Najnowsze

Najnowsze

Pensja dla pierwszej damy. "Jedna z najbardziej zapracowanych kobiet w kraju"

Pierwsze damy powinny dostawać pensje, powinna być one naliczane do emerytury - tak uważa Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Organizacja skierowała petycję w tej sprawie do Kancelarii Premiera, ale ostatecznie propozycją ma zająć się parlament. Stowarzyszenie liczy, że przepisy wejdą w życie w tym roku.

"Słowa są zawsze początkiem ataku"

- Przesunęły nam się normy tego, co można powiedzieć, a czego nie - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej", oceniając w jaki sposób mowa nienawiści wpływa na debatę publiczną w Polsce. - Nie ma już właściwie czegoś takiego jak wstyd - dodała.

"Traktujmy to jako alarm, żeby się zreflektować"

- Jeżeli pozwolimy, żeby nienawiść zaczęła nami rządzić, to jesteśmy na najlepszej drodze do rzeczy tragicznych - ocenił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 przyjaciel Pawła Adamowicza, Jacek Merkel. Nawiązał tym samym do apelu dominikanina, ojca Ludwika Wiśniewskiego, który podczas sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska mówił o tym, że "trzeba skończyć z nienawiścią".

Najtańszy kredyt w Polsce. Wnioski można składać przez cały rok

Od tego roku o kredyt studencki można wnioskować w dowolnym momencie roku. Zmianie uległ również maksymalny wiek kredytobiorcy. Obecnie o takie wsparcie mogą wnioskować studenci do ukończenia 30. roku życia i doktoranci do 35. roku życia. Taki kredyt jest niemal darmowy. Dlatego uznaje się, że to najtańszy kredyt w Polsce.

Obrońcy zwierząt i środowiska protestowali w Berlinie

Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w sobotę w Berlinie na rzecz zrównoważonego rolnictwa, domagając się zmian idących w kierunku poprawy ochrony środowiska i ochrony zwierząt. W stolicy Niemiec trwają właśnie międzynarodowe targi rolnicze Gruene Woche (Zielony Tydzień).

Tysiące Serbów znów na ulicach Belgradu

Tysiące ludzi przemaszerowały w sobotę ulicami Belgradu, protestując przeciwko prezydentowi Aleksandarowi Vucziciowi i jego Serbskiej Partii Postępowej (SNS). Żądano wolności mediów. To już ósma sobota z rzędu, kiedy w serbskiej stolicy odbywają się takie protesty - odnotowuje Reuters.

Co dalej z brexitem? Buras i Smolar o przyszłości Wielkiej Brytanii

Gośćmi Jacka Stawiskiego w programie "Horyzont" byli Piotr Buras, dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych i Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Tematem rozmowy była przyszłość Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po tym, jak brytyjski parlament odrzucił umowę brexitową.

Kradli paliwo z uszkodzonego rurociągu. Zginęli

Bilans ofiar piątkowego wybuchu rurociągu z ropą naftową w centralnej części Meksyku, sięgnął 66 - podał w sobotę gubernator stanu Hidalgo, Omar Fayad. Wcześniej informowano, że zginęło 20 osób, a 54 zostały ranne.

"Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), a w trzeciej części: prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

"Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę.

"Polska płacze". Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów

"Polska płacze","niestrudzony prezydent", "jego zabójstwo odkryło głębokie podziały" - tak zagraniczne media, wspominając Pawła Adamowicza, opisywały w sobotę uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska. W komentarzach dziennikarze wskazują, że Polska jest głęboko podzielona. Podkreślają, że podczas mszy potępiano przejawy nienawiści i przemocy.

"Cisza nie może oznaczać milczenia". Rodzina i przyjaciele pożegnali Pawła Adamowicza

W czasie mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pożegnała rodzina oraz przyjaciele. - Jeśli prawdą jest, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze - mówiła wdowa po prezydencie, Magdalena Adamowicz. Zmarłego wspominali także: córka Antonina, brat Piotr, przyjaciele - Aleksander Hall, ojciec Ludwik Wiśniewski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także p.o. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Adamowicz spoczął w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

CSU wybrała lidera. Dziewiątego w historii partii

Premier Bawarii Markus Soeder został w sobotę wybrany na szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) na nadzwyczajnym zjeździe partii w Monachium. Na stanowisku przewodniczącego zastąpił Horsta Seehofera, który oddał stery po 10 latach.

"Jeżeli to nas nie otrzeźwi, to idziemy prosto w przepaść"

To jest wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację - ocenił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się do wygłoszonego podczas mszy pogrzebowej apelu ojca Ludwika Wiśniewskiego, by skończyć z nienawiścią, pogardą i bezpodstawnym oskarżaniem innych. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że należy zatrzymać "ciężką chorobę nienawiści".