Wyhodowano myszy, które mają dwóch ojców. Gryzonie dorosły, a w badaniach nastąpił przełom

Źródło:
PAP, The Scientist, MIT Technology Review, Cell Press
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszy
Stworzyli sztuczną macicę i rozwinęli w niej zarodki myszyShutterstock
wideo 2/1
Badania na myszach

Chiński zespół naukowców wyhodował myszy pochodzące od dwóch ojców. Co więcej - niektórym gryzoniom udało się osiągnąć wiek dorosły. Aby tego dokonać, konieczna była modyfikacja zestawu kluczowych genów warunkujących rozwój zarodków.

U większości kręgowców rozmnażanie wymaga udziału komórki jajowej pochodzącej od samicy i plemnika pochodzącego od samca. Z biologicznego punktu widzenia reprodukcja między osobnikami tej samej płci nie została stwierdzona, ale naukowcy prowadzą badania nad jej genetycznym umożliwieniem. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Cell Stem Cell" opisany został przypadek myszy, które miały dwóch ojców i którym udało się osiągnąć dorosłość. Za eksperymentem stał zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Sun Yat-sena w Kantonie.

Kluczowy zestaw genów

Chińscy badacze już wcześniej próbowali stworzyć myszy będące potomkami jednopłciowych rodziców, jednak tylko gryzoniom urodzonym z dwóch matek udawało się przeżyć. Jest to powiązane ze zjawiskiem imprintingu, polegającym na tym, że te same geny ulegają różnej ekspresji w zależności od tego, czy pochodzą od ojca, czy od matki. Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że geny "ojcowskie" faworyzują procesy wzrostu, ale skracają tym samym długowieczność, zaś "matczyne" działają przeciwstawnie - ograniczają rozrost i stawiają na przeżywalność. Zarodki posiadające dwóch genetycznych ojców były zatem poddane procesom gwałtownego, zbyt szybkiego wzrostu, co doprowadzało do ich obumarcia.

W najnowszym badaniu zespół pozostał przy tej samej metodzie, ale zmodyfikował zestaw 20 genów powiązanych z procesem imprintingu. Poprzez wyłączenie niektórych genów badaczom udało się wyciszyć część napędzających wzrost procesów. Chińscy naukowcy odkryli, że te modyfikacje nie tylko umożliwiły uzyskanie potomstwa dwóch ojców, które było w stanie dorosnąć, lecz także doprowadziły do powstania bardziej stabilnych komórek macierzystych.

- Unikalne cechy tych genów sprawiają, że stanowią one fundamentalną barierę dla jednopłciowej reprodukcji u ssaków - zaznaczył Qi Zhou, współautor artykułu.

Nie obyło się bez problemów

Naukowcy zwrócili uwagę na kilka ograniczeń, które trzeba jeszcze przezwyciężyć. Po pierwsze jedynie niecałe 12 procent żywych zarodków było w stanie rozwinąć się do momentu narodzin, a nie wszystkie urodzone młode dożywały dorosłości z powodu wad rozwojowych. Te, które osiągnęły dorosłość, były duże, bezpłodne i miały powiększone organy wewnętrzne, utrudniające im oddychanie. Na dodatek zwierzęta żyły krócej niż myszy posiadające różnopłciowych rodziców. Dla porównania - uzyskane w poprzednich badaniach myszy posiadające dwie matki okazały się niezwykle małe i żyły dłużej niż grupa kontrolna.

W kolejnych eksperymentach mają zostać wprowadzone dalsze modyfikacje w celu wyeliminowania problemów rozwojowych. Naukowcy planują również zastosować opracowane metody eksperymentalne na większych zwierzętach, takich jak na przykład małpy. Zauważają jednak, że będzie to wymagało dłuższego czasu i wysiłku, ponieważ kombinacje wspomnianych genów u małp różnią się znacznie od tych działających u myszy.

