Najnowsze

Najnowsze

Składki ZUS mocno w górę. "Najwyższy wzrost od sześciu lat"

1316,97 złotych - tyle ostatecznie wyniesie łączna kwota składek, które od lutego bieżącego roku będą płacić przedsiębiorcy. W piątek poznaliśmy bowiem wysokość przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale ubiegłego roku, które jest podstawą do obliczenia ostatniej, nieznanej do tej pory stawki składki zdrowotnej.

"Ten uśmiech jest jak zwierciadło jego duszy, on taki po prostu był"

- Straciłem i tracę przyjaciela, którego znam od blisko 40 lat. Spędziłem z nim w swoim życiu bardzo ważne fragmenty istotne z punktu widzenia naszych doznań, ale też kształtowania się naszych osobowości, naszej politycznej identyfikacji - tak Pawła Adamowicza wspominał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 jego przyjaciel, Sławomir Rybicki.

Ograniczenia w handlu. Otwarte będą tylko niektóre sklepy

W niedzielę 20 stycznia sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić między innymi na stacjach benzynowych i w placówkach prowadzonych przez właścicieli. Otwarta będzie część galerii handlowych w miastach - czynne będą w nich restauracje, kawiarnie oraz cukiernie i piekarnie.

Żona skazanego za gwałty opuści Akademię Szwedzką

Poetka Katarina Frostenson, źródło przecieków werdyktów noblowskich i żona skazanego za gwałty Jean-Claude'a Arnaulta, opuści Akademię Szwedzką. Decyzja otwiera drogę do przyznania w tym roku przez to gremium zawieszonej literackiej Nagrody Nobla.

"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Morzu Azowskim"

Rosja powinna zapewnić swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej, a kryzys z Ukrainą w rejonie tej przeprawy nie może się powtórzyć – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem w piątek w Kijowie.

Porozumienie w sprawie zakazu plastikowych sztućców i słomek

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej zatwierdzili w piątek porozumienie Parlamentu Europejskiego i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W Unii zakazane będą między innymi plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Spocznie w Bazylice Mariackiej

W południe rozpocznie się pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pożegnają go gdańszczanie, przedstawiciele władz państwowych, politycy oraz zagraniczni przyjaciele. Urna z prochami samorządowca spocznie w bocznej części Bazyliki Mariackiej obok Kaplicy Rajców. ["Polska i Świat"]

"Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

- Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

Prezydent gdańszczanin

"Już dzisiaj jest nam bez ciebie bardzo ciężko. Brakuje nam twojej mądrości, rad, pomocy. Teraz pozostanie pustka" - między innymi takimi słowami Pawła Adamowicza w liście żegna żona, Magdalena Adamowicz. W Gdańsku i całej Polsce obecnością przy trumnie, zapalanymi zniczami, czy wpisami w księgach kondolencyjnych, prezydenta Gdańska żegnają tysiące osób. - Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie - to jego ostatnie publicznie wypowiedziane słowa. Chwilę później otrzymał śmiertelne ciosy nożem. Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jego sylwetka w reportażu Dariusza Kubika.

Gdańsk pogrążony w żałobie

Od niedzieli Gdańsk pogrążony jest w żałobie. Piękne wydarzenie, finał WOŚP, przyćmiło zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Na początku była jeszcze nadzieja, że przeżyje, potem już tylko zostały smutek, ból. W tych trudnych dniach mieszkańcy nie chcieli być sami. Wychodzili z domów, jednoczyli się, organizowali spontaniczne marsze i tłumnie odwiedzali ECS, gdzie wystawiona była trumna z ciałem prezydenta. Patryk Rabiega.

Pogrzeb prezydenta Gdańska w sobotę. Plan uroczystości

Żałoba narodowa rozpoczęła się w piątek o gody. 17. W sobotę o 12 rozpocznie się pogrzeb. Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. Prezydenta Gdańska nie będą żegnać tylko gdańszczanie. Przyjadą ludzie z wielu regionów Polski. Będą władze państwowe, politycy, zagraniczni przyjaciele i asysta wojskowa. O szczegółach uroczystości Maciej Warsiński.

Wymowna cisza i dźwięki "Sound of silence"

Od niedzieli życie w Gdańsku zatrzymało się. Były marsze, jest pożegnanie i wymowna cisza. W jej tle słychać "Sound of silence". Utwór, który Amerykanom pozwolił przetrwać trudne chwile, teraz u nas stał się pieśnią żałobną. Dawid Rydzek.

Tak prezydentura Adamowicza odmieniła Gdańsk

Pawłowi Adamowiczowi nie brakowało odwagi. Podejmował decyzje, które z początku budziły kontrowersje, a później jednoczyły. Łukasz Wieczorek pokaże, jak za czasów jego prezydentury zmieniał się Gdańsk.

Zamiast kwiatów i zniczy, datki na WOŚP i hospicjum

Rodzina jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych prosiła, żeby zamiast zniczy i kwiatów wrzucać datki do puszek wolontariuszy: "Wesprzyjcie WOŚP i Gdańskie Hospicjum księdza Dutkiewicza. Tak jak to robił zmarły prezydent". Paweł Adamowicz sam był wolontariuszem, pomagał jak tylko mógł. Michał Tracz.

"Miał absolutnego świra na punkcie Gdańska"

Gdańsk to było jego trzecie dziecko - mówiła starsza córka Pawła Adamowicza, Antonina. Te słowa potwierdzają ci, którzy na co dzień z nim pracowali. Przyznają, że na punkcie Gdańska miał świra. Jak Paweł Adamowicz budował swoją prezydenturę, jakim był politykiem? Barbara Sobska.

53 tysiące osób oddało hołd prezydentowi Gdańska

Na pożegnanie Pawła Adamowicza przyszły tłumy. Kolejka do ECS, gdzie wystawiona była trumna z ciałem zabitego prezydenta, nie kończyła się. Mieszkańcy stali dzień i noc, by oddać mu hołd. Trudno opisać to, co czują. To ból, smutek i wiara, że tragiczne wydarzenie zatrzyma falę nienawiści. Michał Chlebowski.

Walka Adamowicza o integrację uchodźców

O tym, jak wielkie serce miał prezydent Adamowicz i jak bardzo wiarę wcielał w życie, wiedzą uchodźcy, którym Gdańsk podał pomocną dłoń. Podał, bo prezydent w imigrantach nie widział problemu, dostrzegał w nich wartość, ludzi, o których trzeba walczyć. Maria Mikołajewska.

Do północy czuwanie w Bazylice Mariackiej

Bazylika Mariacka, gdzie znajduje się trumna z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, pozostanie otwarta do północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie kościoła zaplanowano na sobotę o godzinie 10.

"Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

- Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał.