Najnowsze

Najnowsze

Historia byłych partyjnych towarzyszy

Otwieranie teczek i hasło "precz z komuną". Partia, która na sztandarach ma dekomunizację, ma też ludzi z komunistyczną przeszłością w swoich szeregach, i co więcej wystawia ich na pierwszą linię. Komunistyczny prokurator stał się twarzą sądowej rewolucji PiS. Były oficer ludowego wojska polskiego firmował ustawę degradacyjną. A były działacz PZPR kierował jedną z najważniejszych spółek skarbu państwa. Dlaczego te i inne głośne historie nigdy nie były dla PiS takim problemem jak Kazimierz Kujda, o tym Cyprian Jopek.

Teczka, która wstrząsnęła PiS-em

Teczka TW Ryszarda z jego pisemnym zobowiązaniem do współpracy i donosami, jakie składał komunistycznej bezpiece oraz pytanie, czy Jarosław Kaczyński rzeczywiście, jak twierdzi, nic o tym nie wiedział. Arkadiusz Wierzuk.

Kazimierz Marcinkiewicz i Leszek Miller w "Kropce nad i". Cała rozmowa

- Na pewno mamy poważne napięcie i w tej sytuacji, która ma miejsce, premier Morawiecki nie miał innego wyjścia, jak nie pojechać - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Leszek Miller, odnosząc się do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wycofaniu polskiej delegacji z planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Ostatecznie szczyt się nie odbędzie, a zastąpią go rozmowy dwustronne.

Przewodniczący Knesetu dla "Jerusalem Post": mamy prawo pamiętać fakty historyczne

Przyznając, że "zdecydowanie żałuje" odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, przewodniczący Knesetu Juli Edelstein zastrzegł w poniedziałek, że strona izraelska "w historii, zwłaszcza tej o Holokauście, nie prowadzi przetargów". Zaznaczył, że "każdy kryzys jest szansą" i być może ostatnie wydarzenia wyniosą na pierwszy plan to, jak Polska upamiętnia Holokaust.

Boom na polskim niebie. Takiego ruchu jeszcze nie było

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2018 roku prawie 45,8 miliona pasażerów. To o 14,5 procent więcej niż rok wcześniej, kiedy liczba pasażerów wyniosła prawie 40 milionów - wynika ze wstępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Czy masz w sobie gen inwestora?

Poszukiwania genu inwestora trwają. Niezależnie, czy ten czy inne geny to z pewnością odziedziczyłeś je po swoich przodkach. Nowoczesne technologie i setki tysięcy badań naukowych łącząc siły stają się jednym z najciekawszych obszarów inwestycyjnych na świecie. Na najbardziej rozwiniętym rynku, czyli w USA, wykonano już kilkanaście milionów konsumenckich badań genetycznych, a ich ilość w ostatnim tylko roku podwoiła się.

Jacek Dubois w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

W czasie drugiego przesłuchania Geralda Birgfellnera doszło do sporu o protokół. Twierdziliśmy, że zupełnie co innego powiedział klient, a co innego zostało umieszczone w protokole - powiedział w "Faktach po Faktach" pełnomocnik austriackiego biznesmena Jacek Dubois. Zaznaczył, że nie chodziło o to, żeby z protokołu zniknęło nazwisko Jarosława Kaczyńskiego. W drugiej części programu gośćmi byli Paweł Śpiewak i Paweł Kowal.

Ustawa do poprawy. "Rynek jest bardziej skomplikowany, niż się wydawało politykom"

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zapowiadany wcześniej przez resort energii dokument z jednej strony ma realizować postulaty Komisji Europejskiej dotyczące niezależności Urzędu Regulacji Energetyki, z drugiej doprecyzowuje przyjęte w pośpiechu pod koniec ubiegłego roku rozwiązania. - Rynek energii elektrycznej jest bardziej skomplikowany, niż się wydawało politykom - komentował w TVN24 BiS Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

"Wydalić ze stanu kapłańskiego pedofilów oraz biskupów, którzy tuszowali pedofilię"

Chodzi nie o to, aby mówić, ale by działać. To, czego oczekujemy, to minimum, jakie Kościół może zrobić - podkreślił w poniedziałek Peter Isely, jeden z rzeczników ofiar nadużyć seksualnych w Kościele katolickim, przed zbliżającym się szczytem w Watykanie na temat ochrony nieletnich. Na konferencję do Stolicy Apostolskiej udali się także przedstawiciele polskiej Fundacji "Nie lękajcie się".

"Nie było polskiego rządu kolaborującego z nazistami". Środowiska żydowskie o słowach Kaca

Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też polskich Żydów - oświadczył w poniedziałek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. To reakcja na niedzielne słowa pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Kaca o polskim antysemityzmie "wyssanym z mlekiem matki". Do napięć w stosunkach polsko-izraelskich odniósł się także dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich. "Jako przyjaciele musimy umieć radzić sobie z naszymi różnicami" - podkreślił i zaznaczył, że należy zacząć "od starannego dobierania słów".

Rozbudowa lotniska w Radomiu z problemami

Konieczny będzie drugi przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Jak poinformowała spółka Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, zostanie on ogłoszony w marcu. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo jedyna oferta, która wpłynęła była wyższa o 200 milionów złotych od kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na ten cel inwestor.

"Nie możemy zrezygnować z ochrony dzieci". Pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła

Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, takie jakim powinno być - to cel rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący wszystkich episkopatów. Do Watykanu udają się też przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary nadużyć seksualnych w Kościele, w tym polskiej Fundacji "Nie lękajcie się".

Posłowie PO: otrzymaliśmy wezwania przedsądowe od szefa CBA

Ernest Bejda nie jako osoba prywatna, ale jako szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, postanowił zagrozić posłom pozwami - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Poinformował, że politycy tej partii dostali wezwanie przedsądowe od szefa CBA. - Czuje się urażony tym, że mówimy, że CBA nie realizuje swoich ustawowych obowiązków, że nie zajmuje się sprawą afery Srebrnej - dodał.

Loża prasowa 17.02.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej" byli Renata Grochal ("Newsweek"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita") i Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy"). Pierwszym tematem były doniesienia części izraelskich mediów o słowach Benjamina Netanjahu, który w trakcie konferencji bliskowschodniej miał powiedzieć, że "Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów w czasie Holokaustu". Doniesienia zdementowała Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. W kontekście relacji polsko-izraelskich komentowano też decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, który nie przedłużył kontraktu dyrektora Muzeum Żydów Polskich POLIN. W programie poświęcono też uwagę wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Szef resortu i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro zaprzeczył, że rozmawiano o zeznaniach Gerarda Birgfellnera. Austriacki biznesmen złożył zeznania w prokuraturze, a ich fragmenty opublikowała "Gazeta Wyborcza". Publicyści w "Loży prasowej" ocenili też Koalicję Europejską, do której dołączył Sojusz Lewicy Demokratycznej.