Co ciekawe, to nie pierwsze badanie, w którym udało się uzyskać myszy mające dwóch genetycznych ojców. W 2023 roku japońscy naukowcy opracowali metodę przekształcania komórek pobranych od dorosłych samców w niedojrzałe komórki jajowe. Jak poinformowali Japończycy, powstałe w ten sposób osobniki przeważnie rozwijały się prawidłowo i charakteryzowały się normalną długością życia.

Nadzieje i kontrowersje

- Praca ta pomoże pokonać wiele ograniczeń w badaniach nad komórkami macierzystymi i medycyną regeneracyjną - mówił kierujący pracami Wei Li z Chińskiej Akademii Nauk.

Medycyna regeneracyjna ma na celu wspomaganie procesu gojenia, regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek, komórek i narządów. W jej ramach wykorzystuje się także hodowlę tkanek i narządów w laboratorium oraz wszczepianie ich, gdy organizm nie jest w stanie sam się wyleczyć.

Nie jest jeszcze jasne, czy technologia ta ostatecznie zostanie zastosowana do rozwiązywania problemów związanych z chorobami u ludzi.

Naukowcy podkreślają bowiem, że zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Komórkami Macierzystymi (International Society for Stem Cell Research), edycja genomu dziedzicznego w celach reprodukcyjnych oraz wykorzystanie gamet pochodzących z ludzkich komórek macierzystych do reprodukcji są obecnie zakazane. Większość procedur laboratoryjnych nie jest przystosowana do pracy z komórkami pochodzącymi od ludzi, a edycja ludzkiego genomu mogłaby mieć konsekwencje niebezpieczne dla zdrowia tak powstałego zarodka.

Autorka/Autor:kw,ast

Źródło: PAP, The Scientist, MIT Technology Review, Cell Press

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek alert RCB w związku z prognozowanymi w dzień i w nocy gwałtownymi burzami, silnym wiatrem i opadami gradu. SMS-owe ostrzeżenia otrzymały osoby przebywające na terenie 11 województw.

Alert RCB. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Alert RCB. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

W piątek przez Polskę przetaczają się burze. Miejscami zjawiska są na tyle intensywne, że z nieba spływały strugi deszczu. Działo się między innymi w Skarżysku-Kamiennej i w woj. łódzkim. Od naszych czytelników otrzymaliśmy też materiały z Lęborka, gdzie samochody pływały po niektórych ulicach.

Burze w Polsce. Samochody pływały w Lęborku, zerwane dachy w województwie łódzkim

Burze w Polsce. Samochody pływały w Lęborku, zerwane dachy w województwie łódzkim

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, Sieć Obserwatorów Burz, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami i ulewami. W niektórych rejonach obowiązują alarmy aż drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Uwaga na ulewy. Noc nie będzie spokojna

Ostrzeżenia IMGW. Uwaga na ulewy. Noc nie będzie spokojna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

"Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma". Możliwe więc, że aura właśnie rekompensuje Polsce letnie chłody. W pierwszych dniach września temperatura wzrasta u nas do blisko 30 stopni i jeszcze nie raz tę wartość osiągnie bądź przekroczy.

To może być naprawdę gorący wrzesień

To może być naprawdę gorący wrzesień

Źródło:
TVN24+

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 6.09. W nocy przelotnie popada deszcz, mogą też pojawić się burze. Dzień również przyniesie opady. Termometry wskażą lokalnie nawet 27-28 stopni.

Pogoda na jutro - sobota, 6.09. Nocą będzie grzmieć i mocno padać

Pogoda na jutro - sobota, 6.09. Nocą będzie grzmieć i mocno padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek do Japonii dotarła burza tropikalna Peipah, która przyniosła silny wiatr i opady deszczu. Żywioł spowodował wiele szkód w kilku prefekturach: uszkodził budynki, przewrócił samochody i zakłócił kursowanie pociągów.

Wiatr przewracał samochody

Wiatr przewracał samochody

Źródło:
Japan Today, ENEX

W weekend pogoda nie będzie nas rozpieszczać. W wielu regionach kraju popada deszcz, pojawią się też burze. Nowy tydzień przyniesie odmianę pogody.

