Najnowsze

Najnowsze

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie Sądu Najwyższego

Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowało źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc. - Wszystkie uwagi, które miała Komisja, (...) zostały uwzględnione w tej ustawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Facebook zamyka kolejne strony z rosyjską dezinformacją

Facebook usunął dalsze 364 strony, grupy i profile w głównym serwisie koncernu i na Instagramie, które wykorzystywane były przez Rosję do działań dezinformacyjnych - poinformował w czwartek szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher na blogu firmowym.

Pojemniki na żywność wycofane ze sprzedaży. "Nie należy ich używać"

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii pojemników na żywność - Bamboo natural. "W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów" - wskazano w komunikacie.

"Starajmy się równać do wzorca, który nam pozostawił. Wtedy jego śmierć nie pójdzie na marne"

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza odbyła się w czwartek w Dworze Artusa w Gdańsku. Prezydenta wspominali były przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz współtwórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall. - Starajmy się równać do tego wzorca, który pozostawił nam Paweł Adamowicz. Wtedy jego śmierć na pewno nie pójdzie na marne - mówił Hall, opozycjonista z czasów PRL i przyjaciel zamordowanego prezydenta Gdańska.

"To, co przekazała policji matka, powinno być absolutnie wykorzystane przez Służbę Więzienną"

Powinno się wprowadzić przepisy w ustawie o ochronie życia psychicznego, które pozwalałyby objąć osoby, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, nawet leczeniem przymusowym - ocenił w TVN24 doktor Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Jego zdaniem informacje, jakie policji przekazała matka Stefana W., powinny były zostać "absolutnie wykorzystane" przez Służbę Więzienną.

Posłowie powołali podkomisję do sprawy GetBacku

Sejmowa komisja finansów podjęła w czwartek decyzję o powołaniu nadzwyczajnej podkomisji, która będzie się zajmować sprawą afery GetBack. W podkomisji ma się znaleźć dziewięciu posłów, a jej skład ma być wybrany podczas następnego posiedzenia komisji.

Wielka Brytania już nie nęci. Bogaci się wyprowadzają

Zbliżający się wielkimi krokami termin brexitu sprawia, że Europejczycy coraz częściej pakują walizki i wyprowadzają się z Wielkiej Brytanii. Już teraz firmy przeprowadzkowe widzą wzmożony ruch, zwłaszcza wśród najbogatszej klienteli.

Theresę May czeka "spacer po cienkiej linie"

Brytyjskie media są podzielone w ocenie działań premier Theresy May mających na celu rozwiązanie kryzysu wokół wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Wskazują na problemy ze znalezieniem kompromisu w sprawie warunków brexitu.

"Bardzo niedobrze, że policja nie poinformowała, iż te informacje posiada od matki Stefana W."

Matka Stefana W. obawiała się wyjścia syna z więzienia i zgłosiła się w tej sprawie na policję. Ta poprosiła zakład karny o podjęcie "możliwych dostępnych działań". - Bardzo niedobrze się stało, że policja nie poinformowała nas o tym, iż te informacje posiada od matki - mówi ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej. Stefan W. po wyjściu na wolność zaatakował i śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nocna prohibicja w Krakowie? Jest wyrok sądu i niejasności

Krakowscy radni chcieli zakazać nocnej sprzedaży alkoholu w centrum. Uchwała została jednak zaskarżona, a sąd administracyjny uznał ją za nieważną. Nie wydał jednak orzeczenia o wstrzymaniu wykonania uchwały. Nie wiadomo więc, czy sklepy w centrum Krakowa mogą sprzedawać alkohol, czy też nie.

Nietypowe zadanie sądu, musiał znaleźć domy dla 65 psów

Sąd w Kaliszu odebrał właścicielce pseudohodowli ponad 100 psów. Część przyjęły fundacje. Większość została jednak pod opieką sądu. Dlatego pojawiło się ogłoszenie, że do wydania jest "65 uroczych maltańczyków/hawańczyków". Efekt? Lawina chętnych. Zgłoszeń było więcej niż psów. Teraz są weryfikowane.

Impas trwa. Orędzie Trumpa pod znakiem zapytania

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zwróciła się do prezydenta USA Donalda Trumpa, by w sytuacji częściowego zawieszenia rządu przełożył planowane na 29 stycznia orędzie o stanie państwa bądź przekazał je na piśmie - donosi "New York Times".

"Ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" w ustawie o IPN niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o IPN zawierające pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia". Za orzeczenie Trybunału podziękował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Trybunał Konstytucyjny umorzył także skargę w sprawie karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci", ponieważ przepisy o tym mówiące zostały uchylone nowelizacją z czerwca 2018 roku.

Kolejnych sześciu oskarżonych za "urodziny" Hitlera

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów "urodzin" Adolfa Hitlera. Prokuratura zarzuciła sześciu osobom propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. Mateuszowi S. "przedstawiono również zarzuty związane z jego wcześniejszymi zachowaniami polegającymi na propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak podkreśliła, w ocenie prokuratury zachowanie pokazane w reportażu "Superwizjera" "nie było wyłącznie zdarzeniem jednorazowym dla oskarżonych".

"Powiedzcie nam, czego chcecie. Wtedy możemy rozmawiać"

Przełożenie wyznaczonego na 29 marca terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma sens tylko pod warunkiem, że Londyn wyjaśni, jakie kroki zamierza podjąć po odrzuceniu umowy w sprawie brexitu przez brytyjski parlament - powiedział Manfred Weber, niemiecki polityk ze sporymi szansami na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Sytuację na Wyspach oceniają także niemieckie media, określając ją "politycznym chaosem".