Najnowsze

Najnowsze

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez wprowadzania poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ta ma umożliwić powrót do orzekania sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wcześniej uchwalonymi przez Prawo i Sprawiedliwość przepisami zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku.

Polish Senate passed changes to the Supreme Court law in compliance with ECJ ruling

"What we're dealing with here is a mere implementation of the ECJ's ruling, with which we disagree, but we're complying with it," said the Deputy Justice Minister Marcin Warchoł during the debate in the Senate on Friday. Late in the evening, Polish upper house passed the amendment to the Supreme Court law without any changes. The new legislation reinstates the Supreme Court and the Supreme Administrative Court judges aged 65 or older, that were forced into retirement, in line with the previous amendment. The new law, which was passed by the parliament in order to comply with the ruling by the ECJ, will now await president's signature. It was supported by 57 senators against 26 those who were against. No one abstained from the vote.

Nowy szef KNF, Platforma wnioskuje o komisję śledczą

W KNF jest nowy szef, a w Senacie nowa ustawa o nadzorze finansowym. Opozycja ma szereg pytań. Nie chce, by afera została zamieciona pod dywan i dlatego po tym, jak PiS powiedział "nie" komisji śledczej w tej sprawie, PO złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Nie cichnie dyskusja o Sądzie Najwyższym

Kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i błyskawiczne tempo prac w Senacie. Po raz pierwszy od dawna w PiS-ie przyznają, że pierwszym prezesem Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf. Dyskusje o polskim sądownictwie jednak nie cichną, bo kontrowersje wzbudza chociażby Krajowa Rada Sądownictwa. W Trybunal Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojawia się zatem nowe pytanie z Polski, właśnie o nowy KRS.

Regina Carter na 20-lecie Ery Jazzu. "Muzyka zapierającą dech"

Znakomita skrzypaczka Regina Carter będzie gwiazdą jubileuszowej 20. Ery Jazzu. Jak wyliczył założyciel i szef festiwalu na przestrzeni dwóch dekad udało się zorganizować ponad 250 koncertów. - Jestem dumny z tego, że żaden nie był "piachem" - mówi tvn24.pl Dionizy Piątkowski.

"My czasami sami dostarczamy amunicji naszym oponentom"

Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym nie załatwia problemu. Trzeba z Trybunału Konstytucyjnego usunąć trzech dublerów, z Krajowej Rady Sądownictwa - partyjnych nominatów, a w Sądzie Najwyższym nie mogą być koledzy i podwładni ministra Ziobry - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Borys Budka (PO). - Jesteśmy niestety na pewnym polu bitwy. Sytuacja jest dynamiczna, różne rzeczy są możliwe - mówił Aleksander Bobko (PiS), pytany czy PiS może się cofnąć także w sprawie KRS-u i TK.

"Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości"

Oczekujemy stabilności, a nie tego, że jak wiatr zawieje, tak chorągiewka raz w jedną, raz w drugą - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", komentując nowelizację ustawy o Sadzie Najwyższym. - Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości - przyznał sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pozostałymi gośćmi programu byli Borys Budka, Aleksander Bobko, prof. Paweł Śpiewak i Zbigniew Janas.

Sąd prawomocnie uniewinnił byłego wiceministra

"Witold Drożdż, były wiceminister spraw wewnętrznych, został dziś prawomocnie uniewinniony przez sąd drugiej instancji od wszelkich ciążących na nim zarzutów. Plus ratio quam vis!" - napisał na Twitterze jego pełnomocnik Wojciech Brochwicz. Sąd podtrzymał wyrok uniewinniający z marca tego roku. Witold Drożdż w rozmowie z tvn24.pl potwierdził te informacje.

"Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości"

Oczekujemy stabilności, a nie tego, że jak wiatr zawieje, tak chorągiewka raz w jedną, raz w drugą - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", komentując nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. - Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości - przyznał sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Choroba śmiertelna. Zapadło na nią już tysiące osób

Teraz pokażemy kraj, w którym kampania antyszczepionkowa zaczęła się osiem lat temu, a obowiązek szczepień nie jest egzekwowany. Efekt jest taki, że dziś chorych na odrę liczy się w tysiącach, a w jednej z ukraińskich miejscowości z powodu tej choroby trzeba było zamknąć szkołę. Anna Wilczyńska pokaże teraz jak poważne mogą być konsekwencje rezygnacji ze szczepień i jak groźną chorobą jest odra, która stanowi śmiertelne - w dosłownym tego słowa znaczeniu - zagrożenie.

W służbie zdrowia. To oni walczą z antyszczepionkowcami

Oto lekarze, którzy do obowiązku szczepień zdecydowanie przekonują. Przekonują i niekiedy nawet procesują się, gdy ktoś z tego powodu nazywa ich płatnymi mordercami lub skorumpowanymi konowałami. Mimo tych wyzwisk i pogróżek z antyszczepionkowcami walczą i to na różne sposoby, nawet tak radykalne, jak publikacja zdjęcia grobu rodziny lekarza szczepionkowca, którą dotknęła choroba zakaźna. Czy aż takie działanie jest konieczne?

Odra wróciła! W Pruszkowie zachorowała cała rodzina

To historia z podwarszawskiego Pruszkowa, gdzie na odrę zachorowała cała sześcioosobowa rodzina. To historia, która dokładnie pokazuje, jak z zarażeniem radzą sobie zaszczepieni, a jak ci, którzy szczepieni nie byli. To też historia, która uświadamia, jak bardzo zapomnianą chorobą jest odra, nawet w służbie zdrowia.

Kontrowersje wokół kandydata na nowego Rzecznika Praw Dziecka

Sejm mianował Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na jego powołanie musi jeszcze wyrazić Senat. Według opozycji jest on współautorem ustawy, która miałaby obniżać wiek odpowiedzialności za czyny karalne z 13 do 10 lat. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza temu. O nowym Rzeczniku Praw Dziecka dyskutowali goście programu Andrzeja Morozowskiego: Jan Kanthak i Barbara Dolniak

Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

Wielu Polaków uważa, że praca którą wykonują jest niepotrzebna i nie ma sensu. Dlaczego tak jest? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście programu Andrzeja Morozowskiego: dr Leszek Mellibruda i Grzegorz Sroczyński.

"Nadgorliwość" i "nierozważne polecenia". Po kontroli w policji "będą konsekwencje służbowe"

Policjanci z Suwałk nie naruszyli dyscypliny, natomiast ich przełożeni wykazali się nadgorliwością – jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji, takie ustalenia przyniosła kontrola przeprowadzona po sygnałach o nieprawidłowościach. Chodziło między innymi o doniesienia, że do obowiązków funkcjonariuszy należało "pilnowanie całą dobę posesji wiceministra Jarosława Zielińskiego".