Stopa bezrobocia w maju 2020 roku wyniosła 6,0 procent wobec 5,8 procent w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 milion 11 tysięcy bezrobotnych. To o 45,9 tysiąca więcej niż w kwietniu tego roku.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,6 punktu procentowego w skali roku. W porównaniu do sytuacji przed rokiem liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła o 105,7 tysiąca, czyli 11,7 procent.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec maja szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wzrosła do 6,2 procent.
Dane lepsze od prognoz
"Stopa bezrobocia w maju 6,0 procent. To bardzo dobry wynik. 'Rozjeżdżające' się trajektorie zarejestrowanych bezrobotnych na nowo zaczynają się 'zjeżdżać'" - wskazali we wpisie na Twitterze ekonomiści mBanku.
Na to, że "dane okazały się nieco lepsze od średnich z oczekiwań rynkowych" zwróciła uwagę w komentarzu Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.
"W maju w rejestrach urzędów pracy przybyło 45,9 tys. bezrobotnych. Ich liczba powróciła niestety, po 14 miesiącach, powyżej 1 mln. Sam fakt, że stopa bezrobocia w maju ponownie wzrosła, jest kolejnym dowodem na to, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie. Tylko bowiem w okresie pogorszenia koniunktury bezrobocie w Polsce o tej porze roku rosło" - wskazała Kurtek. W jej ocenie, "w kolejnych miesiącach liczba osób bezrobotnych będzie się na pewno nadal się zwiększać. Na koniec br. stopa bezrobocia wyniesie, wg prognoz, około 8,0- 8,5 procent".
Bezrobocie w Polsce
Z danych GUS wynika, że w województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,6 procent w wielkopolskim do 10,4 procent w warmińsko-mazurskim.
"Wzrost stopy bezrobocia obserwowano we wszystkich województwach" - zaznaczono. W skali miesiąca największy był on w województwach dolnośląskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim - po 0,4 punktu procentowego. Najmniejszy wzrost odnotowano w województwach lubelskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim - po 0,2 punktu procentowego.
W porównaniu z majem ubiegłego roku stopa bezrobocia najbardziej zwiększyła się w województwach warmińsko-mazurskim - o 1,2 punktu procentowego, opolskim i zachodniopomorskim - po 1,1 punktu procentowego, a najmniej w łódzkim oraz mazowieckim - po 0,3 punktu procentowego.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju zwiększył się odsetek osób bezrobotnych w wieku poniżej 30. roku życia i wyniósł 27,2 procent. To o 0,4 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem i o 2,0 punktu procentowego więcej niż przed rokiem. W tym odsetek osób w wieku poniżej 25. roku życia wzrósł do 12,9 procent - odpowiednio o 0,3 i o 1,4 punktu procentowego.
Przeciętne zatrudnienie
GUS podał, że przeciętne zatrudnienie w maju spadło o 3,2 procent rok do roku. Z najnowszych danych wynika, że spadek w sekcji zakwaterowanie i gastronomia wyniósł 12,8 procent. Spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu wyniósł 9,3 procent oraz administrowaniu i działalności wspierającej o 8,3 procent.
Wzrost zatrudnienia w skali roku utrzymał się w informacji i komunikacji - o 2,9 procent, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej - o 1,9 procent, dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji - o 1,6 procent oraz transporcie i gospodarce magazynowej - o 0,5 procent.
Zwolnienia grupowe
GUS podał także, że w końcu maja 2020 roku zadeklarowano więcej zwolnień grupowych niż przed miesiącem oraz przed rokiem. Jak czytamy, 410 firm zadeklarowało zwolnienie 31 tysięcy pracowników.
W końcu kwietnia 341 zakładów deklarowało zwolnienie 26,7 tysiąca pracowników, natomiast w końcu maja 2019 roku - 103 zakłady deklarowały zwolnienie 13,8 tysiąca pracowników.
Z najnowszych danych wynika, że liczba ofert pracy zgłoszonych w maju wyniosła 75,6 tysiąca. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 39 procent, a wzrost miesiąc do miesiąca o 29,8 procent.
Jak podał GUS, w maju więcej niż przed miesiącem zgłoszono ofert zarówno z sektora publicznego - o 57,3 procent, jak i prywatnego - o 27,8 procent. W porównaniu z majem ubiegłego roku liczba ofert z sektora publicznego zmniejszyła się o 33,0 procent, a z sektora prywatnego - o 39,5 procent.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN