Najnowsze

Najnowsze

Naftowe potęgi negocjują odpowiedź na koronawirusa. Ceny ropy w górę

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych mocno rosną z powodu prognoz, że pomimo sporu krajom Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznikom kartelu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie mocniejszego cięcia dostaw surowca. Byłaby to odpowiedź na negatywny wpływ epidemii koronawirusa na globalne zapotrzebowanie na paliwa.

Czarnecki: Kaczyńskiemu na pewno nie kiełkowała myśl o zmianie kandydata

Nie ma ludzi idealnych, polityków idealnych, ale Andrzej Duda był, jest i ma szanse być bardzo dobrym prezydentem - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu "na pewno nie kiełkowała myśl" o wystawieniu innego kandydata.

Władze stolicy: planujemy działania na wypadek zagrożenia koronawirusem

Od pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem współpracujemy z sanepidem i z urzędem wojewódzkim - zapewnił dyrektor stołecznego biura zarządzania kryzysowego Michał Domaradzki. W stolicy przewidziana jest procedura "Epidem", która szczegółowo określa zasady postępowania w przypadku zagrożenia epidemicznego.

Oto najpopularniejsze modele samochodów w styczniu. Zmiana lidera

Styczeń 2020 roku przyniósł duży spadek liczby rejestracji aut. W stosunku do stycznia 2019 aż o 14,5 procent - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Z analizy przeprowadzonej na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w pierwszym miesiącu nowego roku zarejestrowano łącznie 40 888 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony.

Ponad 440 zabytkowych monet zamiast dysku w laptopie

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej postanowili sprawdzić laptopa jednego z podróżnych. Okazało się, że była to przemytnicza skrytka. W laptopie znaleźli ponad 440 zabytkowych monet.

To już trzecia doba, a demokraci w Iowa nadal liczą głosy

W czwartek rozpoczęła się trzecia doba od zakończenia głosowania w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Iowa. Po przeliczeniu 97 procent głosów o zwycięstwo walczą Pete Buttigieg oraz senator Bernie Sanders. Trzecie miejsce zajmuje senator Elizabeth Warren. Dopiero na czwartym miejscu plasuje się były wiceprezydent Joe Biden. Wyniki napływają z opóźnieniem ze względu na awarię systemu komputerowego.

Amerykanie nie wpuszczą bułgarskiego sędziego do kraju

Amerykański Departament Stanu poinformował w środę, że bułgarski sędzia Andon Mitałow nie będzie wpuszczany do USA z powodu korupcji. Mitałow zezwolił na wyjazd do Rosji oskarżonego o szpiegostwo Nikołaja Malinowa, by odebrał on odznaczenie od prezydenta Władimira Putina.

Dziś wzmożone policyjne kontrole. Nowa broń drogówki

W czwartek na drogach w całym kraju jest prowadzona policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Kontrole będą prowadzone między innymi z użyciem dronów.

"Potępiam takie lekceważenie rządów prawa". Sprawozdawca ONZ "solidarny z sędzią Juszczyszynem"

Sędziowie nie mogą być osobiście karani za jakiekolwiek decyzje sądowe przy stosowaniu prawa międzynarodowego lub krajowego - stwierdził Jose Igreja Matos, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów. Wtóruje mu sprawozdawca ONZ do spraw niezależności sędziów, który napisał, że sędzia Paweł Juszczyszyn "został zawieszony jedynie za wykonywanie funkcji konstytucyjnej. Potępiam takie lekceważenie rządów prawa" - napisał na Twitterze Diego García-Sayán.

Ustawa represyjna, czyli prawny polexit

Chaos w sądach, a do tego niepewność: czy obywatel może liczyć na sprawiedliwy sąd, jeśli sędziowie będą orzekać pod coraz większą presją władzy? Taką presję wzmacnia jeszcze podpisana przez prezydenta ustawa represyjna. Dlaczego? Wyjaśnia Dariusz Kubik.

Na straży prawa. Sąd Najwyższy czy Izba Dyscyplinarna

Izba Dyscyplinarna, która nie jest sądem, osądziła sędziego Pawła Juszczyszyna i to nie za to, że ukradł wiertarkę, kiełbasę czy spodnie, ale za to, jak orzeka. Ta sprawa staje się wymownym symbolem tego, co dzieje się z wymiarem sprawiedliwości, gdy kontrolę nad nim przejmuje władza. A podpisana przez prezydenta ustawa represyjna taką kontrolę jeszcze wzmacnia. Cyprian Jopek.

Rządy chaosem. Do czego doprowadziła reforma PiS 

Jak sądowa rewolucja PiS doprowadziła do chaosu w sądach? Na własnej skórze doświadczają tego już "zwykli obywatele". Teraz nie mogą być nawet pewni, czy ich rozprawa się odbędzie, czy zostanie przełożona czy może sędzia się zmieni i proces ruszy od nowa. Piotr Świerczek pokazuje, co się dzieje na sądowych korytarzach.

Szef nowej KRS mówi, jak zbierał podpisy. "Miałem dwie listy"

Poparło mnie 40 osób - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, odnosząc się do zbierania podpisów pod jego kandydaturą do tego organu. - Kiedy dwie osoby, które udzieliły mi poparcia, wycofały swoje poparcie następnego dnia, to ja je po prostu wykreśliłem i poszukałem innych - tłumaczył.