Masz plany na weekend? Lepiej sprawdź pogodę

Masz plany na weekend? Lepiej sprawdź pogodę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała kolejny biuletyn dotyczący jakości powietrza i zmian klimatu. Ostrzega w nim przede wszystkim przed "koktajlem czarownic" uwalnianym przez pożary lasów.

Pożary lasów uwalniają "koktajl czarownic"

Pożary lasów uwalniają "koktajl czarownic"

Źródło:
WMO, France 24

W tym tygodniu czeka nas wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca. Dojdzie do niego w najbliższą niedzielę. Sprawdź, kiedy warto spojrzeć w niebo. 

"Czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych widowisk tego roku"

"Czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych widowisk tego roku"

Źródło:
timeanddate.com, PAP, tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Deszcz, błoto i sparaliżowane ulice - miasto Los Cabos w północno-zachodnim Meksyku zmaga się ze skutkami huraganu Lorena, który przyniósł ulewy i silny wiatr, mimo że ominął miasto o kilkaset kilometrów.

Paraliż miasta po przejściu huraganu

Paraliż miasta po przejściu huraganu

Źródło:
Reuters, NHC

Dwunastoletni Sadiq, cudem wydobyty spod gruzów zawalonego domu, stał się jednym z symboli tragedii, jaka dotknęła wschodni Afganistan. Seria potężnych trzęsień ziemi pochłonęła tam w ciągu czterech dni ponad dwa tysiące ofiar, pozostawiając setki rodzin bez dachu nad głową.

12-latek spędził pod gruzami kilka godzin. "Jakby nastąpił koniec świata"

12-latek spędził pod gruzami kilka godzin. "Jakby nastąpił koniec świata"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W hrabstwie Franklin w amerykańskim stanie Arkansas 72-letni mężczyzna został ciężko ranny w wyniku ataku niedźwiedzia czarnego. Zwierzę musiało zostać zastrzelone. Według lokalnych władz tego typu zdarzenia na tym obszarze zdarzają się bardzo rzadko.

"Z reguły, gdy wyczuje obecność człowieka, ucieka". Pierwszy taki atak od dawna

"Z reguły, gdy wyczuje obecność człowieka, ucieka". Pierwszy taki atak od dawna

Źródło:
KFSM, Arkansas Times

Poziom wody w rzekach położonych w prowincji Pendżab w Pakistanie jest niebezpiecznie wysoki. Z tego powodu w ciągu ostatniej doby ewakuowano z tego regionu ponad pół miliona osób - podała agencja informacyjna AP, powołując się na lokalnych urzędników.

W ciągu doby ewakuowano ponad pół miliona osób

W ciągu doby ewakuowano ponad pół miliona osób

Źródło:
PAP, AP News

W północnej części Indii doszło do osunięcia się ziemi. Jak poinformowały lokalne władze, zginęła co najmniej jedna osoba, a sześć zostało uwięzionych pod gruzami. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa.

Ludzie uwięzieni pod gruzami. Trwa akcja ratunkowa

Ludzie uwięzieni pod gruzami. Trwa akcja ratunkowa

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Florydy doszło do ataku rekina na 8-latka, który uprawiał snorkeling. Stało się to na oczach jego ojca.

Rekin ugryzł 8-latka

Rekin ugryzł 8-latka

Źródło:
CNN, ABC News

Niezwykle jasny meteor przeleciał nad Polską. Jego lot został zarejestrowany przez kamery systemu Skytinel. Bolid był widoczny w wielu miejscach kraju.

Świetlista kula nad Polską

Świetlista kula nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w Afganistanie wzrósł w czwartek do ponad 2200 osób. Służby wciąż poszukują ocalałych we wschodnich prowincjach. W obliczu rosnących potrzeb i ograniczonych środków na pomoc, mieszkańcy mierzą się z pogłębiającym kryzysem humanitarnym.

Nie żyje już ponad dwa tysiące osób. "Wszystko zostało obrócone w ruinę"

Nie żyje już ponad dwa tysiące osób. "Wszystko zostało obrócone w ruinę"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromne wąwozy stają się coraz większym zagrożeniem dla mieszkańców afrykańskich miast - ostrzegają naukowcy. Najnowsze badanie przeprowadzone w Demokratycznej Republice Konga pokazuje olbrzymią skalę problemu. Eksperci ostrzegają, że jeśli to zagrożenie geologiczne nie zostanie powstrzymane w kolejnych latach, miliony osób będą musiały opuścić swoje domy.

Mogą wystąpić nagle i zdewastować wiele domów. Naukowcy ostrzegają

Mogą wystąpić nagle i zdewastować wiele domów. Naukowcy ostrzegają

Źródło:
phys.org

Skrzydlaty lew będący symbolem Wenecji został wykonany w Chinach i odbył długą wędrówkę do Europy - zasugerowali włoscy badacze. Do jego przybycia na Stary Kontynent mogli przyczynić się ojciec Marco Polo oraz chiński cesarz Kubilaj-chan.

Symbol Wenecji made in China? Zaskakująca teoria

Symbol Wenecji made in China? Zaskakująca teoria

Źródło:
phys.org, livescience.com

Północne regiony Kalifornii zmagają się z falą pożarów wywołanych uderzeniami piorunów. Według służb ogień zajął już ponad 5500 hektarów terenu na terenie trzech hrabstw. Płomienie zniszczyły między innymi zabytkową jednostkę osadniczą, która powstała w okresie gorączki złota.

Pożar w historycznym miejscu. "To jest druzgocące"

Pożar w historycznym miejscu. "To jest druzgocące"

Źródło:
CNN, AP, The Guardian, Reuters

W zoo w Portland w stanie Oregon doszło do niecodziennej sytuacji - lwica zauważyła ukrytą kamerę i zaczęła ją gryźć, pokazując widzom wnętrze swojej paszczy. Wideo opublikowane w mediach społecznościowych chętnie komentowali internauci.

Lwica zauważyła kamerę i pochwaliła się zębami

Lwica zauważyła kamerę i pochwaliła się zębami

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy od czterech dekad u wybrzeży Panamy nie pojawiły się chłodne i bogate w składniki odżywcze wody głębinowe - poinformowali naukowcy ze Smithsonian Tropical Research Institute (STRI). Cykliczne dotąd zjawisko pozytywnie wpływało między innymi na wydajne rybołówstwo, a także chroniło rafy koralowe przed stresem cieplnym.

Czegoś takiego nie było tutaj przez co najmniej 40 lat

Czegoś takiego nie było tutaj przez co najmniej 40 lat

Źródło:
PAP, STRI

Gorące, suche i wietrzne lata, które przyczyniły się do najgorszych pożarów na Półwyspie Iberyjskim od co najmniej trzech dekad, będą znacznie częstsze - alarmują eksperci World Weather Attribution. Jako powód podają zmiany klimatu wywołane przez człowieka.

"Skala tych pożarów jest zdumiewająca". Powodem ten czynnik

"Skala tych pożarów jest zdumiewająca". Powodem ten czynnik

Źródło:
Reuters, The Guardian

Prawie 40 lat po oderwaniu się od Antarktydy, A23a, największa i najstarsza góra lodowa świata się rozpada. Zdaniem naukowców z British Antarctic Survey (BAS), masa lodu zniknie w ciągu kilku tygodni.

Przetrwała czterdzieści lat. Ma zniknąć w ciągu tygodni

Przetrwała czterdzieści lat. Ma zniknąć w ciągu tygodni

Źródło:
PAP, CNN, AFP

Gwałtowne powodzie nawiedziły północne Indie. W wyniku ulew doszło do osunięć ziemi, w wyniku których zginęło co najmniej pięć osób - poinformowały lokalne władze. W niektórych regionach trwają akcje poszukiwawczo-ratunkowe.

Najwyższe opady od siedmiu dekad. Zginęło pięć osób

Najwyższe opady od siedmiu dekad. Zginęło pięć osób

Źródło:
Reuters, Times of India