Najnowsze

Najnowsze

Setki tarantul w przesyłce z Polski

Filipińscy celnicy z międzynarodowego lotniska w Manili skonfiskowali ponad 750 jadowitych tarantul, które dotarły tam z Polski - poinformował we wtorek lokalny urząd celny. Zagrożone wyginięciem zwierzęta przemycano w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach.

Domy w Japonii za grosze. To efekt kryzysu demograficznego

180 dolarów za metr kwadratowy - tak niskie, jak na japońskie warunki, ceny osiągnęły nieruchomości w niektórych wiejskich rejonach tego kraju. Japonia boryka się z kryzysem demograficznym, a wraz ze starzejącym się społeczeństwem przybywa opuszczonych domów. Choć nieruchomości są tanie, chętnych na zakup czy choćby dziedziczenie, brakuje.

Jak zmniejszyć ruch przed szkołami?

Pomysł, o który pyta już wielu. Wiedeń zamyka drogi przy szkołach, żeby zniechęcić rodziców do podwożenia dzieci samochodem. Śladami Wiednia chcą pójść też inni. Policjanci z Hamburga przed szkołami apelują o przesiadkę do komunikacji miejskiej. Rozwiązania z zagranicy podglądają już polskie miasta.

Stoltenberg u Trumpa. Rozmowa o wydatkach NATO

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że obciążenie państw NATO nakładami na obronność znacznie się poprawiło, ale też wyraził nadzieję, że w przyszłości kraje te będą wydawać na obronność jeszcze więcej.

Co dalej z cenami prądu?

Miało nie być podwyżek cen prądu, ale ceny wciąż drastycznie rosną. Samorządy skarżą się i wyliczają, co za dodatkowe pieniądze można byłoby zrobić dla miasta. Minister energii nie daje konkretnej odpowiedzi, co dalej. Cały czas brakuje rozporządzenia, które miało nałożyć blokady na podwyżki.

Spór o obchody 4 czerwca

Rocznicowe obchody 4 czerwca w cieniu politycznej awantury. Spór dotyczy Placu Solidarności. Prezydent Gdańska chce ustawić okrągły stół i zapewnia, że nie będzie wystąpień politycznych. Prosi wojewodę pomorskiego o zmianę decyzji. Na razie plac zajęła gdańska "Solidarność".

Szpitale pod lupą NFZ

Kontrole w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, po tym jak pacjent z Wodzisławia Śląskiego najpierw na izbie przyjęć czekał 10 godzin, potem był odsyłany do innych placówek i zmarł. Narodowy Fundusz Zdrowia w pierwszej kolejności bierze pod lupę szpitale na Śląsku. Urzędnicy mają między innymi sprawdzić jak wygląda opieka nad pacjentami na SOR-ach, czy przeprowadza się odpowiednie badania. Wynik kontroli jest ważny, bo przypadek z Wodzisławia Śląskiego nie jest pierwszy.

Do środy przerwane rozmowy związkowców z rządem w sprawie nauczycieli

Rozmowy związkowców z rządem w sprawie postulatów nauczycieli znów przerwane. Kolejna runda w środę o godzinie 13. Wicepremier Beata Szydło apeluje o zawieszenie protestu w szkołach na czas egzaminów, ale szef Związku Nauczycielstwa Polskiego się na to nie zgadza. Solidarność zgadza się na propozycję rządu, czyli podniesienie wynagrodzeń o 300-400 złotych, ale ZNP takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje. Do akcji negocjacyjnej wkroczył sam prezydent, ale nie wiadomo czy jego propozycje mają poparcie rządu.

Spłonęły książki, które "przynosiły złą moc". Teraz ksiądz oświadcza, że to był "niefortunny fakt"

"Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii - oświadczył we wtorek ksiądz Rafał Jarosiewicz, który wraz z grupą parafian w jednej z gdańskich parafii spalił książki i przedmioty "przynoszące złą moc". "Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić" - dodał.

Co by było, gdyby nie II wojna? Ekonomista z SGH przeanalizował

Gdyby nie II wojna światowa, potencjał gospodarczy Polski byłby porównywalny do Hiszpanii, wyższy byłby też poziom życia Polaków. Lata po 1938 roku byłyby najprawdopodobniej okresem szybkiego wzrostu. Tak wynika z analizy przedstawionej przez doktora Pawła Pońsko ze Szkoły Głównej Handlowej na posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw reparacji.

Związki z rządem

Solidarność nie protestuje razem z innymi związkowcami. Stawia swoje warunki i wydaje się być bliższa porozumieniu z rządem, co w samym związku nie wszystkim się podoba. Ale, jak pokaże Artur Warcholiński, to nie jedyny przykład, w którym Solidarność nie idzie ramię w ramię z innymi związkami.

Polityczny handel

O ile w sporze o podwyżki dla nauczycieli Solidarność wydaje się być bliżej porozumienia z rządem niż inne związki, o tyle trudniej może być o taką zgodę w sprawie zniesienia handlu w niedzielę. To był sztandarowy projekt związku, dla dobra rodziny i ochrony małych polskich sklepów. Cel szczytny, ale droga do tego celu od początku budziła kontrowersje i po roku już widać, że w dużej mierze były one uzasadnione. Widać to na konkretnych liczbach, dla związkowców niewiarygodnych, jednak dla rządu coraz bardziej przekonujących. Czy to oznacza, że nie będzie całkowitego zakazu handlu w niedzielę? O tym Daria Górka .

Piotr Duda. Związkowiec czy polityk?

Piotr Duda, szef Solidarności, który stając na czele związku blisko 9 lat temu twardo deklarował, że nie będzie angażował się w politykę tak, jak jego poprzednicy, i że jego związek będzie się trzymał z dala od polityki. Ile z tej zapowiedzi zostało sprawdził Marcin Gutowski.

Belka: milczenie minister Czerwińskiej oznacza, że nie zgadza się z taką polityką

Oczekiwałbym, żeby minister finansów Teresa Czerwińska nie tyle podała się do dymisji czy nie, bo to jest zupełnie inna sprawa, ale żeby się jasno wypowiedziała w tej kwestii - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Belka, komentując "piątkę Kaczyńskiego". - Jej milczenie jest bardzo wymowne, bo to znaczy, że ona z taką polityką się nie zgadza - dodał.

Czaputowicz: Rosja pokazuje, że może być zagrożeniem

Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie to największy gwarant bezpieczeństwa - powiedział minister Jacek Czaputowicz, który wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie było poświęcone między innymi nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.

Marek Belka w "Kropce nad i". Cała rozmowa

Oczekiwałbym, żeby minister finansów Teresa Czerwińska nie tyle podała się do dymisji czy nie, bo to jest zupełnie inna sprawa, ale żeby się jasno wypowiedziała w tej kwestii - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Belka, komentując "piątkę Kaczyńskiego". - Jej milczenie jest bardzo wymowne, bo to znaczy, że ona z taką polityką się nie zgadza - dodał.

Deputy PM Szydło asked teachers to suspend strike decision but they refused

Negotiations between the teachers’ unions and the government are to be continued on Wednesday at 13:00. Deputy PM Beata Szydło has called upon the teachers to call off the strike for the time of examination period in schools. The head of the Polish Teachers’ Union Sławomir Broniarz has replied to the call and said that the unions won’t be suspending the protest.

"Kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej"

To działanie, które dzieli mieszkańców Gdańska - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Sławomir Neumann, odnosząc się do zgody wojewody na cykliczne zgromadzenia Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. - To kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej - dodał. Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odniósł się do pomysłu obchodów 4 czerwca w Gdańsku i sprzeciwu Solidarności wobec ustawienia symbolicznego Okrągłego Stołu przy tymże pomniku. Ocenił, że pomysł ten był "niedobry, niezręczny i trochę nie na miejscu", a sprzeciw Solidarności zrozumiały.

"Harry Potter" na stosie, czyli jak gdański ksiądz walczył z magią

Rzecznik gdańskiej kurii pytany o komentarz do kontrowersyjnego spalenia książek przed jednym z tamtejszych kościołów mówi - forma działania była nieodpowiednia. Przez cały tydzień zachęcano wiernych do przynoszenia z domów przedmiotów związanych z magią czy przesądami. Wśród spalonych rzeczy znalazły się m.in książki o Harrym Potterze, saga "Zmierzch” ale także afrykańska maska czy słonik na szczęście. Czy palenie książek to dobry sposób na walkę Kościoła z magią? Na to pytanie w programie Tak Jest próbowali odpowiedzieć publicysta Tomasz Wiścicki i dziennikarz Witold Bereś.

Wiceminister: z Radomia ma latać bardzo szczególny rodzaj klienta

- Problem polega na tym, że port lotniczy Chopina jest jak mocno napakowana walizka. Tam nie można już zbyt wiele więcej wsadzić - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 BiS wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Zaznaczył też, że nie obawia się tego, że przewoźnicy nie będą zainteresowani przeniesieniem działalności do lotniska w Radomiu.