Jest.

"Nikt nie czyta uzasadnienia. Wszyscy skupili się na jednym artykule"

- W każdej ustawie, w każdej nowej legislacji, ważne są intencje. Nasze intencje są bardzo dobrze opisane w uzasadnieniu, którego nikt nie czyta. Wszyscy skupili się na artykule 55a - przekonywał w piątek w "Tak jest" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Nam chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci, które się w ostatnich kilkudziesięciu latach rozlewają w całym świecie, bardzo niesprawiedliwe, piętnujące Polskę i Polaków - dodał polityk.

Większe zaangażowanie NATO na wschodzie. Tego chcą Polska i Estonia

Szefowie polskiej i estońskiej dyplomacji po wspólnych rozmowach podkreślili potrzebę "umocnienia postanowień" po szczytach NATO w sprawie obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej flance. Wśród tematów wizyty szefa estońskiej dyplomacji Svena Miksera w Warszawie pojawiło się również bezpieczeństwo energetyczne.

Tak bardzo chciał zabawkę, że utknął w automacie

Nietypowa akcja ratunkowa na Florydzie. Strażacy otrzymali zgłoszenie o dziecku, które utknęło w automacie z zabawkami. Chłopiec tak bardzo chciał zdobyć maskotkę, że udało mu się wejść do środka urządzenia. Nie potrafił jednak wydostać się z niego z powrotem.

Angelina Jolie w Jordanii. Spotkała się z uchodźcami

Angelina Jolie jako specjalny wysłannik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców spotkała się z Syryjczykami przebywającymi w obozie Zaatari w Jordanii. W oświadczeniu dla mediów aktorka powiedziała, że jakiekolwiek rozwiązania wynegocjowane w sprawie konfliktu syryjskiego muszą uszanować prawa człowieka i godność wszystkich Syryjczyków, włącznie z tymi, którzy uciekli i żyją w sąsiednich krajach.

Poprawka posła Budy. Jak utajniono, kto popiera kandydatów do KRS

Prezydent chciał, żeby obywatele wiedzieli, kto zgłasza kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie jednak ukrócili plany Andrzeja Dudy. Zakazali publikowania nazwisk. Dlatego teraz informacja, kto popiera sędziów kandydujących do rady, pozostanie tajemnicą marszałka Sejmu.

"Problem z polską ustawą"

Tekst jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego 8 lutego tego roku przez tygodnik "The Jewish Chronicle" wydawany w Londynie. Jego autorem jest profesor Jehuda Bauer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Len Pen przegrał. Wyrzucenie z partii zgodne z prawem

Sąd apelacyjny w podparyskim Wersalu poparł w piątek decyzję skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) o wykluczeniu z tego ugrupowania jego współzałożyciela Jean-Marie Le Pena. Polityka wyrzucono z partii po jego antysemickich wypowiedziach.

Chcieli selfie z pociągiem. Nie zauważyli pociągu

24-letnia kobieta zginęła stojąc na torach jednej ze stacji kolejowej w Bangkoku - w piątek informuje BBC. Jak tłumaczy przyjaciel, który jej towarzyszył, para próbowała zrobić sobie zdjęcie z pociągiem, lecz nie zauważyła składu nadjeżdżającego z drugiej strony.

Wszystko w gruzach po nalocie sił Asada

Sześć osób zginęło w wyniku nalotu i ostrzału moździerzowego dokonanego przez syryjskie siły rządowe na miasto Hammuridża na wschód od Damaszku. Na filmie z miejsca zdarzenia widać zburzone bombami budynki i zawalone gruzem ulice. 22 kolejne ofiary pochłonął ostrzał pobliskiego miasta Irbin, a w miejscowości Dżisrajn zginęło osiem osób.

Skazany za szpiegowanie dla Rosjan. Twierdzi, że sprzedawał oliwę z oliwek

Sąd w Lizbonie skazał portugalskiego agenta Frederico Carvalhao Gila na siedem lat i cztery miesiące więzienia za szpiegostwo i korupcję. Mężczyzna przekazywał Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) poufne informacje dotyczące bezpieczeństwa Portugalii oraz NATO - wskazano w uzasadnieniu wyroku.

Macron wzywa Putina, by wywarł presję na Asada

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres nie dającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii" - przekazał Pałac Elizejski.

"Demacierewizacja" w MON. Miała być kontynuacja, jest czystka

Podczas przejmowania obowiązków ministra obrony Mariusz Błaszczak podkreślał zasługi swojego poprzednika. - Chciałem państwa zapewnić, że te działania będą kontynuowane - deklarował 9 stycznia. Mimo tych zapewnień już w pierwszym miesiącu szefowania Błaszczaka w MON gruntownie wyczyszczono stanowiska z ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Thurman pokazuje po latach wypadek z planu "Kill Billa"

Uma Thurman wyznała, że oskarżyła Quentina Tarantino, że próbował ją zabić podczas kręcenia filmu "Kill Bill" zmuszając do nakręcenia niebezpiecznej sceny. Aktorka opublikowała nagranie z wypadku, do którego doszło z jej udziałem, zaznaczyła jednak, że dziś nie uważa, by reżyser rzeczywiście miał wobec niej złe zamiary.

Martin Schulz nie będzie szefem niemieckiej dyplomacji

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz w opublikowanym w piątek pisemnym oświadczeniu poinformował o tym, że rezygnuje z objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych i nie wejdzie w skład nowego rządu Angeli Merkel.