Najnowsze

Najnowsze

"Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji"

- Potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej się nie powtórzyło pomiędzy naszymi państwami, naszymi narodami - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda uczestniczący w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Dodał, że warunkiem tego upamiętnienia jest ekshumacja ofiar.

Reforma "może rzutować na całe przyszłe życie", ale "wątpliwości były ignorowane"

Podwójny rocznik w szkołach średnich oznacza ciasnotę i pogorszenie się warunków nauki dla wszystkich uczniów, nie tylko dla pierwszej klasy - stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście przesłanym do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. RPO wskazuje też, że problematyczna rekrutacja do szkół "spowodowana jest konkretnymi decyzjami rządzących i można było jej uniknąć".

"Vincent Lambert zmarł dziś rano o godzinie 8.24"

Vincent Lambert, który od blisko 11 lat pozostawał w stanie wegetatywnym, po wstrzymaniu czynności podtrzymujących go przy życiu zmarł w czwartek rano - poinformowali krewni. Śmierć Francuza poprzedziła długa batalia sądowa między członkami jego rodziny.

Przenoszą stołówki i biblioteki, stawiają ścianki działowe

Trwa rekrutacja podwójnego rocznika do szkół średnich. Wielu uczniów obawia się, że nie starczy dla nich miejsca w wybranej placówce. Jednak pojawiają się także problemy z dopasowaniem szkolnej infrastruktury do nowej sytuacji. W wielu szkołach trwają remonty pomieszczeń, które miały służyć jako stołówka czy biblioteka. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Amerykanie żyją krócej. Ostatni raz tak było sto lat temu. Trzy powody

Zdrowy styl życia, postęp w medycynie i rosnący dostatek - te czynniki mają sprawiać, że ludzie żyją coraz dłużej. Niestety tak nie jest. W krajach rozwiniętych prognozy długości naszego życia spadają. Najbardziej wyrazisty przykład pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. O szczegółach mówił na antenie TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Spiker parlamentu z oazy na Saharze

Sliman Szenin z opozycyjnego Ruchu Budowy Narodu (Ennahda-El Adala-Bina) został wybrany w środę na przewodniczącego izby niższej algierskiego parlamentu. Jego kandydaturę poparły partie współpracujące z rządzącym od 1962 roku Frontem Wyzwolenia Narodowego (FLN).

Sędzia Zaradkiewicz zarządził przekazanie do TK swoich pytań w sprawie Sądu Najwyższego

Sędzia Kamil Zaradkiewicz, który w ubiegłym tygodniu formalnie zapytał Trybunał Konstytucyjny, czy poprzednia KRS wybierała sędziów Sądu Najwyższego zgodnie z konstytucją, zarządził przekazanie tego wniosku do TK. Nakazał też kierującemu pracami Izby Cywilnej SN prezesowi Dariuszowi Zawistowskiemu wstrzymanie się od czynności kierowniczych w tej sprawie. Według wPolityce.pl Zawistowski blokował przesłanie pytań Zaradkiewicza do TK.

Ludzie "nakręcili" się na pomoc Poli. "Szansa, że usłyszy, jak powiem, że ją kocham, to piękne"

Cała ciężarówka i 13 ton plastikowych nakrętek. Ludzi z całej Polski do ich zebrania i pomagania choremu dziecku nakręcił dzielnicowy z Białej Piskiej. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek policjant przekazał na leczenie i rehabilitację rocznej Poli z Pisza, która od urodzenia choruje na całkowity niedosłuch. Akcja pomocy trwa i niekoniecznie trzeba zbierać w tym celu nakrętki.

Karnowski: Szkoła nie jest z gumy. Ostrzegaliśmy, nikt nie myślał o uczniach

Reformę edukacji trzeba było robić w większym konsensusie i w dłuższym okresie, a nie eksperymentować na młodych ludziach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jego zdaniem utrudniona rekrutacja tak zwanego podwójnego rocznika do szkół średnich "skończy się obniżeniem poziomu nauczania". - Trzy lata temu mówiliśmy, że ta reforma nie wyjdzie. Ostrzegaliśmy, ale nie chciano z nami rozmawiać - dodał Karnowski.

Irańczycy chcieli zatrzymać brytyjski tankowiec. Na pomoc ruszył okręt wojenny

Trzy uzbrojone irańskie kutry próbowały w środę zatrzymać przepływający przez cieśninę Ormuz tankowiec British Heritage - poinformował rząd w Londynie. Łodzie wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny nadał przez radio ostrzeżenie i wpłynął pomiędzy jednostki Teheranu i statek.

Przyszły wyższe faktury za prąd. Samorządy tną inwestycje

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji dostają też nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków na tych polach powoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie lub już zostało wstrzymanych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Historyczny poziom na Wall Street przebity

W trakcie sesji na nowojorskich giełdach indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył 3000 punktów, ale zakończył słabiej. Po wystąpieniu szefa Fed inwestorzy upewnili się, że pod koniec lipca dojdzie do obniżki stóp procentowych.

Po ponad miesiącu wojskowi przywrócili internet w kraju

Po decyzji Tymczasowej Rady Wojskowej (TMC), rządzącej Sudanem od obalenia w kwietniu byłego dyktatora Omara el-Baszira, przywrócono w środę w tym afrykańskim kraju dostęp do internetu. Odłączono go 3 czerwca po krwawo stłumionych protestach cywili.

Projekt raportu MSWiA: Polsce potrzebne ręce do pracy, ale słowo "imigrant" niemal nie pada

Z dokumentu przygotowywanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. Profesor Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk zauważa, że w raporcie "jest mowa o sile roboczej i rękach do pracy". – Tam słowo "imigrant" pojawia się niezwykle rzadko – dodaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Atak na szefa obwodu donieckiego. Zginął żołnierz, drugi ranny

Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Raport MSWiA: nie poradzimy sobie bez imigrantów

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. O imigrantach i potrzebie ich sprowadzenia do kraju mówił wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju. Paweł Chorąży za swoją szczerość stracił wówczas stanowisko.

Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie

Concilium Civitas zaprosiło do dyskusji kilkudziesięciu polskich profesorów pracujących na zagranicznych uniwersytetach. Spotkali się w Warszawie i razem z publicznością przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych problemach Polski i świata.

Szydło nie została szefową komisji w Parlamencie Europejskim

Była premier Beata Szydło została odrzucona w głosowaniu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to kolejny akt politycznej zemsty za utrącenie Fransa Timmermansa kandydującego do roli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłowie PO przed podkomisją smoleńską

Dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, Cezary Tomczyk i Paweł Suski stawili się na wezwanie sejmowej podkomisji, która bada katastrofę prezydenckiego Tupolewa. To pierwszy przejaw jej działalności od roku, bo ostatni wpis na oficjalnej stronie jest z września 2018 roku.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu.