Najnowsze

Najnowsze

Siedem tysięcy miesięcznie bez podatku. "Wątpliwości" w sprawie planu rządu

Zapowiedź Ministerstwa Finansów dotycząca wprowadzenia zerowego PIT dla osób do 26. roku życia realizuje postulat przedsiębiorców w sprawie obniżenia klina podatkowego, czyli różnicy między kosztem pracodawcy a pensją na rękę - ocenia Przemysław Pruszyński z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Według niego najsprawiedliwsze byłoby jednak obniżenie obciążeń z tytułu PIT dla wszystkich. Osoba w wieku 25 lat z pensją 7000 złotych miesięcznie będzie zwolniona z PIT, natomiast osoba o dwa lata starsza z wynagrodzeniem 2250 złotych już nie - zauważa.

Rzecznik TSUE: zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew. Jak jednak wyjaśniał reporter TVN24, w tym postępowaniu polskiemu rządowi nie grozi żadna kara, gdyż omawiane przepisy zostały już zmienione. Rzecznik uznał natomiast, że sprawą nadal trzeba się zajmować, bo jest ona istotna dla całej UE.

Turystyczny raj potrzebuje rąk do pracy

Chorwacki rząd zwiększy liczbę zezwoleń na pracę dla obcokrajowców w turystyce i budownictwie – donosi Reuters. To odpowiedź na prośbę pracodawców, którzy borykają się z deficytem pracowników.

Prawie jak w "Szczękach". Rekin ludojad u wybrzeży New Jersey

Do łodzi uczestników zawodów w wędkarstwie sportowym u wybrzeży New Jersey w Stanach Zjednoczonych podpłynął pięciometrowy żarłacz biały. Drapieżnik zadowolił się workiem z przynętą, nie zaatakował ludzi. Nagranie z rekinem udostępniono w mediach społecznościowych. Internauci porównują filmik do scen ze "Szczęk" Stevena Spielberga.

Polowanie na liście UNESCO? "Na pewno to kontrowersyjny wniosek"

Polski Związek Łowiecki złożył wniosek o wpisanie polskiej kultury łowieckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. - Na pewno jest to wniosek kontrowersyjny – ocenia Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Potężna darowizna od miliardera

Amerykański miliarder Stephen Schwarzman przekazał Uniwersytetowi Oksfordzkiemu dotację w wysokości 150 milionów funtów - donosi BBC. To największa pojedyncza darowizna dla uczelni w Wielkiej Brytanii.

Katolicy obchodzą Boże Ciało. Ulicami przejdą procesje

W czwartek przypada Boże Ciało, czyli uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które przejdą ulicami polskich miast i wsi. - Uczestnictwo w procesji to jest publiczne wyznanie wiary - podkreślił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Były szef ETA na wolności spędził tylko kilka godzin

Były przywódca baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA Josu Ternera został w środę wypuszczony na wolność ze względu na stan zdrowia po orzeczeniu sądu w Paryżu. Po kilku godzinach został jednak ponownie aresztowany na wniosek Hiszpanii.

Pionierska operacja. Pomogli chłopcu, który połknął żrącą substancję

Nie mógł normalnie jeść, pić i stracił głos jeszcze zanim zaczął mówić – to efekt wypicia przez małego chłopca żrącej substancji. Gdy jego rodzice tracili już nadzieję na poprawę zdrowia Tymka, do akcji wkroczył zespół lekarzy pod wodzą profesora Adama Maciejewskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Sześcioraczki z Krakowa skończyły miesiąc. "Nie zjadają jeszcze tyle, ile byśmy chcieli"

Pierwsze polskie sześcioraczki, które urodziły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w czwartek skończyły miesiąc. Dzieci mają się lepiej - przekazał kierownik Oddziału Neonatologii profesor Ryszard Lauterbach. Zaznaczył jednak, że jest jeszcze "kilka zakrętów do pokonania". Jak informują lekarze, dzieci będą mogły opuścić szpital najwcześniej na przełomie lipca i sierpnia.

Nawałnica w województwie małopolskim. Znów uszkodzony budynek szkoły w Zbydniowie

Z powodu nawałnicy ponownie został uszkodzony budynek szkoły podstawowej w Zbydniowie. Dach zerwany podczas marcowej wichury nie został dotąd naprawiony. Małopolska gmina Łapanów nie zdążyła przeprowadzić niezbędnych prac. Zbudowano jedynie prowizoryczną konstrukcję, ale nie była ona w stanie wytrzymać kolejnej burzy. Z trudną pogodą zmagali się w środę także mieszkańcy Lubelszczyzny.

Lider sekty skazany. Grozi mu dożywocie

Keith Raniere został uznany przez ławę przysięgłych winnym wszystkich zarzucanych mu czynów – między innymi prowadzenia nielegalnej działalności, wykorzystywania seksualnego czy posiadania dziecięcej pornografii. Nowojorski sąd może skazać mężczyznę na karę dożywotniego więzienia.

Wykolejenie pociągu. Zablokowana trasa między Suwałkami a Augustowem

W okolicy miejscowości Szczepki w województwie podlaskim doszło do wykolejenia pociągu towarowego. Z torów wypadło 15 wagonów z kruszywem. Nikt nie został poszkodowany, nie ma też zagrożenia dla środowiska, jednak trasa między Suwałkami a Augustowem jest zablokowana. Sprzątanie po wykolejeniu może potrwać nawet do niedzieli.

Nicolas Sarkozy stanie przed sądem

Były francuski prezydent Nicolas Sarkozy stanie przed sądem, gdzie będzie bronił się przed zarzutami korupcji i płatnej protekcji. Sąd najwyższy odrzucił jego odwołanie, nie zgadzając się, by uniknął procesu. Polityk utrzymuje, że jest niewinny.

Jeden kandydat mniej w walce o schedę po May

Minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart odpadł w środę z dalszej walki o zastąpienie Theresy May na stanowisku lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. W trzeciej rundzie głosowań ponownie zwyciężył były szef MSZ Boris Johnson.

Przybywa porzucanych zwierząt

Koniec roku szkolnego i zbliżający się okres urlopowy, to dla wielu zwierząt wyrok. W czerwcu do schronisk trafia najwięcej niechcianych psów i kotów.

Medale za ratowanie polskich obywateli

- Traktujemy was jako siostry i braci naszego narodu - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając po raz pierwszy w historii medale za ratowanie polskich obywateli. Wśród uhonorowanych są też Ukraińcy, którzy podczas zbrodni wołyńskiej ratowali Polaków.

Matka podejrzanego o zabójstwo 10-latki zabrała głos

Matka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska w rozmowie z dziennikarzem "Uwagi!" mówi, że nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej syn zabił bezbronną dziewczynkę. - Rany zadane dziecku będę nosić w sobie do końca życia - dodaje. Jakub A. przebywa w areszcie - ma postawione zarzuty i status więźnia niebezpiecznego.